W historii ludzkości poszczególne grupy częstokroć przemieszczały się z miejsca na miejsce, zabierając ze sobą swój cenny dobytek. Archeologia współczesna odkryła, iż już społeczności łowiecko-zbierackie kilka tysięcy lat p.n.e., wybierając się w dłuższą wędrówkę, a to w poszukiwaniu lepszych terenów łowieckich, a to w nadziei na znalezienie bezpieczniejszej przystani, ładowały swój dobytek nie tylko na prymitywne wozy (przypominające bardziej sanie, bo płozy stanowiły długie pnie drzew) lecz pakowano co cenniejsze ubrania, narzędzia, precjoza oraz broń do prymitywnych plecaków i toreb.

Współczesna torba turystyczna

Dziś postęp technologiczny i coraz silniej artykułowane potrzeby klientów zaprowadziły nas tak daleko, że współczesna, nowoczesne plecaki turystyczne i torby podróżne w niczym nie przypomina skórzanego lub lnianego zawiniątka, które zarzucano na plecy z mozołem przedzierając się przez gęste puszcze czy stepy Europy Środkowej. Współcześnie producenci oferują tyle udogodnień (niestety, również niekiedy i „udziwnień”, które częstokroć utrudniają użytkowanie), że noszenie plecaka lub torby turystycznej z ciężką zawartością jest coraz bardziej komfortowe.

torba podróżna

Torba turystyczna ? praktyczne i wygodne rozwiązania

Torba turystyczna oprócz tradycyjnych dwóch „rączek”, dzięki którym możemy nosić ją z boku, posiada także doczepiany i regulowany pas naramienny. Wielu producentów poszło o krok dalej i często z dobrym skutkiem połączyło pasy naramienne, stosowane w plecakach wyprawowych o dużym litrażu z sakwą o kształcie i sposobie otwierania jak w typowej torbie turystycznej. Jest to rozwiązanie o tyle ułatwiające życie, o ile naładowana ciężką zawartością i wielkorozmiarowa torba turystyczna, to kłopot nawet dla silnego faceta.

Po jakimś czasie niesienia w jednej ręce ciężar zaczyna się dawać we znaki naszemu kręgosłupowi, a dodatkowo spory rozmiar utrudnia lawirowanie pomiędzy ludźmi na lotnisku czy to na chodnikach miasta. Tak, więc poszerzone i miękkie pasy „naramienne” są świetnym dodatkiem, który umożliwia zarzucenie torby turystycznej na plecy.