Sprawność seksualna to coś, co mężczyźni cenią sobie bardziej niż dobrą kondycję fizyczną. Już sama myśl o zaburzeniach erekcji napawa ich strachem, zwłaszcza gdy mają nową partnerkę i chcą na niej zrobić jak najlepsze wrażenie podczas zbliżenia. Problemy z potencją to złożone zjawisko, ale można ich uniknąć lub przynajmniej znacząco ograniczyć ryzyko ich wystąpienia.

Skąd biorą się zaburzenia erekcji?

Przyczyna obniżenia potencji bywa prozaiczna, czasem źródłem zaburzeń jest na przykład przyjmowanie leku, którego skutkiem ubocznym jest właśnie osłabienie erekcji. Odzyskanie pełnej sprawności seksualnej następuje wówczas wkrótce pod odstawieniu danego środka farmakologicznego lub po definitywnym zakończeniu leczenia.

załamany mężczyzna siedzi na łóżku

Aktywność fizyczna taka jak bieganie może poprawić potencję.

W większości przypadków (dane statystyczne mówią o 75%) impotencja jest jednak wynikiem działania bardziej złożonych czynników. U wielu mężczyzn problem ma bliski związek ze stanem chorobowym (cukrzyca, choroby neurologiczne, schorzenia w obrębie naczyń krwionośnych itp.) lub prowadzonym leczeniem gruczołu prostaty. Zaburzenie funkcji seksualnych może nastąpić także po zabiegu chirurgicznym.

Jak poprawić sprawność seksualną?

Jeśli chcesz mieć pewność, że problem impotencji nie stanie się twoim udziałem, już dziś zadbaj o zdrowie. Poniższe wskazówki pomogą ci także doraźnie, przy osłabieniu funkcji seksualnych:

  • Postaw na zdrową dietę – wprowadź do swojego jadłospisu produkty bogate w witaminę B12 (ryby, nabiał, wołowina, wątróbka), ponieważ niedobór tej witaminy może przyczyniać się do zaburzeń erekcji. Ponadto regularnie spożywaj świeże owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, ogranicz natomiast udział żywności przetworzonej w codziennej diecie.
  • Jeśli masz nadwagę, koniecznie wróć do prawidłowej masy ciała. Badania naukowe wykazały bowiem, że zbędne kilogramy (zwłaszcza tzw. otyłość brzuszna) zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia impotencji. Utrzymywanie wagi w normie ma dodatkowe korzyści, a mianowicie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy i chorób układu krwionośnego, które przyczyniają się do zaburzeń erekcji.
  • Bądź aktywny fizycznie – jeśli słyszałeś, że regularne bieganie zmniejsza ryzyko impotencji, to nie żart! Ćwiczenia dotleniają organizm i pobudzają krążenie krwi także wtedy, gdy wysiłek jest niezbyt intensywny, na przykład podczas chodzenia. Potwierdzają to naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, którzy wykazali, że codzienny, zaledwie 30-minutowy spacer może zmniejszać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji aż o 41%.
  • Zrób badania diagnostyczne – zbadaj ciśnienie i krew (w szczególności poziom cukru, trójglicerydów i cholesterolu), następnie skonsultuj wyniki z lekarzem i w razie potrzeby zmień dietę lub zacznij przyjmować odpowiednie leki. Troska o układ krwionośny będzie korzystna nie tylko dla funkcji seksualnych, ale także dla zdrowia całego organizmu.
  • Dwa razy dziennie ćwicz mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla) – po trzech miesiącach zauważysz, że erekcje są silniejsze i utrzymują się dłużej niż wcześniej. Efekty będą lepsze, jeśli ograniczysz podaż alkoholu i na dobre rzucisz palenie.

Impotencja to problem, który może dotknąć każdego mężczyznę, ale ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji można zredukować z pomocą zdrowej diety, regularnych ćwiczeń fizycznych i skutecznej profilaktyki zdrowotnej. Higieniczny tryb życia ma dodatkową zaletę – pomaga obniżyć poziom stresu w organizmie i lepiej radzić sobie w sytuacjach wywołujących napięcie emocjonalne. Tym samym pozytywnie oddziałuje na funkcje seksualne mężczyzny także na innych płaszczyznach.

Źródła:

http://www.health.harvard.edu/topics/erectile-dysfunction

http://www.klikmedik.pl/impotencja.html