Czy wiesz, że łyżworolki są wynalazkiem starszym niż, wydawać by się mogło, bardziej „vintage?owe” wrotki? Tak, tak, wynalazł je już w drugiej połowie XVIII wieku Belg – Jean-Joseph Merlin. Wrotki zaś powstały około 100 lat później. A czy dziś warto inwestować w łyżworolki? A może lepiej postawić na wspomniane już klasyczne wrotki lub standardowe rolki?

Czym są łyżworolki? Mówiąc najprościej, to jednośladowe wrotki z wymienną płozą. Wystarczy odkręcić kółka i przykręcić płozę łyżwową, aby móc korzystać z tego sprzętu sportowego zarówno zimą, jak i latem. Często jednak zdarza nam się mówić, że jeżeli coś jest do wszystkiego, to w rzeczywistości jest „do niczego”. Czy i w przypadku łyżworolek to prawda? Niekoniecznie. Odpowiedniej jakości buty na kółkach (i płozie łyżwowej) to dobra propozycja dla miłośników rekreacyjnej jazdy.

kobieta ubiera łyżworolki

Dla kogo łyżworolki to dobry wybór?

Łyżworolki pokochają osoby ceniące sobie uniwersalne rozwiązania. Te, które chcą oddawać się ulubionej dyscyplinie sportowej bez względu na pogodę panującą za oknem. Najważniejszą zaletą tego sprzętu sportowego jest bowiem właśnie ich wielofunkcyjność. Kilka minut pracy (wykonanej nawet przez laika) pozwoli na zmianę ich funkcji. Jeżeli więc:

  • rozpoczynasz przygodę z rolkarstwem / łyżwiarstwem,
  • lubisz obie te dyscypliny sportowe (lub obu chcesz spróbować),
  • zależy Ci bardziej na klasycznej, rekreacyjnej jeździe niż wykonywaniu skomplikowanych akrobacji na torze czy lodowisku,

łyżworolki będą dla Ciebie odpowiednim sprzętem, a jazda na nich dostarczy Ci wiele satysfakcji. Niemniej jednak, jeżeli jesteś bardziej zaawansowanym rolkarzem i chcesz spróbować freeride’u, jazdy szybkiej lub agresywnej – ten typ butów na kółkach nie spełni Twoich oczekiwań, podobnie jak klasyczne rolki rekreacyjne. Przed zakupem zastanów się więc zarówno, jak dobrze jeździsz na rolkach i w jaki sposób chcesz się na nich poruszać. Dzięki temu unikniesz rozczarowania wybranym sprzętem.

Warto podkreślić, że łyżworolki to najlepsze rozwiązanie przede wszystkim dla młodszych sportowców – amatorów, a więc dzieci i młodzieży. Gdy zaś wejdziesz na wyższy poziom zaawansowania jazdy, lepiej zainwestować osobno w rolki, a osobno w łyżwy.

rolki freestyle

Dobre łyżworolki, czyli jakie?

Wiesz już, że łyżworolki to sprzęt sportowy na miarę Twoich potrzeb? Czas więc na wybór odpowiedniego modelu. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to dobra jakość. Jeżeli zależy Ci na prawdziwej przyjemności z jazdy oraz na tym, by Twoje nowe rolki nie zepsuły się po kilku pierwszych sesjach na lodzie czy parkowych alejkach – zapomnij o podejrzanie tanim sprzęcie z hipermarketu. Wcale nie oznacza to jednak, że musisz na nie wydać majątek – sprawdzonej jakości łyżworolki znajdziesz w sklepie takim jak Asport.pl, które kupisz za mniej, niż 200 zł.

Wybierając, przyjrzyj się m.in.: jakości łożysk (do jazdy rekreacyjnej najlepiej sprawdzą się te z przedziału 3-7 w klasie ABEC), typowi kółek (powinny być kauczukowe lub poliuretanowe, a nie plastikowe i średnio miękkie) oraz jakości mocowania płozy. To parametry techniczne, które będą decydowały o bezpieczeństwie oraz komforcie jazdy. A jeśli kupujesz ten sprzęt sportowy dla dziecka – dobrym wyborem będzie model z regulowanym rozmiarem buta.