Bieganie, jak każdy sport, na początku wydaje się bardzo wymagające. Świeżo upieczeni entuzjaści tej dyscypliny zwykle najbardziej interesują się rodzajem treningu oraz efektami, które mogą osiągnąć w jego wyniku. Początkujący biegacze przeważnie skupiają się na tym tak dalece, że zupełnie nie zwracają uwagi na to, w czym ćwiczą. Tymczasem, wbrew pozorom, strój, wykorzystywany do uprawiania joggingu ma naprawdę duże znaczenie.

Odzież do biegania to nie byle co!

Jeśli myślisz o regularnym bieganiu, właściwa odzież to coś, za czym musisz się rozejrzeć w pierwszej kolejności. Nawet gdy nie zamierzasz trenować tylko rekreacyjnie, by poprawić nieco swoją kondycję, powinieneś koniecznie wyposażyć się w odzież, dedykowaną zawodowym sportowcom.

uśmiechnięci biegacze

Ubrania do biegania nie krępują ruchów i przylegają do ciała. Są wykonane z elastycznego, rozciągliwego materiału, który zachowuje się zupełnie inaczej niż te, wykorzystywane do produkcji odzieży codziennego użytku. Podczas ćwiczeń ma przecież zostać zapewniona maksymalna wygoda oraz ochrona przed ewentualnymi otarciami skóry. Właściwe przygotowanie odzieży sportowej zapewnia także zwiększoną odporność na przetarcia, a także przepuszczanie powietrza dzięki specjalnej, oddychającej formule.

Wybierając się na trening, nie należy zapominać o żadnej warstwie stroju, ponieważ każda z nich powinna być idealnie dopasowana, by spełniać potrzeby ćwiczącego.

Warstwa zero: odpowiednia bielizna

Podstawą komfortu i swobody ruchowej jest dobrze dobrana bielizna. W przypadku kobiet powinien to być specjalny biustonosz, zaprojektowany z myślą o uprawianiu aktywności ruchowej, takiej jak bieganie. Ten typ stanika posiada konstrukcję bezszwową, co zapobiega ewentualnym otarciom i odparzeniom skóry podczas treningu. Nie może też być zbyt obcisły, by w żadnym wypadku nie ograniczać ruchów i nie narażać osoby ćwiczącej na niewygodę. Odpowiedni materiał ma z kolei zapewnić odparowanie wilgoci, którego nie da się osiągnąć, pozostając w standardowym staniku. Większość modeli sportowych biustonoszy jest wyposażona w krzyżujące się ramiączka, dzięki czemu ich zakładanie nie sprawia najmniejszych kłopotów.

Bielizna sportowa, przeznaczona dla mężczyzn, jest obcisła i przylega ściśle do ciała. Z tego powodu udaje jej się zatrzymać uciekające ciepło, a jednocześnie, za sprawą oddychającego materiału, odprowadzić pot. Zapobiega więc wyziębieniu organizmu, ochraniając najwrażliwsze części ciała. Projektuje się ją tak, by podtrzymywała mięśnie, zapobiegała nadmiernym tarciom i zapewniała komfort nawet podczas wykonywania bardzo gwałtownych ruchów.

Warstwa pierwsza: Koszulka

T-shirt, wykorzystywany do biegania, powinien być obowiązkowo wykonany z elastycznego materiału oddychającego. Popularna bawełna niestety nie sprawdzi się podczas biegów, gdyż wchłonie cały pot, co spowoduje znaczne obniżenie jej temperatury. Tymczasem podczas wykonywania tej dyscypliny sportu bardzo ważne jest, by nie dopuścić do wychłodzenia skóry oraz zachować ją zupełnie suchą. Pamiętajmy jednak, że nie każda poliestrowa koszulka jest od razu oddychająca. Za tajemniczą formułą, pozwalającą na odprowadzanie wilgoci, kryją się bowiem niewielkie rowki, pozwalające ciału, znajdującemu się pod materiałem, naprawdę oddychać.

biegnący meżczyzna

Warstwa druga: Odzież izolacyjna

Na oddychający t-shirt często zakłada się też kolejną warstwę, by utrzymać stałą temperaturę ciała, co podczas biegania jest bardzo ważną kwestią. Powinien ją więc tworzyć strój izotermiczny, taki jak chociażby bluza z polaru oraz spodnie tego samego rodzaju. W przypadku nieco gorszych warunków atmosferycznych osłoni on ciało przed zimnem i ochroni przed niewielkimi opadami deszczu. Zatrzymane przez niego ciepło nie dopuści do tego, by biegacz zmarzł lub by go przewiało.

Warstwa trzecia: Kurtka przeciwwiatrowa

Nigdy nie wiadomo, czy pogoda nie zaskoczy cię podczas treningu. Z tego powodu w chłodniejsze dni, charakteryzujące się wyjątkowo nieprzyjemnym powietrzem, warto mieć na sobie kurtkę przeciwwiatrową. Dobry strój tego typu nadal umożliwia oddychanie skóry, ale jednocześnie jego materiał nie przepuszcza do środka lodowatego powietrza, co zapobiega wychłodzeniu i ewentualnym przeziębieniom. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w model przeciwdeszczowy, gdyż tylko on uniemożliwi również przedostanie się opadów do wewnątrz, dzięki czemu skóra pozostanie sucha.

Kurtkę przeciwwiatrową, w zależności od warunków pogodowych oraz pory roku, można spokojnie założyć zarówno na ubrania z warstwy pierwszej, jak i drugiej.

Dopełnienie: dobre buty

Kiedy masz już odpowiedni strój, pozostaje ci tylko znaleźć idealne buty. Obuwie do biegania musi być wygodne i na pewno nie za ciasne (czasem poleca się nawet zakup butów o pół rozmiaru większych). Zwróć uwagę na wszystkie dostępne modele i wybierz taki, który okaże się idealny dla twojego podbicia stopy, by nie narażać się niepotrzebnie na możliwe kontuzje. Więcej w artykule „Jak kupić odpowiednie buty do biegania?”