Bieganie to jedna z tych dyscyplin sportu, które wydają się dziecinnie proste. Kupujesz buty, dres, może także słuchawki i etui sportowe na telefon, a potem wychodzisz biegać. Czy to właściwe podejście? Niestety nie! Nieodpowiednie przygotowanie do biegania, a nawet technika biegu mogą prowadzić m.in. do poważnych kontuzji. Jak przygotować dobry trening biegowy? Czy warto trenować bieganie pod okiem specjalisty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz niżej.

Trening biegacza ? jak dobrze do zorganizować?

Kiedy po raz pierwszy wychodzisz biegać, często nie myślisz o tym, w jaki sposób robić to dobrze. Przecież to tylko bieganie, prawda? Od dziecka ludzie biegają ? w przedszkole, szkole, podczas zabaw z rówieśnikami, więc dlaczego, kiedy chcesz biegać rekreacyjnie po parku, miałbyś jakoś specjalnie się do tego przygotowywać? Gdy chcemy podejść do sprawy profesjonalnie, czytamy wpisy na forach czy grupach w Social Mediach, gdzie inni biegacze piszą o tym, jak zacząć. Niestety, wiedza forumowiczów często nie należy do najbardziej rzetelnych, a nawet doświadczeni biegacze powielają mity czy przekazują wiedzę, która nierzadko nie jest zgodna z prawdą.

Pierwsza rzecz, o której musisz pamiętać ? nie rób wszystkiego, jak inni. Jeśli właśnie startujesz, nie będziesz od razu biegać tak, jak osoby, które mają za sobą już kilkadziesiąt czy kilkaset wybieganych kilometrów. Nie próbuj na siłę złamać magicznych barier czasowych i słuchaj swojego ciała ? jeśli sygnalizuje Ci, że nie daje rady, czyli coś zaczyna Cię boleć, nie ignoruj tego.

Biegając, musisz uwzględnić swój wiek, poziom wytrenowania, płeć, a także szereg czynników związanych z anatomią, fizjologią wysiłku, biomechaniką ruchu, dietetyką czy psychologią, a także teorią treningową. Jak widzisz, bieganie to nie tylko motywacja, wybranie odpowiednich butów i dresu do biegania.

Dobra organizacja treningu to przede wszystkim oszczędność czasu i nerwów oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji. Odpowiednia technika biegowa, plan treningowy uwzględniający nie tylko predyspozycje, stan zdrowia i cel, ale także pewną elastyczność spowodowaną np. wyjazdami służbowymi, chorobą czy innymi zdarzeniami losowymi. Wpływ na plan treningowy ma dosłownie wszystko. Dlatego tak trudno jest samodzielnie skonstruować optymalny plan treningowy.

Rozwiązaniem są także gotowe plany dostępne w sieci, jednak one nie uwzględniają nieprzespanej nocy czy pobytu w szpitalu. Dlatego, jeśli chcesz poważnie podejść do treningu biegowego i zrealizować wyznaczony cel, najlepszym sposobem jest zaufanie profesjonalnemu trenerowi biegania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak wygląda opieka profesjonalnego trenera biegania, zajrzyj na stronę poświęconą bieganiu pod okiem eksperta: https://znanytrener4u.pl.

Trening biegowy z profesjonalnym trenerem ? czy warto?

Doświadczony trener biegowy to świetna opcja dla każdego, kto chce osiągnąć wyznaczony cel ? przebiegnięcie maratonu, ?złamanie czasu? na określonym dystansie. Specjalista doradzi początkującym biegaczom w każdej kwestii ? jakie buty wybrać? Jak dostosować dietę i suplementację witamin, np. magnezu? Jak być długotrwale zmotywowanym i jak opanować dobrą technikę biegu? We wszystkich tych aspektach pomoże Ci opieka profesjonalisty.

Jeśli jesteś bardziej zaawansowanym biegaczem, opieka profesjonalnego trenera przyda Ci się podczas optymalizacji biegu. Doradzi on, jaką strategię obrać podczas zbliżających się zawodów, jak pobić swoją dotychczasową życiówkę. W tym wszystkim pomoże przygotowany plan treningowy, który Twój opiekun może na bieżąco ? w zależności od wielu czynników, jak nieprzewidziane choroby, wyjazdy, wydarzenia w życiu ? korygować, w zależności od Twoich potrzeb.

Co najważniejsze, profesjonalny trener biegania obserwuje Twój trening, dzięki czemu wyłapuje błędy w technice biegu i wszystkie niekorzystne przyzwyczajenia biegowe, które w krótszej lub dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do kontuzji.

Dlaczego więc warto ? niezależnie od stopnia zaawansowania ? biegać pod okiem trenera? Przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Chęć osiągnięcia szybkiego efektu czy czasu jak znajomy, nadmierne ambicje dotyczące sportowej rywalizacji bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej to ryzyko popełnienia wielu błędów, które mogą utrudnić bieganie lub wykluczyć Cię ze sportu na tygodnie, a nawet miesiące.