Większość z Nas woli ćwiczyć wieczorem. Dlaczego? To proste. Przede wszystkim nie lubimy wstawać rano, co więcej zaraz po przebudzeniu (a często nawet aż do wypicia pierwszej kawy) jesteśmy dość niemrawi. Nie sposób też nie zauważyć, że większość z Nas to właśnie wieczorami znajduje czas dla bliskich. Tym samym panuje dość powszechna opinia, że poranny wysiłek fizyczny jest nie tylko nieprzyjemny, ale również niebezpieczny dla zdrowia. Czy jest to prawda? NIE! Bieganie rano to frajda, która pomaga nam zmagać się z codziennymi wyzwaniami. Nie mniej jednak, z uwagi na nasze przyzwyczajenia, ważne jest byśmy odpowiednio przygotowali na to nasze ciała! Gotowi? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat porannego biegania!

Dlaczego warto biegać rano?

Poranny trening polecany jest z wielu powodów, oto najważniejsze z nich:

Bieganie rano pomaga ustabilizować zegar biologiczny, wyrównać nasz rytm dnia.

Zaraz po przebudzeniu nasze ciało jest nieco zesztywniałe, a przez to musimy poświęcić więcej uwagi rozgrzewce. Osoby biegające rano rzadziej skarżą się na kontuzje, ponieważ lepiej przygotowują się do treningu!

Biegając na czczo szybciej inicjujemy proces spalania tłuszczu! O ile w czasie treningu wieczornego zapasy spalane są po około 40 minutach wysiłku, tu proces ten zaczyna się to nawet o 20 minut szybciej!

Poranny wysiłek nie tylko chroni nasz przed tak zwanymi żylakami, zatrzymywaniem wody w organizmie, ale też poprawia przemianę materii!

Poranne bieganie podnosi wydolność mózgu! Osoby zamieniające kubek kawy na kilka kilometrów biegu, łatwiej zapamiętują, kojarzą fakty i są bardziej spostrzegawcze!

Jak biegać rano?

To, że wydolność naszego organizmu jest znacznie wyższa wieczorem, po godzinie 18, zostało udowodnione już dawno. Nie jest to bynajmniej argument przemawiający za tym, by trenować wieczorem! Oznacza to tylko, że do biegania rano, tak by skorzystać z jego pozytywnych aspektów, musimy się odpowiednio przygotować! Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz?

Czy mogę biegać rano? Sprawdź!

Wbrew temu, co mówią przysłowia wczesne wstawanie nie zawsze jest dla Nas dobre! Nowe badania z University of Pennsylvania pokazały, że szczególnie z uwagi na układ krążenia nie powinniśmy zrywać się z łóżka skoro świt! Kto nie powinien biegać rano? Pierwszą grupę stanowią osoby kładące się spać po 23, drugą zaś te, które by rozpocząć trening muszą wstać wcześniej niż 1,5 godziny po wschodzie słońca! Jeśli Twój rytm życia na to nie pozwala ? zostaw poranne treningi na dni wolne od pracy!

Pamiętaj: niedobór snu, nawet jeśli odbywa się na rzecz ćwiczeń, nie jest wskazany! To właśnie on prowadzi do szeregu chorób, z którymi pomaga nam się uporać bieganie: otyłości, migren, chorób krążenia! Jeśli chcesz biegać rano, zadbaj o uregulowanie zegara dobowego, a mówiąc prościej, postaraj się wcześniej kłaść spać!

Bieg poranny powinien odbywać się nie wcześniej niż godzinę po opuszczeniu łóżka!

Dlaczego? Pamiętaj, że potrzebujesz czasu na to, by przygotować ciało do aktywności, a zatem musisz mieć czas na rozgrzewkę (minimum 15 minut!) oraz załatwienie potrzeb fizjologicznych! Tak, o tym, że Twoje ciało obudziło się i jest gotowe do ćwiczeń najlepiej świadczy poranne wypróżnienie! Zimą lub w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, czas będzie Ci potrzebny do uregulowania temperatury ciała, czyli uchroni cię przed szokiem termicznym i przeziębieniem!

Jak powinna wyglądać poranna rozgrzewka?

Wiesz już, że powinna trwać co najmniej 15 minut. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? W odróżnieniu od przygotowań wieczornych, musi być delikatniejsza. Pamiętaj, by dobrze rozgrzać wszystkie mięśnie! Postaraj się też, by 70% ćwiczeń stanowiły te, o charakterze rozciągającym! Nie tylko zimą, rozgrzewka powinna się odbywać co najmniej przy otwartym oknie i w ubraniu w którym zamierzasz biegać!

Jeść czy nie jeść ? oto jest pytanie!

Bieganie na czczo wcale nie jest błędem, ale tylko wtedy, kiedy odpowiednio skrócimy nasz trening! Jeśli nie zamierzasz jeść posiłku, nie powinieneś biegać dłużej niż 40 minut lub 6 km. Dlaczego? Po tym czasie organizm zaczyna pobierać energię z mięśni, a to znaczy, że dąży do samozagłady! Co więcej, magazynuje każdą kalorię, którą dostarczymy mu po zbyt wyczerpujących ćwiczeniach. To ważne dla osób odchudzających się, gdyż zamiast tracić na wadze, zaczynamy nabierać masy! Jeśli więc chcesz biegać dłużej, bardziej intensywnie, koniecznie zjedz porządne, czyli pełnowartościowe, śniadanie! Nie zapomnij też o odpowiedniej przerwie między posiłkiem, a treningiem! Minimum to pół godziny!

Jeśli nie lubisz jeść śniadań, a Twoim celem nie jest utrata kilogramów, sięgnij po przekąski! Dobrze sprawdzi się w tej roli na przykład banan, który zjedzony przed treningiem dostarczy Ci energii i uchroni przed zbyt szybkim zużyciem glikogenu!

Bieganie rano – strawa dla ducha

To wcale nie żart! Nie bez powodu poranne treningi poleca się pracownikom biurowym, nauczycielom, zawodowym kierowcom i przedstawicielom wielu innych zawodów w których liczy się sprawność umysłu! Nie zapominajmy o tym, że bieganie na świeżym powietrzu działa stymulująco na Naszą psychikę! Rozejrzyj się, co widzisz rano? Wschód słońca? Budzące się do życia miasto, las, park? To właśnie z uwagi na te bodźce, bieganie rano poleca się tym z Nas, którzy potrzebują sił, wystawić czoła nowym wyzwaniom! Po takim poranku, na pewno podołasz każdemu wyzwaniu!

Bieganie rano, nie jest tylko alternatywą dla tych z Nas, którzy nie chcą lub nie maja czasu trenować wieczorami. Jego zalety zauważysz już po pierwszym tygodniu systematycznych treningów! Znikną twoje codzienne problemy ze wstawaniem i zasypianiem. Bez trudu zrezygnujesz z kawy i innych dopalaczy, którymi dotychczas rozpoczynałeś dzień czy próbowałeś zmusić swój organizm do efektywniejszej pracy! Innymi słowy ? poranny jogging pomoże Ci rozwiązać wiele bardzo przyziemnych, współczesnych problemów! Bądź pozytywnie zabiegany! Już dziś zacznij przygotowywać się do pozytywnych zmian w swoim życiu!