W kontekście rozmów o urazach podczas treningów biegowych najczęściej wspomina się o stłuczeniach, skręceniach w stawie skokowym czy nadwyrężeniu mięśni. Czasem jednak kontuzja jest mniej oczywista i dotyczy? paznokcia u stopy, co objawia się bólem, a niekiedy nawet powstawaniem ran czy owrzodzeń w obrębie wału paznokciowego.

W kontekście rozmów o urazach podczas treningów biegowych najczęściej wspomina się o stłuczeniach, skręceniach w stawie skokowym czy nadwyrężeniu mięśni. Czasem jednak kontuzja jest mniej oczywista i dotyczy? paznokcia u stopy, co objawia się bólem, a niekiedy nawet powstawaniem ran czy owrzodzeń w obrębie wału paznokciowego. Wynika to zwykle z kilku czynników i kończy się sytuacją, w której paznokieć zaczyna wrastać w delikatną, okalającą go skórę. Mimo, iż taki uraz wydaje się błahy, to z pewnością warto wiedzieć, co z nim zrobić i jak zapobiegać jego wystąpieniu w przyszłości, by nie wyłączać się z treningów biegowych na długie tygodnie. Co więc może przyczyniać się do urazów paznokci lub do ich wrastania u biegaczy? Jakie działania podjąć i do kogo się zgłosić, gdy problem już się pojawił, a objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe?

Przyczyny bólu paznokci i palców u stóp podczas treningu biegowego

Tak, jak zostało to już wspomniane – ból pojawiający się w obrębie stóp podczas biegania dotyczy zwykle stawy skokowego, podudzia czy uraz śródstopia. Czasem jednak dolegliwość ta lokalizuje się w okolicach palca – a konkretnie – paznokcia u stopy. Biegacz może wówczas obserwować tworzenie się ranki na skórze przy boku paznokcia, jej podkrwawianie, a nawet gromadzenie się ropy lub wysięk przezroczystego, surowiczego płynu. Oczywiście towarzyszy temu ból – na początku kłujący i irytujący, a w końcu – uniemożliwiający nie tylko bieganie, ale również komfortowe chodzenie.

U biegaczy przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykle kilka czynników, a w tym:

  • bieganie w niedopasowanym obuwiu. ?Niedopasowane? oznacza w tym kontekście buty zbyt małe i ciasne, a także zbyt wąskie. Ściskanie paznokci i palców na tak małej przestrzeni może prowadzić bowiem do deformacji paznokci i zmiany kierunku ich wzrostu. W wyniku tego boki paznokci mogą wrastać w skórę po bokach palców, wywołujące ból u powodując powstawanie ran;
  • bieganie wyłącznie w skarpetach nieoddychających – z syntetycznych materiałów lub z materiału litego, nie odprowadzającego potu na zewnątrz. W takich warunkach (zwłaszcza utrzymywanych przez dłuższy czas) skóra ulega maceracji (to samo dzieje się z palcami, gdy długo trzymamy je pod wodą), a tym samym – rozmiękczeniu. W wyniku tego brzeg paznokcia może łatwiej wbijać się w skórę i ranić ją;
  • zbyt mocne wycinanie paznokci po bokach lub bieganie z pozostawieniem zbyt długiej płytki paznokcia (ogólnie – nieprawidłowe nawyki w pielęgnacji paznokci u stóp).

Jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami u biegacza?

W sytuacji, w której dana osoba odnotuje ból przy paznokciu, a także pojawienie się ranki i krwawienia, powinna od razu udać się do podologa – specjalisty zajmującego się chorobami paznokci oraz stóp. To, czego bezwzględnie nie należy robić, to samodzielne wycinanie boków paznokci, a także kontynuowanie treningów. Obie te czynności mogą pogorszyć tylko stan palca i doprowadzić do infekcji, pogłębienia się rany i coraz większego bólu.

Podczas wizyty podologicznej specjalista będzie mógł dokładnie oczyścić rankę, usunąć fragment wrastającego paznokcia sterylnymi narzędziami i zabezpieczyć to miejsce przed zanieczyszczeniem na czas gojenia. W niektórych przypadkach konieczne może być wdrożenie leczenia, polegającego na korekcie kierunku wzrostu płytki paznokcia. W tym czasie można oczywiście wykonywać codzienne czynności, jednak warto zrezygnować z treningów biegowych, by paznokieć wrócił do właściwego kierunku wzrostu, a ranka w pełni się zagoiła.

Aby zapobiegać takim urazom w przyszłości, należy dobrać właściwe buty do biegania, a także zadbać o prawidłowe wentylację stóp podczas treningu. Pomocne w tym kontekście może być zastosowanie specjalnych antyperspirantów ograniczających wydzielanie potu lub wykorzystanie talku, pochłaniającego nadmierną wilgoć.