Zimowe długie wieczory sprzyjają raczej oglądaniu telewizji niż ćwiczeniom. Jednak nie warto tracić czasu i zawczasu przygotować się do zbliżającego się sezonu. Odpowiednie ćwiczenia można wykonywać w domu jak i w klubie fitness.

Bieganie

kobieta biegnąca na bieżniBy odpowiednio przygotować się do sezonu nie można jedynie biegać. Taka forma aktywności fizycznej zmusza do wysiłku jedynie tylko niektóre mięśnie. Bieganie w największym stopniu wzmacnia mięśnie pośladków i łydek. Jeśli pragniemy osiągać jak najlepsze rezultaty, należy też wzmocnić mięśnie brzucha oraz mięśnie kręgosłupa.

Doświadczeni trenerzy radzą by trening biegowy zawierał również elementy treningu siłowego. Część biegaczy wzbogaca swój trening o ćwiczenia wzmacniające mięśnie odwodzące oraz przywodzące. Zaleca się wykonywanie na przykład przysiadów, wypadów oraz ćwiczeń ukierunkowanych na mięśnie brzucha.

Coraz większą popularnością cieszy się też trening interwałowy. Jego charakterystyczną cechą jest zmienna intensywność. Trening tego typu ma na celu przede wszystkim poprawienie siły, wytrzymałości oraz kondycji biegacza. W okresie zimowym warto również uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach takich jak na przykład stretching, pilates oraz joga.

Jazda na rowerze

Zima to okres, w którym każdy zapalony rowerzysta powinien poświęcić czas na trening. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają znacznie podnieść wydolność organizmu oraz wzmocnić ciało. W przypadku jazdy na rowerze kluczowe znaczenie ma siła mięśni nóg. Trenować można nawet w domu. Bardzo skutecznym ćwiczeniem wzmacniającym nogi są na przykład klasyczne przysiady. W okresie przygotowawczym rowerzyści powinni również wzmocnić mięśnie brzucha i pleców. Dlatego zaleca się wykonywanie pompek, brzuszków oraz ćwiczeń ze sztangą.

Jazda na rolkach

Osoby pragnące przygotować się do jazdy na rolkach, powinny w czasie zimy pomyśleć o poprawie kondycji fizycznej. Ten sport wymaga przede wszystkim wzmocnienia mięśni ud, pośladków oraz łydek. Urządzeniem doskonale się do tego nadającym jest stepper. Ćwiczenia na nim przypominają wspinanie się po schodach. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo niska cena oraz niewielkie rozmiary. W czasie przygotowań rolkarze powinni także wzmocnić inne partie ciała, takie jak ręce, brzuch oraz plecy. Nie można zapominać, że w czasie jazdy na rolkach używa nie tylko nóg. Dlatego przed sezonem należy duży nacisk położyć na ogólnorozwojowy trening siłowy.