Kolano skoczka to częsta przypadłość zawodowych sportowców i biegaczy, będąca skutkiem przeciążania nogi. W pierwszym stadium kontuzja jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów. Zobacz co zrobić, aby uniknąć problemów z więzadłem rzepki.

Po pierwsze rozgrzewka, regeneracja i dieta

Zawodowi sportowcy oraz amatorzy często skarżą się na problemy z kolanami. Aby ich uniknąć, należy przede wszystkim nie zaniedbywać rozgrzewki oraz stretchingu poprzedzającego trening. W uniknięciu kontuzji zwanej kolanem skoczka pomoże także wzmacnianie oraz uelastycznienie ćwiczeniami mięśni pośladkowych, goleniowo-kulszowych oraz mięśnia czworogłowego uda. Bardzo ważne, aby po wzmożonym wysiłku pozwolić organizmowi na regenerację. Lekarze podkreślają, że dla zdrowia układu ruchu bardzo ważna jest także dobrze zbilansowana dieta.

masaż kolana

Kolano skoczka – jak się przed nim uchronić przeczytasz w naszym artykule.

Po drugie odpowiedni sprzęt

Biegacze, siatkarze i tenisiści zawsze powinni pamiętać o uprawianiu aktywności w odpowiednim stroju i obuwiu. Urazu, zwyczajowo zwanego kolanem skoczka, można uniknąć nosząc odpowiednie obuwie do ćwiczeń. Odciążyć staw pomogą specjalne ochraniacze na kolana. Trenując należy także zwracać uwagę na podłoże, ponieważ problemy z więzadłem rzepki często są skutkiem ćwiczeń na zbyt twardej powierzchni, np. asfalcie.

Co zrobić, kiedy dojdzie do kontuzji kolana?

Ból pojawiający się pod rzepką po zakończeniu wysiłku fizycznego, który ustępuje po kilku godzinach wypoczynku, powinien niepokoić. Pierwszymi krokami, mającymi na celu wyleczenie kolana skoczka, jest oszczędzanie nogi i korzystanie z krioterapii. Lekarz może zdecydować także o włączaniu do kuracji leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Specjaliści podkreślają, że skutecznie w leczeniu kontuzji można wykorzystać także odpowiednie ćwiczenia fizyczne, elektrostymulację i falę uderzeniową.

Dla uzyskania optymalnych rezultatów najlepiej jest się poddać serii zabiegów. Dobrym pomysłem może być kilkudniowy wypoczynek w sanatorium. Jednym z renomowanych ośrodków w Polsce zajmujących się leczeniem kolana skoczka jest hotel Słoneczny Zdrój w Busku-Zdroju, dysponujący bardzo szeroką ofertą zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych.

Czytaj więcej na temat: Kolano skoczka – leczenie w Słonecznym Zdroju