Firma Columbia założona w 1938 roku jest jednym z potentatów w branży wszelkiego typu sprzętu outdorowego. Amatorom biegania kojarzyć się może przede wszystkim ze sprzętem przeznaczonym do trekkingów górskich i wszelkich mniej wymagających wycieczek poza miasto, mniej zaś ze sprzętem typowo biegowym. W ostatnim czasie Columbia zdaje się poszerzać swoją ofertę i większą uwagę przywiązywać do produkcji asortymentu przeznaczonego dla bardziej aktywnych i bardziej wymagających form wypoczynku. Efektem owego rozszerzenia oferty jest linia nowoczesnej odzieży sportowej i nowoczesnego wyposażenia sportowego nazwana Columbia „Titanium”. Dedykowana jest ona miłośnikom wszelkiego typu sportów outdorowych, między innymi biegaczom i rowerzystom. Jak sprawdzają się produkty Columbia „Titanium” w treningu i zawodach biegowych? Zobaczmy.

Koszulka Columbia Trail Pro II Crew (cena 129 zł)

Koszulka Columbia Trail Pro II Crew

Koszulka Columbia Trail Pro II Crew

Jednym z elementów wchodzących w skład kolekcji „Titanium” jest koszulka Columbia Trail Pro II Crew. Dostępna jest ona w kilku kolorach, m.in. w białym, czarnym, grafitowym i żółtym. Tkanina, z której wykonano Trail Pro II Crew zbudowana jest w 65% z nylonu i 35% z poliestru. Zastosowano w niej technologię Omni-Wick, która odpowiada za sprawne odprowadzanie wilgoci. Te części koszulki, która przylegają do najbardziej potliwych części ciała (okolice szyi i kręgosłupa, ramiona, pachy) wykonane są z drobnej, przewiewnej siateczki. Ma to pomóc w schłodzeniu przegrzanych miejsc i w odparowaniu potu. Płaty tkaniny, choć wykonane w dwóch różnych technologiach łączone są bezszwowo, co zabezpiecza przed otarciami i podrażnieniami. Dolna krawędź koszulki obszyta jest czymś, co wygląda jak delikatny ściągacz. Według producenta produkt ma właściwości antybakteryjne zmniejszające nieprzyjemne efekty zapachowe po intensywnym treningu. Na rękawach umieszczony został odblaskowy wzór zwiększający bezpieczeństwo biegacza w warunkach ograniczonej widoczności.

Koszulkę Columbia Trail Pro II Crew testowałem w różnych warunkach pogodowych, latem i zimą, podczas treningów i na zawodach. Przebiegłem w niej między innymi górski ultramaraton na dystansie 110 km Trail Verbier-St.Bernard 2011 oraz IV Trail Half-Marathon w Mławie. Wrażenia z użytkowania wyniosłem bardzo dobre. Tkanina, z której wykonano produkt jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku jak koszulka bawełniana, w niczym nie przypomina niektórych twardych i szorstkich koszulek technicznych. Pomimo tego bardzo dobrze oddycha. Podczas treningów w upalne dni czy w trakcie intensywnego biegu w słoneczny, lipcowy dzień podczas półmaratonu w Mławie czułem dobrą przewiewność i dobre odprowadzanie wilgoci przez testowaną koszulkę. Odpowiada za to zapewne owa siateczkowata tkanina zastosowana w ?gorących? miejscach. Materiał szyty według różnych technik łączony jest bezszwowo (na połączeniu rękawów i korpusu szew występuje), dzięki czemu koszulka nigdy nie przyprawiła mi otarć.

Jedyne nieprzyjemne uczucie, jakiego doświadczyłem testując Trail Pro II Crew miało miejsce podczas letniej ulewy. Wtedy, po mocnym nasiąknięciu wodą koszulka przykleiła się do ciała zachowując zupełnie jak koszulka bawełniana.

Po ponad półrocznym użytkowaniu uważam koszulkę Columbia Trail Pro II Crew za bardzo dobry produkt i polecam do biegania zawsze, z wyjątkiem może tych najbardziej deszczowych dni.

Męskie getry Speed Trek II Tight (cena: 60$)

Męskie getry Speed Trek II Tight

Męskie getry Speed Trek II Tight

Innym elementem wchodzącym w skład „Titanium” są męskie getry Speed Trek II Tight. Dostępne są w kolorze czarnym i szyte z dwóch rodzajów tkanin. Zasadnicza ich część wykonana jest z tkaniny składającej się w 90 % z poliestru i w 10 % z podwójnie tkanego elastanu. Miejsca najbardziej potliwe a więc i wymagające sprawniejszego odprowadzania wilgoci (krok, tylna część stawu kolanowego) uszyte są z przewiewnej tkaniny składającej się w 90 % z poliestru i w 10 % z siateczki elastanowej. W Speed Trek II Tight producent zastosował wspomnianą już wyżej technologię Omni-Wick odpowiadającą za sprawne odprowadzanie wilgoci oraz technologię Omni-Shade UPF 50 mającą zadanie powstrzymać promieniowanie UV. Symbol UPF 50 oznacza, że tkanina przepuszcza tylko 1/50 szkodliwych promieni. Według informacji zawartych na stronie firmy Columbia produkt ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu nawet po długim i intensywnym wysiłku dłużej zachowuje świeżość. W trosce o bezpieczeństwo użytkownika getry Speed Trek II Tight zaopatrzone są w elementy odblaskowe. Z tyłu na pasie umieszczono małą kieszonkę zamykaną na zamek błyskawiczny.

Tyle mniej więcej dowiemy się z opisu produktu na stronie producenta oraz u sprzedawców. Pytanie, jak getry działają w praktyce, komu i na jakie warunki pogodowe można je polecić. Speed Trek II Tight mają przypuszczalnie różne, nie tylko biegowe zastosowania (np. rower, intensywny trekking, narty itp.). Ja jednak testowałem je wyłącznie podczas biegów. Były to różnego typu treningi prowadzone w miesiącach jesiennych i zimowych od listopada 2011 do stycznia 2012. Raz ubrałem getry na zawody w biegu na orientację na dystansie 8,5 km ?Orient 2012?. Gdy wszedłem w posiadanie Speed Trek II Tight miałem też i mam nadal getry innych firm. Są to getry zimowe New Balance Thermacore i legginsy Kalenji Deefuz Essential. Dzieląc się wrażeniami z kilkumiesięcznego testowania Speed Trek II Tight niejako przy okazji porównam je z używanymi przez siebie getrami konkurencji.

Wygląd, pierwsze wrażenie i wygoda

Getry wyglądają dobrze, szycie wydaje się byś staranne. Po pół roku użytkowania zauważyłem co prawda oderwaną nitkę i pewnie niedługo trzeba będzie w tym miejscu poprawić szycie ale poza tym jest dobrze. Nic poza tym mi się nie pruje i nie rwie. Szwy są ergonomiczne, nie uwierają i nie obcierają użytkownika. Jak wspomniano powyżej getry zaopatrzone są w kieszonkę w tylnej części pasa. Można do niej włożyć np. klucze lub baton energetyczny. Kieszonka jest zapinana na zamek błyskawiczny z wygodnym suwakiem. Podobne rozwiązanie mają też getry New Balance Thermacore. Legginsy Kalenji pod tym względem wyglądają gorzej, mają dużo mniejszą i niezapinaną kieszonkę umocowaną od wewnętrznej strony pasa. Zakończenie nogawek w getrach Speed Trek II Tight jest także wykonane podobne jak w NB Thermacore i lepiej niż w Kalenji. Produkt Columbii ma w każdej nogawce dwa zamki błyskawiczne ułatwiające ubieranie. Strona wewnętrzna zakończenia nogawek wyłożona jest ponadto dwoma cienkimi paskami silikonu. Jak przypuszczam, ma to zabezpieczyć przed niechcianym podwijaniem się nogawek. Po założeniu getry Speed Trek II Tight wydają się w miarę wygodne. W moim jednak przypadku muszę za każdym razem dodatkowo przewiązać się w pasie. Na samej gumce getry się nie trzymają i z czasem zaczynają osuwać w dół. Być może mogłyby mieć trochę wyższy stan i minimalnie dłuższe nogawki. Pod względem długości nogawek od NB Thermacore i Speed Trek II Tight lepiej pasują mi legginsy Kalenji. Są one dłuższe i z powodzeniem sięgają do kostek. Legginsy Kalenji są także uszyte ze specyficznej, miłej w dotyku tkaniny „mechatej” od środka. Daje to bardzo przyjemne, ciepłe uczucie zaraz po ubraniu, przyjemniejsze niż w przypadku getrów NB i Columbii. Getry obu tych firm przewyższają jednak Kalenji, jeśli chodzi o zabezpieczenie w warunkach słabej widoczności. Speed Trek II Tight i Thermacore mają elementy odblaskowe z tyłu. Legginsy Kalenji ich nie mają a moim zdaniem powinny.

Oddychalność i ochrona przed chłodem

Getry Columbii szyte są z dwóch różnych rodzajów tkanin, dzięki czemu w miejscach wymagających lepszej oddychalności i przewiewności są przewiewne a w miejscach tego niewymagających nie są. Podobne rozwiązanie zastosowano w getrach NB Thermacore, które są szyte z co najmniej 4 rodzajów tkanin. Dużo słabiej pod tym względem wypadają legginsy Kalenji, które są w całości szyte z jednej tkaniny. Przez to podczas użytkowania bywa tak, że gdy w jednym miejscu się pocimy to w drugim jest nam zimno. W getrach Columbii tego problemu nie ma. Speed Trek II Tight oddychają dobrze.

W jakich temperaturach najlepiej sprawdzą się każde z omawianych produktów? Getry Speed Trek II Tight są w moim odczuciu najzimniejsze spośród nich. Dobrze sprawdzały się jesienią i wczesną zimą, ale gdy przyszły mrozy -10 stopni Celsjusza wolałem włożyć „mechate” Kalenji lub najlepiej NB Thermacore. Kilkakrotnie ubrałem Speed Trek II Tight na mroźny trening, ale odczuwałem dyskomfort z powodu chłodu, zwłaszcza w przednie części ud. Na tęgie mrozy ubrałbym NB Thermacore, one są zdecydowanie najcieplejsze.

W przypadku dużego zimna możliwy jest jeszcze inny patent: ubranie na getry dodatkowych spodenek lub drugich getrów na ?. Teraz, przy mrozie dochodzącym do ? 20 stopni Celsjusza ja tak właśnie robię. Sprawdza się.

Podsumowanie

Getry Columbia Speed Trek II Tight to produkt bardzo dobrze nadający się do zastosowań sportowych w tym biegania. Są w miarę wygodne i dzięki szyciu z dwóch rodzajów tkanin dobrze oddychają. Dzięki zamkom błyskawicznym w zakończeniu nogawek wygodnie się je ubiera, mają wygodną i bezpieczną kieszonkę na pasie oraz elementy odblaskowe z tyłu poprawiające bezpieczeństwo w przypadku słabej widoczności. W porównaniu dwóch pozostałych używanych przeze mnie produktów są stosunkowo cienkie, przeto raczej nie ubierałbym ich na długie i mroźne treningi. Najlepiej sprawdzą się w temperaturze kilku stopni powyżej zera. Na wczesną wiosnę, późną jesień czy łagodniejsze okresy zimowe będą jak znalazł. Polecam.

Paweł Pakuła