Maski antysmogowe stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak ze względu na duże, przekraczające normę o nawet kilkaset procent zanieczyszczenie powietrza. Sportowcy często zakładają je w trakcie biegania czy jazdy na rowerze. Najgorsza sytuacja jest w województwie małopolskim gdzie wiele miast usytuowanych jest w dolinach rzecznych, co sprzyja tworzeniu się zawiesin pyłów i toksycznych zanieczyszczeń wymieszanym z gęstym wilgotnym powietrzem. Czy maski antysmogowe w trakcie uprawiania sportu sprawdzają się w 100%? Jaka jest ich cena, gdzie można je kupić oraz jaki jest sposób ich działania? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który odpowie na wszystkie pytania.

biegacz miejski rozciąga się na moście

Smog co to takiego?

Zanieczyszczenia powietrza to wszelkiego rodzaju substancje, które w wysokim stężeniu w atmosferze mają wpływ na nasze zdrowie oraz komfort życia.

Należą do nich:

 • pyły PM 10 i PM 2,5 – pył zawieszony PM10 ze względu na swoją strukturę ma cząstki wielkości 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył zawieszony PM2,5 posiada cząstki o średnicy jedynie 2,5 mikrometra, które przedostają się również do układu krążenia.
 • tlenek węgla, azotu i siarki
 • benzo(a)piren i ozon
 • metale ciężkie: m.in. rtęć, ołów, kadm

Długotrwała styczność z nimi, oprócz zmian nowotworowych, może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego oraz niewydolności nerek i wątroby, nie mówiąc już o niekorzystnym wpływie na układ oddechowy. W zminimalizowaniu zagrożeń zdrowia jak i życia pomogą nam maski, zapewniające ochronę przed smogiem.

W najnowszym raporcie WHO, znajdziemy jasną informację – spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż 36 leży w Polsce. Wynik ten, niestety pogorszył się biorąc pod uwagę rok 2016, w którym 33 polskie miasta załapały się do rankingu.

smog

Rodzaje masek antysmogowych – jaki typ wybrać?

Pierwsza myśl gdy jesteśmy wystawieni na działanie smogu jest zakrycie twarzy zwykłym materiałem takim jak np. szalik albo założenie maseczki budowlanej lub chirurgicznej, niestety tymi sposobami nie jesteśmy w stanie ograniczyć wdychania szkodliwych substancji przez nasz organizm.

Jedynym skutecznym działaniem są profesjonalne maski antysmogowe. Producenci przekonują że ich skuteczność może wynieść nawet 99%. Najprostszę jesteśmy w stanie kupić w każdej aptece, cena ich jest niska chociaż skuteczność już nie jest tak wysoka jak w przypadku droższych produktów. Jednak gdy żyjemy w mieście, wybieramy się na wieczorny spacer, jogging czy przejażdżkę rowerową, najrozsądniej jest zaopatrzyć się w profesjonalną maskę antysmogową.

Na rynku wyróżniamy szeroką gamę produktów, między innymi:

 • półmaski filtrujące
 • półmaski filtrująco-pochłaniające
 • maska dla biegaczy (z zaworem do regulacji przepływu powietrza)
 • maska dla rowerzystów (całotwarzowa)
 • maska spacerowa.

Maski te posiadają specjalne filtry, wymienne lub jednorazowe. Aby produkt w pełni mógł chronić nas przed smogiem musi zostać idealnie dopasowana do naszej twarzy, żeby zmniejszyć ryzyko przedostania się szkodliwych substancji przez źle dopasowaną lub użytkowany produkt.

Maski antysmogowe dla osób aktywnych fizycznie

Osoby mieszkające w dużych miastach i uprawiające sport zimą, szczególnie na zewnątrz, ze zdwojoną siłą narażone są na działanie smogu. Wybierając się na wieczorny jogging lub przejażdżkę na rowerze nie możesz zapomnieć o odpowiedniej ochronie w postaci maski przed zanieczyszczeniami. Pamiętaj, że organizm człowieka w trakcie uprawiania sportu, przyswaja dużo więcej substancji szkodliwych w skutek czego, jesteś bardziej narażony na pojawiające się wskutek tego infekcje.

Najczęściej występujące filtry w maskach antysmogowych:

 1. Węglowy – najczęściej stosowany, przy czym warto wybierać taki o oznaczeniu N99, wskazujący, że wyłapuje 99% wszystkich pyłów. Jest skuteczny nie tylko na zanieczyszczenia związane ze smogiem ale również na pyłki traw czy wiele innych alergenów.
 2. HEPA – wysokoskuteczny filtr powietrza, cząsteczkowy. Tego rodzaju filtry posiadają cząsteczki naładowane elektrostatycznie,wyłapują groźne elementy smogu. Wykonane są ze spiekanego szkła, o 3 warstwach, połączonych przez syntetyczne żywice.Wyłapują nawet 99,97% wszystkich zanieczyszczeń, w tym bakterii, kurzu i grzybów.
 3. Łączony – składa się zarówno filtra węglowego, jak i HEPA. Wykonanie tego filtra pozwala na wysoką skuteczność, który nie tylko wyłapuje pyły, ale i nieprzyjemne zapachy.
 4. Bio – filtr, nie dojść że wyłapuje szkodliwe cząsteczki, ale również potrafi je również neutralizować. Cząsteczki nie tylko osadzają się na filtrze i ulegają w nim biodegradacji. To filtr, który poradzi sobie z pyłami PM 2,5 do 0,1 mikrona, ale także i tlenkami azotu, siarki czy benzo(a)pirenami.

Gdzie kupić maskę i jaka jest ich cena?

Maski antysmogowe możemy kupić między innymi w:

 • aptekach
 • sklepach z artykułami budowlanymi
 • sklepach z artykułami bhp
 • sklepach internetowych.

Za dobrej jakości produkty zapłacimy od 100 zł do nawet 500 zł. Do tego należy zakupić filtry które co jakiś czas trzeba wymieniać ze względu na zużycie, cena to około 10 zł za sztukę.

Czym się kierować przy zakupie?

Przy wyborze maski antysmogowej powinniśmy kierować się tym jaki filtr został użyty w danym produkcie. Ważne aby wyłapywał jak najmniejsze cząstki pyłu, który nie tylko przedostaje się do płuc ale również do naszej krwi. Do użytku w mieście najlepsza będzie maska posiadająca filtr z węglem aktywnym, który będzie również wyłapywał zanieczyszczenia gazowe.

Kolejnym ważnym elementem, na którego warto zwrócić uwagę są oznaczenie na maskach: – h6

 • CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne.
 • FFP1, FFP2, FFP3 – wskazuje klasę ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa ? 3.
 • NR – półmaska jednorazowego użytku. Nie zakładaj jej ponownie i nie noś dłużej niż 8 godzin.
 • R – półmaska wielokrotnego użytku.
 • D – oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym. Wybierz produkt z tym znakiem, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu domu.

Specjalne maski antysmogowe chronią przed niekorzystnym działaniem zanieczyszczonego powietrza. W dużych miastach, noszenie ich zimą staje się nieodłącznym elementem życia, o którym nie możemy zapomnieć. Jeżeli mieszkasz w mieście, w którym dopuszczalne normy przekroczone są niemal kilkukrotnie, nie możesz zapomnieć o odpowiedniej ochronie.