Na utrzymywaniu stóp w możliwie jak najlepszej kondycji powinno zależeć wszystkim, a szczególnie biegaczom. Dlaczego? Ich stopy pracują zupełnie inaczej przez co narażone są na znacznie więcej niebezpieczeństw, a tym samym, jeśli mają dobrze pełnić swoją funkcję wymagają szczególnej uwagi. Wydawać się to może oczywiste, jednak w praktyce niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak poważne i daleko idące mogą być konsekwencje zaniedbywania ich pielęgnacji! Może się to objawiać nie tylko w postaci grzybicy czy pęcherzy, za które bardzo często obwinia się nowo zakupione buty! Długofalowe skutki zaniedbywania stóp mogą być o wiele poważniejsze! Deformacje łuków stopy bardzo często są jedynie wstępem do przyszłych problemów ze stawami kolanowymi, biodrowymi, a nawet z kręgosłupem! Utrata elastyczności stawu skokowego skutkować może zaburzeniami krążenia, opuchlizną kończyn dolnych, a tym samym sprzyjać będzie rozwojowi żylaków! Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć kompendium wiedzy na temat pielęgnacji stóp biegacza! Jeśli chcesz, by Twoje stopy, a tym samym całe Twoje ciało, cieszyło się dobrym zdrowiem, wciel w życie przynajmniej 7 z 10 wymienionych niżej zasad profesjonalnej pielęgnacji stóp!
- Systematycznie wykonuj pedicure
Bardzo często bagatelizujemy znaczenie tej najprostszej formy niemalże codziennej pielęgnacji Naszych stóp. Jednak, to właśnie systematyczne złuszczanie martwego naskórka zapobiega ich nadmiernemu poceniu i jego niemiłymi dla nosa konsekwencjami, poprawia mikro krążenie i zapobiega powstawaniu odcisków. Jak często powinniśmy robić pedicure? Ten, który wykonujemy w domu możemy powtarzać nawet co drugi dzień, zaś minimum 4 razy do roku powinniśmy oddawać Nasze stopy w ręce profesjonalisty! Dlaczego? Nawet najsilniejszymi tarkami, nie jesteśmy w stanie bezpiecznie i skutecznie w całości usunąć gromadzącego się przez lata martwego naskórka. Stąd też jeśli chcemy mieć pewność, że Nasze stopy są naprawdę czyste, nie powinniśmy unikać wizyty u kosmetyczki.
- Stosuj kąpiele lecznicze dla stóp!
Moczenie stóp kojarzy się Nam głównie z czynnością poprzedzającą pedicure, jednak nawet same kąpiele mogą przynieść naszym stopom wiele korzyści. Wszystko zależy od temperatury wody i tego, co do niej dodamy! Zimna woda sprzyja regeneracji mięśni i eliminowaniu obrzęków. Woda letnia sprzyja eliminacji uczucia drętwienie czy sztywności stóp. Uważajmy tylko na wodę bardzo ciepłą lub gorącą! Takie kąpiele nie są wskazane nawet jeśli w ten sposób zamierzamy się rozgrzać, gdyż sprzyja on powstawaniu żylaków! Chcąc bezpiecznie wzmocnić efekt terapeutyczny sięgnijmy po dodatki do kąpieli! Najpopularniejszymi są przynosząca ulgę sól, mająca działanie przeciw potowe szałwia i wygładzające skórę płatki owsiane!
- Ćwicz swoje stopy!
Większość nas ostatni raz ćwiczyła drobne mięśnie stóp w czasie szkolnych lekcji w-f! Nic więc dziwnego, że tak często skarżymy się na ich kondycję! Jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać by naprawić wcześniejsze zaniedbania? Pierwsze z nich polega na podnoszeniu z np. podłogi różnych drobnych przedmiotów używając do tego wyłącznie palców stóp. Drugie ćwiczenie, które przywróci formę Naszym stopom, to naprzemienne wznoszenie się na palce i pięty. Najbezpieczniej jest robić to stojąc przy ścianie lub krześle! Trzecie ćwiczenie jakie chcemy Wam zaproponować to tzw. rolowanie, czyli zwijanie za pomocą palców ręcznika czy innej lekkiej tkaniny! Wszystkie trzy warto jest nie tylko włączyć do programu rozgrzewki poprzedzającej Nasz trening! Powinniśmy wykonywać je przynajmniej raz dziennie, codziennie i to niezależnie od charakteru wykonywanej przez Nas pracy!
- Wykonuj masaże stóp!
Masaże stóp nie tylko przynoszą ulgę zmęczonym stopom, ale też pozwalają uelastycznić drobne stawy międzypaliczkowe i mięśnie stopy. Co więcej masaże ręczne często są najlepszą formą diagnostyki! Zasady wykonywania ręcznego masażu stóp są takie same jak ogólne zasady wykonywania innych części ciała, stąd ich wykonanie lepiej jest powierzyć specjaliście, lub zachęcić do ich nauki partnera! Co możemy robić samodzielnie? Zbawienne dla naszych stóp są nawet pozornie zwykłe naprzemienne ugniatania i uciski! Innym doskonałym sposobem masowania, będącym jednocześnie ćwiczeniem jest też turlanie podeszwową stroną stopy piłeczki tenisowej lub piłki rehabilitacyjnej! Wspaniale sprawdza się nie tylko jako zabieg profilaktyczny, ale polecany jest wszystkim osobom cierpiącym z powodu zapalenia rozcięgna podeszwowego!
- Noś odpowiednie buty!
Dobre buty są niezbędne nie tylko w czasie treningu! Jeśli chcesz zachować zdrowie, nawet na co dzień noś dobrze dobrane buty. W czasie zakupów nie tylko Panie, ale też Panowie powinni zwracać uwagę nie tylko na ich rozmiar, czy materiał z jakiego są wykonane, ale też na wysokość obcasów! Z punktu widzenia ortopedycznego powinien być on nie niższy niż 2 cm i nie wyższy niż 4 cm! Tak! Japonki, jak szpilki powinniśmy zakładać okazjonalnie ! Nośmy je nie częściej niż 2-3 dni w miesiącu! Na co dzień wybierajmy buty które dobrze trzymają się na nodze i nie spłaszczają jej naturalnych łuków!
- Zwróć uwagę na skarpetki!
Nawet najlepsze buty nie spełnią swojej funkcji jeśli przeszkadzać im w tym będzie najbliższa Naszym stopom część garderoby! Tak, skarpety powinny dla biegacza nie mniej ważne niż jego buty! Niestety rzadko o tym pamiętamy, a nawet zupełnie nie wiemy jak je wybrać! Co zatem powinniśmy wiedzieć by je dobrze wybrać? Dobre skarpetki to takie, które wykonane są z naturalnego materiału umożliwiającego oddychanie skórze stóp. Ściągacze nie powinny zbyt mocno uciskać okolicy stawu skokowego, by nie utrudniać krążenia krwi i limfy. Skarpetki nie mogą też być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne, tak, aby możliwe było sprawne odprowadzanie powstałego podczas treningu potu! Pamiętajmy również o tym, by nie tylko dbać o ich czystość, ale też wymieniać kiedy tylko zauważymy pierwsze ślady zużycia!
- Naucz się właściwie sznurować buty!
Wiązanie butów może wydawać się proste czy nieistotne tylko dla laika! Niektórzy z Nas do prawidłowego zawiązania butów potrzebują aż czterech sznurówek ? po dwie do każdego z nich! Dobrze dopasowany do nogi but nie tylko nie przemieszcza się, ale też nie wpływa na jej biomechanikę, czyli np. nie spłaszcza naturalnych łuków stopy! Sposób sznurowania powinniśmy dopasować indywidualnie, sugerując się chociażby szerokością Naszej stopy czy wysokością podbicia!
- Nie stosuj sprzętu rehabilitacyjnego na własną rękę!
Widok biegacza trenującego z opaską na kolanie czy nawet w szynie nie należy dziś do rzadkości, a wręcz przeciwnie. Coraz częściej i chętniej sięgamy po profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny. Dlaczego poruszyliśmy ten temat w tym poradniku? Ponieważ stosowanie ich bez wyraźnych wskazań jest jednym z najlepszych sposobów na spowodowanie poważnej kontuzji stopy! Zastanawiasz się jak to możliwe? Nieumiejętne odciążanie jednej kończyny, nawet przy pomocy profesjonalnego sprzętu, zmusza do wytężonego wysiłku mięśnie i stawy drugiej nogi, a szczególnie jej podstawy, czyli stopy! Wymuszona w ten sposób zmiana techniki biegu sprzyja powstawaniu dolegliwości takich jak chociażby zapalenie rozcięgna podeszwowego!
- Nie bagatelizuj drobnych kontuzji!
Ból stopy choć według statystyk lekarskich jest pierwszym objawem ponad 74 procent kontuzji biegaczy, bagatelizowany jest przez blisko 86% z nich. Tak zwane przechodzenie jest efektem co najmniej ponad 56 % kontuzji ścięgna Achillesa, 42% schorzeń stawu skokowego, 65% kontuzji w obrębie stawu kolanowego, a także blisko 37% deformacji okolicy śródstopia. Kiedy więc poczujesz ból, zawsze staraj się ustalić jego przyczynę. Pomocny może okazać się dzienniczek treningów, w którym zapisywać będziemy każdą pojawiającą się dolegliwość. W razie poważnych problemów taka informacja pomoże specjaliście ustalić optymalny plan leczenia. Nierzadko oznacza to skrócenie czasu rekonwalescencji nawet o połowę!
- Obserwuj swoją stopę i szybko reaguj na zmiany!
Oceniając efekty biegania zazwyczaj zwracamy uwagę na Nasze łydki, uda, sylwetkę czy wagę. Niezwykle rzadko z równym zainteresowaniem przyglądamy się naszym stopom, a szkoda. To właśnie ignorancja sprawia, że m.in.: kupujemy niewłaściwe dla Naszego typu stopy buty do biegania, zapadamy na grzybicę czy schorzenia paznokci. Dlatego też za każdym razem kiedy zdejmujesz buty i skarpetki przyjrzyj się uważnie swoim stopom. Zwróć szczególną uwagę na to, czy nie pojawiają się na niej charakterystyczne wzorki będące efektem zbyt ciasnego lub niewłaściwego sznurowania, odcisk po ściągaczu skarpetki czy też na ilość potu. Im szybciej zauważymy zmiany i podejmiemy działania, tym większe są szanse na to, że unikniemy ich nieprzyjemnych konsekwencji. Jakich? Np. zbyt ciasne sznurowanie utrudniające przepływ krwi w stopie sprzyja powstawaniu problemów z nadmierną potliwością stóp, jak też wydłuża czas gojenia się otarć czy pęcherzy!
Pielęgnacja stóp zajmie Ci zaledwie kilka minut dziennie. To znacznie mniej, niż czas jaki potrzebny będzie na wyleczenie ewentualnych konsekwencji jej braku!
Bardzo pomocne rady 😉 Nie mialam pojecia ze wiązanie butów ma taki znaczenie… Czesto robie sobie kąpilele, wmasowuje kremy bo duzo chodzę na obcasach wiec staram sie bardzo dbac o stopy. Moje ulubione kosmetyki to seria Dr. Stopa
A co z halluksami? Na razie przymierzam sie do biegania (chcę zacząć bliżej wiosny). Mam jednak problem z wystajacymi kosciami i to do tego stopnia, że czasem (na razie rzadko) nawet przy dłuższym spacerze bolą mnie stopy. Dodam, ze staram sie nosić tylko wygodne buty, nigdy nie chodzę w szpilkach (nie mam ani jednej pary w domu). Co robić, żeby halluksy się nie powiększały i czy w ogóle można z nimi biegać?
Halluksy to prawdziwa zmora. Im szybciej się pójdzie do ortopedy, tym lepiej, wiem z doświadczenia. A i tak operacja może być konieczna. Niemniej w Poznaniu jest ośrodek HalluxCenter (dr Marcin Popow), gdzie jest trochę taniej niż w innych klinikach. I nie stosuje drutów ani gipsu. 🙂