Zima jest porą z niecierpliwością wyczekiwaną przez maniaków białego szaleństwa. Z ciekawością, ale też z pewnym niepokojem, ponieważ w ostatnich latach nasz klimat nie rozpieszcza narciarzy. Sztuczne naśnieżanie na stokach niestety nie wszystkich satysfakcjonuje i z pewnością nie jest wymarzoną nawierzchnią pod narty freeride.

Narty freeride – przeznaczenie

Miłośnicy szaleństwa na stokach dzielą się na pewne grupy. Narciarze i snowboardziści „wakacyjni”, jakich spotykamy na wszystkich stokach w sezonie i narciarze „zawodowcy”, którzy zjeżdżają ekstremalnie, poza stokami obleganymi przez przedstawicieli pierwszej z grup.
Właśnie dla nich, dla narciarzy wybierających ekstremalną jazdę, przeznaczone są narty do freeride.

narty hypernaut

Cechy nart do freeride

Narty przeznaczone do jazdy ekstremalnej poza ustalanymi trasami, posiadają kilka cech, które odróżniają je od zwykłych nart używanych powszechnie na stokach i popularnych trasach.
Jedną z tych cech jest szerokość.
Standardowe narty do freeride są szersze, niż inne modele nart. Najwęższe z nich miewają pod wiązaniem szerokość od 9 do nawet 13 centymetrów. Dominującym elementem konstrukcji nart freeride, są spore rockery na czubku, które zapewniają poprawę warunków jazdy po głębszym śniegu.
Narty te są również dłuższe, niż standardowe. Większa powierzchnia, zapewnia lepszy kontakt z podłożem.

Użytkowanie nart freeride

Użytkowanie nart do jazdy ekstremalnej poza trasami, naraża je na uszkodzenia – zarówno ślizgów, jak i krawędzi. Dlatego po każdej jeździe w trudnym terenie narty te powinny być dokładnie oglądane w celu lokalizacji ewentualnych uszkodzeń, które muszą być naprawiane na bieżąco.
Woda, która może przedostać się przez szczeliny powstałe w wyniku uszkodzenia może mieć fatalny wpływ na konstrukcję nart.
Nie wolno również zapominać o dokładnym smarowaniu, które po pierwsze zapobiegnie klejeniu się nart do mokrego śniegu i poprawi komfort oraz szybkość jazdy, a po drugie ? zminimalizuje skutki tarcia o szkodliwe elementy podłoża, na przykład kamienie, czy wystające korzenie drzew.

Jazda freeride może daje wielką frajdę zaawansowanym narciarzom. Muszą oni jednak pamiętać, że ich sprzęt wymaga specjalnego traktowania.