Wielu z nas próbowało niejednej diety i doskonale wiemy jak zachowuje się ciało w niemalże każdej fazie odchudzania. Decydując się na dietę i treningi, a do tego mając naprawdę sporą nadwagę bądź niedowagę, pierwsze efekty są widoczne już po kilku dniach. Wzmacniać się będzie nasza kondycja, a poza tym widoczne będą wyniki pracy w odbiciu lustrzanym. Nadchodzi jednak taki czas, kiedy tych efektów praktycznie wcale nie widzimy. Waga stoi w miejscu już kolejny dzień, a my zaczynamy powoli panikować. Czy robimy coś źle? Czy to już koniec naszych możliwości?

przyrządy do ćwiczeń

Faktem jest, że w niemalże każdym przypadku nadchodzi właśnie taki krytyczny czas. Wielu z nas już wie, że im bliżej do celu ? tym trudniej. I jest to prawda. Efekty będzie nam ciężej uzyskać, im bliżej jesteśmy swojej wymarzonej wagi. Poza tym zwróćmy uwagę, że waga nie powinna być dla nas jedynym wyznacznikiem naszych starań. To, co powinniśmy jeszcze mierzyć to obwody. Nie bez przyczyny, będąc u dietetyka bądź trenera personalnego, zostaniemy zważeni i zmierzeni. Obowiązkowo powinniśmy również otrzymać skierowanie na badania, które sprawdzi, jaka dieta i ćwiczenia doprowadzą nas do wymarzonej wagi. 

Dlaczego nie widać efektów ćwiczeń?

No dobrze, ale jak może być przyczyna tego, że nic w naszym ciele się nie zmienia pomimo treningu i diety? Być może to monotonność. Nasz organizm szybko przyzwyczaja się do wykonywanych przez nasz ćwiczeń. To znak, że należy co jakiś czas zmieniać plan treningowy. Sami musimy mieć uczucie zmęczenia po treningu. Nasze mięśnie przyzwyczają się po kilku tygodniach wykonywania tej samej czynności. W takich przypadkach nie oczekujmy widocznych efektów na zewnątrz. Jest wiele przeróżnych ćwiczeń na daną partię ciała. Nie musimy rezygnować z trenowania wybranej części ciała, wystarczy, że poszukamy innego zestawu ćwiczeń albo nauczymy się korzystać z nowych akcesoriów do ćwiczeń: skakanki, hula hop, hantli, piłki do pilatesu albo taśm treningowy. Możliwości jest ogrom!

Dopasuj dietę do swoich potrzeb i się jej trzymaj

A co z dietą? W tym przypadku temat wygląda już nieco inaczej. Należy nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych i się ich trzymać, najlepiej do końca życia. Znajomość dobrych, zdrowych produktów będzie skutkowała tym, że nauczymy się lepiej gotować. Smacznie i do tego zdrowo. Nie wyobrażasz sobie weekendu bez pizzy? Naucz się ją piec z wartościowej mąki i ze zdrowymi dodatkami. Jeśli nie potrafisz obejrzeć filmu bez przekąsek, postaw na orzechy.

Dieta to przede wszystkim świadomość, że głodówki i rygorystyczne zasady doprowadzą nas w ślepy zaułek. Naszym celem powinno być utrzymanie naszego ciała w zdrowiu, czego skutkiem będzie odpowiednia waga. Nawet, jeśli dopadnie nas zastój, nie należy się tym przejmować. W przypadku braku widocznych efektów w kilogramach, nasza uwaga powinna skupić się na obserwowaniu ciała. W końcu mięśnie, przy takiej samej objętości co tłuszcz, ważą więcej. Spokojnie można uznać, że zastój na wadze podczas diety oznacza, że ciało w końcu zaczęło spalać tłuszcz i budować mięśnie. To jest sukces, a nie powód do zmartwień!