W momencie, kiedy bieganie przestaje być koniecznością a zaczyna być nowym stylem życia, efektywny trening przestaje być kwestią chęci i silnej woli.

Chociaż podstawą ekwipunku biegacza są odpowiednio dobrane buty i strój, na rynku pojawia się coraz więcej dedykowanych temu sportowi nowinek technicznych. Z założenia pełnią one funkcję motywacyjną, a także pozwalają monitorować osiągane efekty. Gadżety dla wszystkich sprinterów, joggerów czy maratończyków stały się nową, szybko rozwijającą się kategorią produktów w sklepach sportowych. Obecnie wiele sklepów internetowych oferuje szeroki wachlarz produktów do biegania. Kupując na takich stronach jak Tradeinn, Runners Club czy Gamisport znajdziemy produkty wysokiej jakości w przystępnych cenach. Oto kilka tych, które naszym zdaniem są najbardziej przydatne.

Pulsometry

Garmin Forerunner 910XT HRM Premium - zaawansowany pulsometr z GPS.

Garmin Forerunner 910XT HRM Premium – zaawansowany pulsometr z GPS.

Są konieczne, jeśli chcemy, aby wysiłek fizyczny nie tylko przynosił efekty, lecz przede wszystkim nie szkodził naszemu zdrowiu. Oprócz przyrządu do mierzenia tętna, pulsometr to także połączenie zegarka, stopera, kalendarza i alarmu. Wiele modeli posiada o wiele więcej, wyspecjalizowanych funkcji takich jak licznik spalanych kalorii czy spalanego tłuszczu w gramach, synchronizację z komputerem, czy podsumowanie wyników treningu.

Odtwarzacz mp3

Ulubiona, energetyczna muzyka to idealny motywator. Pozwala na skupienie i utrzymanie odpowiedniego tempa. Ponieważ często biegamy w ekstremalnych warunkach, warto wybrać taki odtwarzacz, który będzie lekki, łatwy do przymocowania (np. na opasce na ramieniu) a także odporny na uszkodzenia. Kolejną kwestią jest dobór słuchawek. Niezbędne są takie, które nie będą przeszkadzały czy utrudniały ruchów. Słuchawki dla biegaczy posiadają specjalne zagłębienia, które umożliwiają mocowanie na małżowinie usznej oraz system stabilizacji. Wiele zależy także od osobistych preferencji- dla niektórych lepsze będą duże modele, zasłaniające uszy, dla innych niewielkie słuchawki douszne.

Zegarek z GPS

Będzie pomocny zwłaszcza na długich i nowych dystansach. Nie tylko pomoże Ci znaleść drogę, lecz również pozwoli Ci kontrolować swoje postępy mierząc czas (lub międzyczasy) na wybranych odcinkach. Podobnie jak w przypadku odtwarzaczy, dość istotny jest wybór odpowiednio trwałego modelu ? wodoodporność i mała waga to absolutne minimum! Dlatego właśnie klasyczne, sportowe zegarki najczęściej wykonane są z gumy.

Aplikacje na telefon

Stanowią powyższych urządzeń. Proste w obsłudze programy na smarfony nie tylko zastąpią zegarek czy odtwarzacz, lecz również będą pełnić fukcję osobistego trenera. Aplikacja dokładnie mierzy czas i odległość, a także rejestruje wszystkie zmiany w treningu. Większość z nich jest zintegrowana z portalami społecznościowymi, dzieki czemu możesz porównywać nie tylko własne wyniki, lecz również rezultaty innych biegaczy. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście propozycji, różniących się między sobą funkcjami i ceną. Do najpopularniejszych należą Endomondo, Nike+, RunKeeper czy Sport Tracker.

Opaski kompresyjne

Wpływają na stabilizację mięśni i sprzyjają ich regeneracji.Redukują ból, a także zmniejszają ryzyko kontuzji. Opaski mają szczególnie duże znaczenie przy długotrwałym wysiłku. Powinieneś je wypróbować jeśli Twój trening trwa co najmniej godzinę. Dobra opaska poprawia krążenie krwi oraz przyśpiesza usuwanie toksyn. Jeśli jest wykonana z odpowiedniego materiału- nie kurczy się i nie niszczy nawet po wielu praniach.

Lista dostępnych akcesoriów dla biegaczy jest bardzo długa. Niestety, jeśli chcemy, aby sprzęt posłużył nam przez kilka sezonów, musimy przygotować się na spore wydatki. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na oszczędzanie na zakupach, takie jak kupony rabatowe. Istnieją specjalne serwisy, które zbierają najlepsze oferty i publikują je w formie łatwych do wykorzystania kodów. Jeden z nich, Kupon.pl współpracuje z największymi i najchętniej wybieranymi internetowymi sklepami sportowymi.

Rozsądne zakupy powinny nie tylko skupiać się na cenie, lecz na jakości wykonania sprzętu a także dostosowaniu do naszych potrzeb. Nie warto przepłacać za drogi, bardzo zaawansowany technicznie sprzęt na samym początku naszej przygody z bieganiem. Pamiętajmy, że nic nie zastąpi systematyczności i dokładności w naszych staraniach.