Lato to niezwykle wymagająca pora roku dla biegaczy. Sprint w upale i wilgoci może niesie za sobą wysokie ryzyko odwodnienia, udaru cieplnego i innych chorób związanych z przegrzaniem organizmu. Kluczem do uniknięcia problemów jest znajomość własnego organizmu oraz solidna dawka zdrowego rozsądku. Oto szczególne środki ostrożności, jakie należy zachować.

1. Dbaj o odpowiednie nawodnienie

Najprostszym sposobem, aby uniknąć zaburzeń ciepła w organizmie jest utrzymanie ciała w odpowiednim stopniu nawodnienia. Oznacza to picie płynów przed, w trakcie i po treningu. Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wielu czynników przede wszystkim stopnia poniesionego wysiłku oraz temperatury i wilgotności powietrza. Dlatego zadbaj, aby podczas treningu mieć stały dostęp do płynów uzupełniając je nie później niż co 30 minut od jego rozpoczęcia. Podczas dłuższych dystansów zaleca się także spożywanie płynów izotonicznych, które pomogą odzyskać stracone podczas wysiłku sole i elektrolity.

bieganie w słońcu

2. Uważnie wybierz strój

Jasne, luźne ubranie pomoże organizmowi odetchnąć i ochłodzić się w naturalny sposób. Zbyt ciasny strój zdecydowanie ograniczy ten proces, natomiast ciemne kolory pochłaniają światło słoneczne i ciepło, co przy dłuższych dystansach poważnie grozi przegrzaniu organizmu. Zaleca się także noszenie tkanin syntetycznych (np. koszulki trykotowe), które pozwolą na odciągnięcie wilgoci z dala od skóry i poprawę komfortu podczas biegu. Warto zapoznać się z ofertą promocyjną Runnerinn na Kupon.pl.

3. Wybierz odpowiedni czas

Staraj się unikać treningów w największym nasłonecznieniu, a więc pomiędzy 10 rano i 4 po południu. Jeśli musisz trenować w tym czasie, spróbuj trzymać się zacienionych tras. Zdecydowanie najprzyjemniejszą w lecie porą na bieganie jest ranek (przed wschodem lub tuż po), kiedy to drogi nie są jeszcze rozgrzane świecącym słońcem.

4. Znaj swój limit

Dokładnie dostosuj intensywność treningu do warunków pogodowych. Zbyt wysokie temperatury nie sprzyjają największej wydajności organizmu, dlatego wzmożony wysiłek zaplanuj na nieco chłodniejszy dzień. Zamiast tego zwolnij tempo i wprowadź przerwy.

5. Chroń się przed słońcem

Chroń skórę wodoodpornym filtrem przeciwsłonecznym, który ma SPF co najmniej 15 i oferuje szerokie spektrum ochrony (chroni zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB). Pomoże ci to uniknąć oparzeń. Nie zapomnij także o nakryciu głowy oraz w miarę możliwości o okularach przeciwsłonecznych.

6. Postaw na orzeźwienie

Używaj wody do schładzania się w czasie tras. Rozpryskując ją na głowie, karku i pod pachami uzyskamy szybki i trwały efekt. Uważaj jednak, aby nie zmoczyć butów – bieganie w mokrych butach i skarpetkach może doprowadzić do powstania bolesnych pęcherzy.

7. Nie bagatelizuj objawów zmęczenia

Przegrzanie organizmu może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Dlatego, jeśli czujesz się słabo, masz zawroty głowy, dezorientację, a także zauważasz, że przestałeś się pocić, a twoja skóra jest chłodna i wilgotna – spowolnij lub zatrzymaj bieg, a także postaraj jak najszybciej uzupełnić płyny. Jeśli objawy się utrzymają, usiądź lub połóż się w cieniu i wezwij pomoc.