W pierwszym tygodniu nie powinieneś przekraczać 4 dni treningowych na 3 dni odpoczynku. Twój organizm potrzebuje czasu na regenerację. Może nie czujesz się zmęczony, ale takie są prawa natury. Zatem nie próbuj w pierwszym tygodniu biegać więcej niż co drugi dzień.

Jeśli za często będziesz wychodził pobiegać, szybko się zniechęcisz lub nabawisz kontuzji, która wykluczy Cię z treningów na długie tygodnie.

Jeśli możesz co tydzień poświęcić 4 dni na trening, skorzystaj z naszego planu treningowego, który doprowadzi Cię po kilku/kilkunastu tygodniach do 30 minut ciągłego biegu.

Co będzie Ci potrzebne?

  • godzina czasu przez cztery dni w tygodniu
  • stoper
  • wygodne buty (ważne)

Dni treningowe dobierz tak, abyś miał między nimi dni wolne. Nie jest dobrym rozwiązaniem bieganie 4 dni pod rząd i odpoczywanie przez kolejne trzy dni. Organizm po każdym treningu potrzebuje odpoczynku.

W pierwszym tygodniu przyzwyczaj ciało do wysiłku fizycznego! Nie biegaj, tylko maszeruj. Twoje mięśnie, ścięgna, serce muszą znaleźć się w nowej sytuacji. Często, po latach siedzenia przed telewizorem bieganie może być dla twojego ciała terapią szokową. Nic na siłę, tylko powoli!

Zależnie od tego, ile minut udaje Ci się przebiec bez przerwy – zacznij korzystanie z planu treningowego dostępnego na naszej stronie. Jeśli potrafisz przebiec dwie minuty- zacznij od tygodnia 2-minutowego. Jeśli 5 minut- od pięciominutowego.

Jeśli po którymś tygodniu czujesz się zmęczony- odpocznij kilka dni lub powtórz któryś z łagodniejszych tygodni treningowych. Jak wspomniałem- nic na siłę!

Dość gadania- zakładaj buty i do roboty. Nie czekaj do jutra!