Z nieoficjalnych badań wynika, że aż blisko 90% kobiet w Polsce ma cellulit. Ile procent początkujących biegaczek zmaga się z problemem skórki pomarańczowej (tych statystyk nie ujawnimy!)? Za chwilę (jednak!) rozwiążemy Wasz problem! Czy wysłuchacie Naszych porad? Najpierw kilka słów zachęty! Wiedziałyście o tym, że Halle Berry również ma cellulit? Wiele gwiazd go ma, ale w świetle reflektorów jest on po prostu niewidoczny. Gwiazdy zakrywają swoją skórkę pomarańczową, bo wiedzą, że gdy tylko tego nie zrobią, to ich zdjęcia znajdą się na łamach wszystkich tabloidów!Chcecie więcej przykładów? Proszę bardzo! Alessandra Ambrosio, Rihanna, Selena Gomez, Lady Gaga a nawet Natalia Siwiec! Tak! One też borykają się z tym jakże niechcianym problemem, jakim jest lipodystrofia ! Mają go, a wcale się tego nie wstydzą (spójrzcie na ich stroje odsłaniających uda!).

Problem cellulitu jest Nam (kobietom) bardzo dobrze znany. Nie ma większego znaczenia czy jesteśmy szczupłe czy towarzyszy Nam nadmiar kilogramów (choć u Pań otyłych częściej można zauważyć skórkę pomarańczową na skórze!). Ten cytrus nie patrzy bowiem na wagę! Co to właściwie jest ten cały cellulit? To tak zwana skórka pomarańczowa (zmora współczesnych ucywilizowanych kobiet), która odkłada się na udach, biodrach, kolanach, pośladkach, a nawet ramionach! Przypadłość ta cechuje się nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, która występuje wspólnie z obrzękowo – włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Skórka pomarańczowa najbardziej widoczna jest podczas uszczypnięcia skóry, na przykład na udach. W wyniku tego szczypnięcia odkrywamy, że Nasza skóra nie jest gładka, a pofałdowana i nierówna. Nie jest to przyjemny widok dla żadnej z Nas, dlatego cały czas staramy się zapobiec cytrusowi (oby jak najszybciej i najskuteczniej, prawda?).

Ta straszna skórka pomarańczowa po raz pierwszy dopada Nas zazwyczaj tuż po okresie dojrzewania. Nie jest to norma! Czy wiecie, że niektóre kobiety dopiero po wielu latach od zakończenia czasu dorastania zobaczyły u siebie tego cytrusa? Wiecie co wywołuje skórkę pomarańczową? Przede wszystkim wzrost estrogenów w organizmie, dlatego najczęściej pojawia się podczas burzy hormonalnej (związanej z dojrzewaniem!). Drogie Panie pamiętajmy, że najlepszym przyjacielem cellulitu jest siedzący tryb życia! To właśnie brak ruchu oraz nieodpowiednia dieta sprawia, że skórka pomarańczowa pokazuje się na Naszym ciele! Warto więc trochę się poruszać, nieprawdaż? Zastanawiasz się, dlaczego częściej to właśnie płeć piękna ma skórkę pomarańczową? Na to pytanie odpowiadamy z łatwością! To po prostu wina Naszych (kobiecych) włókien tkanki łącznej, które są rozciągliwe (odwrotnie niż u Panów). Z tego też powodu skóra jest bardziej elastyczna (nie pęka więc on podczas ciąży, gdy brzuch gwałtownie zaczyna rosnąć!) i pojawia się ta pofałdowana skórka.

Chcemy wyjść latem na plażę w bikini? A może mamy ochotę wyskoczyć za miesiąc na basen? Nasz przyjaciel o wdzięcznej nazwie cellulit z pewnością Nas nie opuści sam! Musimy mu pomóc! Pozbądźmy się go raz na zawsze! Przecież nie będziemy ładnie wyglądać ze skórką pomarańczową leżąc na rozgrzanym piasku nad Bałtykiem! Pomóżmy sobie bieganiem. Musimy to robić przez 45 minut dziennie, a efekty zobaczymy bardzo szybko! Nie tylko zgubimy niechcianą skórkę pomarańczową, ale również zrzucimy zbędne kilogramy, które latem szczególnie Nam doskwierają!Na uwadze miejmy również to, że gdy będziemy codziennie biegać, to nie tylko zmieni się (na lepsze) Nasza sylwetka, ale przy okazji będziemy zdrowsze, a o to właśnie Nam chodzi! To tylko kilkanaście minut biegania, a może naprawdę odmienić Nasze życie!

Cellulit wodny i tłuszczowy  – co je różni?

Każda z Nas wie jak wygląda cellulit, ale mało która ma świadomość, że są dwa jego typy, czyli wodny oraz tłuszczowy.

Przyczyny pierwszego cellulitu są:

 1. Siedząca praca
 2. Zbyt słone i pikantne potrawy
 3. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych
 4. Niedostateczna ilość ruchu w ciągu dnia
 5. Nieregularne posiłki

Nie odczuwasz bólu podczas ściskania swoich uda? To znaczy, że masz cellulit typu wodnego!

Przyczyny drugiego cellulitu :

 1. Praca w ciągłym ruchu
 2. Słodycze
 3. Nadwaga

Zaciśnij skórę np. na pośladkach i powiedz, czy odczuwasz ból? Jeśli tak, to jesteś posiadaczką cellulitu o charakterze tłuszczowym. Sprawdźcie same, który rodzaj cytrusa posiadacie! Łatwiej usunąć cellulit wodnego! Nie zniechęcaj się! Nie jest powiedziane, że tego tłuszczowego również nie wyeliminujemy! Zarówno te Panie, które mają cellulit wodny jak i właścicieli skórki pomarańczowej rodzaju tłuszczowego, muszą regularnie uprawiać sport! Niektóre kobiety z cellulitem uważają, że nie ma nic lepszego na tego cytrus, jak tylko kosmetyki. Naturalnie nie jest to nic złego, ale kosmetyczka wypełniona nowinkami ze sklepu kosmetycznego, nie zagwarantuje Nam pozbycia się Naszego problemu w 100%! Na półkach znajdziemy wiele różnego rodzaju kosmetyków do usuwania cellulitu, ale mogą być one zbyt drogie na Naszą kieszeń! Zróbmy własny domowy kosmetyk na te nieprawidłowości w ułożeniu tkanki tłuszczowej! Do przyrządzenia takiej mikstury potrzebujemy ziarna kawy i ulubiony balsam do ciała. Najpierw wlewamy do miseczki odrobinę balsamu! W mikserze lub maszynce do mielenia mielimy ziarnka kawy, ale niezbyt mocno (małe drobinki kawy nie będą żadną przeszkodą). Następnie zmieloną kawę przesypujemy do balsamu i mieszamy chwilkę, żeby wszystko się połączyło. Tak przygotowany balsam nakładamy na skórę i zostawiamy na 30 minut. Po tym czasie zmywamy maseczkę kawową z Naszego pofałdowanego ciała ciepłą wodą. Czy wiedziałyście o tym, że kofeina przyspiesza cyrkulację krwi w komórkach biegaczki z cellulitem, a co więcej sprawia, że Nasza skóra jest jędrniejsza! Wszystkie kobiety z cellulitem muszą pamiętać o odpowiedniej diecie, masażach (są specjalne rękawice do masażu, które stosujemy podczas każdej kąpieli! Są one szorstkie, ale świetnie ujędrniają ciało, poprawiają krążenie krwi i zmniejszają ilość skórki pomarańczowej!), a przede wszystkim o aktywności fizycznej. Najlepsze są dla Nas ćwiczenia, podczas których pracują wszystkie mięśnie ciała, czyli jakie? Naturalnie bieganie! To najskuteczniejsza broń przeciw cellulitowi, jak i przesadnej tkance tłuszczowej! Korzystny wpływ w walce ze skórką pomarańczową mają sporty aerobowe, dzięki którym wysiłek trwa długo (bez przerwy), a przy tym nie doświadczamy zbyt dużego skoku tętna. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy zaczynać walkę z Naszym cellulitem. Dlaczego Panie ze skórką pomarańczową powinny biegać? Bieganie odwadnia organizm i przyspiesza spalanie tłuszczu, oraz poprawia krążenie krwi (jest to ważne szczególnie w tych partiach ciała, dotkniętych skórką pomarańczową). Dlatego też jest ono idealną bronią w Naszej cellulitowej wojnie. Dążycie do trwałej eliminacji całej skórki pomarańczowej? Przygotujcie się do pierwszego biegu!

Jak biegać, żeby pozbyć się cellulitu?

Aby bieganie było dla Naszego cellulitu zabójcze, należy trzymać się kilku prostych reguł. Z pewnością szybko je zapamiętamy, wystarczy zakończyć kilka treningów i te maksymy wejdą Nam w nawyk. Oto one:

 1. Nie biegajmy codziennie, zróbmy sobie dwa dni wolnego (niech to będzie sobota i niedziela)
 2. Dawno nie biegałyście? Zacznijcie od spokojnego marszu, następnie przejdźcie w trucht, i dopiero biegnijcie w swoim tempie. Dzięki temu Nasz organizm ma okazję znowu przyzwyczaić się do biegania, a dodatkowo nie będziemy mieć żadnych zakwasów!
 3. Biegamy po 45 minut dziennie! Dopiero po 20 minutach biegania, zaczyna spalać się tkanka tłuszczowa. Musimy więc zarezerwować sobie odrobinę więcej czasu na bieganie. Nie musimy biegać przez całe 45 minut (możemy spokojnie iść, ale nie zatrzymujmy się!)! Najlepiej zacząć od marszu, powoli przejść do truchtu, a następnie do szybszego biegu (nie pędźmy jak błyskawica!). Stosujmy się do tych wytycznych, a następny trening będzie dużo łatwiejszy!
 4. Pamiętajmy o odpowiedniej rozgrzewce! Przed treningiem należy rozgrzać mięśnie(dzięki temu Nasze mięśnie będą odpowiednio przygotowane do biegania.), a po treningu je rozluźnić!
 5. Optymalny czas na Nasz antycellulitowy bieg to poranek! Poranne bieganie poprawi Naszą przemianę materii na cały dzień! Naprawdę warto wstać z łóżka chwilę wcześniej!
 6. Po około 2 miesiącach warto zamienić bieganie na inny rodzaj aktywności na przykład na pływanie, jazdę konną, czy aerobik. Nasz organizm przyzwyczaja się szybko do jednego sportu i przestaje spalać tkankę tłuszczową, w wyniku czego możemy przestać chudnąć, a przy tym zniechęcić się do biegania! Po 2 tygodniach innych ćwiczeń możemy ponownie założyć Nasze buty do biegania