Zdrowa i zbilansowana dieta, obok regularnej aktywności fizycznej, jest najważniejszym elementem zdrowego stylu życia. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, węglowodany złożone, białko i zdrowe, roślinne tłuszcze. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie ma diety cud, która byłaby odpowiednia dla każdego, ale są produkty żywnościowe, której sprawdzą się w każdej diecie i dostarczą nam wielu korzyści.

Migdały to nasiona owoców migdałowca jednak często, mówiąc o orzechach zalicza się do tej kategorii również migdały. 8 na 10 migdałów pochodzi z upraw w słonecznej Kalifornii, gdzie warunki klimatyczne są idealne do uprawy drzew migdałowca. Uprawiane są również w Hiszpanii czy Włoszech. Migdały należą do tej samej rodziny co wiśnie, brzoskwinie i mango. Zwróć uwagę, że pestka brzoskwini przypomina migdała.

Migdały – wartości odżywcze

Migdały to bogactwo antyoksydantów, białka, błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Pomimo, że migdały mają dużą zawartość tłuszczu (około 54g w 100g) oraz 660 kalorii w 100g poleca się włączyć je do codziennej diety ze względu na ich wysoką wartość odżywczą oraz zawartość witamin, szczególnie witaminy E i NNKT.

Witamina E

Migdały, pod względem zawartości witaminy E, górują pośród innych orzechów. Witamina E należy do witamin rozpuszczających się w tłuszczach. Nie bez powodu nazywana jest „witaminą młodości”. Jest bardzo silnym antyutleniaczem, chroniącym komórki przed stresem oksydacyjnym, tym samym spowalniając procesy starzenia. Witamina E uczestniczy także w ochronie krwinek czerwonych, ekspresji genów i przekazywaniu sygnałów nerwowych. Dodatkowo tokoferol ma wpływ na wydolność mięśni i wytwarzania nasienia u mężczyzn.

Błonnik

Migdały zawierają 12,5 gramów błonnika na 100 gramów. Błonnik pokarmowy z owoców, warzyw, orzechów i zbóż jest najlepszym paliwem dla bakterii jelitowych. Trawiąc błonnik produkują one krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wspomagają barierę jelitową, wzmacniają odporność i zapobiegają stanom zapalnym, zmniejszając ryzyko raka. Im więcej spożywamy błonnika, tym więcej trawiących go bakterii osiedla się w jelitach.

Białko

Migdały są na drugim miejscu, zaraz po orzechach ziemnych, pod względem zawartości białka. Zawierają go więcej niż niektóre nasiona strączkowe. Powinny obowiązkowo znaleźć się w diecie wegan. Migdały zawierają również dużą ilość aminokwasu nazwanego argininą dlatego polecane są sportowcom i osobom prowadzącym aktywny tryb życia.

NNKT

Migdały to skarbnica niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Dzięki ich zawartości spożycie migdałów wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na choroby serca.

Migdały – dzienna porcja zdrowia

Migdały są wysokokaloryczne i bogate w tłuszcze – nie należy przekraczać dziennej porcji 40 gramów (około jednej garści).

Migdały – zastosowanie w kuchni

Migdały są świetną przekąską, surowe lub prażone, oraz doskonałym składnikiem dań słodkich: ciast, ciasteczek, tortów i deserów, koktajli owocowo-warzywnych oraz smoothie. 

Oprócz ciast i deserów można dodawać je do sałatek i surówek. Z migdałów można zrobić swój własny napój migdałowy lub użyć do przygotowania pesto.

Aby przygotować migdałowe pesto wystarczy zblendować kilka migdałów z pęczkiem bazylii lub zielonej pietruszki, oliwą z oliwek i startym parmezanem lub, w wersji wegańskiej, z odrobiną płatków drożdżowych. Tak przygotowane pesto podaje się z makaronem, świetnie smakuje z makaronem razowym lub gryczanym, można dekorować nim kanapki i tosty lub używać jako dressingu do sałatek.