biegnąca kobietaBieganie to rodzaj aktywności, którą mogą z powodzeniem uprawiać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Korzystnie wpływa zarówno na kondycję, jak i wygląd ciała. Co zrobić, żeby zacząć regularnie trenować? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Dawkuj sobie wysiłek

Od dawna planowałeś zacząć bieganie i ten dzień w końcu nadszedł. Chcesz dać z siebie wszystko, więc biegniesz ile sił w nogach. Po pierwszym kilometrze nie możesz już oddychać. Wracasz więc do domu zawiedziony swoją kondycją, a następnego dnia cierpisz z powodu ogromnych zakwasów. Wielu początkujących biegaczy popełnia ten błąd. Nagły zryw, jaki serwuje się organizmowi nieprzyzwyczajonemu do wysiłku może się skończyć poważną kontuzją, nie mówiąc już o tym, że mózg zapamiętuje sobie uczucie zniechęcenia.

Ruch należy wprowadzać w życie stopniowo. Na początku najlepiej jest przeplatać ze sobą interwały biegu oraz marszu. Z czasem stopniowo wydłużaj czas biegu. Najważniejsze, abyś nie wytwarzał w swojej głowie presji. Rozsądne podejście i nie przemęczanie ciała zwiększa szansę na wyrobienie nawyku regularnego biegania. Pamiętaj, żeby przed każdym treningiem zrobić rozgrzewkę, a na końcu poświęcić chwilę na rozciąganie!

grupa biegaczy

Przygotuj sprzęt

Jest kilka rzeczy, które sprawią, że Twój trening będzie bezpieczny i przyjemny. Na początku nie ma potrzeby, żebyś inwestował duże pieniądze w kompletny strój i inne akcesoria dla biegaczy. Warto natomiast kupić obuwie zaprojektowane z myślą o tej dyscyplinie sportu. Podczas treningu ciało podlega dużym obciążeniom. Profesjonalne buty zapewniają amortyzację odciążającą stawy oraz dolne partie mięśni. Dzięki nim zminimalizujesz więc ryzyko kontuzji. Po drugie, muzyka. Jej rola w trakcie wysiłku fizycznego jest nie do przecenienia. Na rynku znajdziesz wiele modeli słuchawek stworzonych dla osób aktywnych. Mając dostęp do swoich ulubionych kawałków, nie będziesz tak bardzo skoncentrowany na zmęczeniu. Nim się obejrzysz, przebiegniesz planowany dystans.

Motywacja

Motywacja jest nieodzownym elementem każdego wysiłku fizycznego. Co zrobić, żeby po kilku treningach się nie poddać? Jeżeli masz wśród swoich bliskich osobę, która także chciałaby zacząć bieganie, zaproponuj jej wspólne spotkania. W ten sposób będziecie się nawzajem mobilizować i monitorować swoje postępy. Możesz też wypisać na kartce wszystkie powody, które popchnęły Cię w kierunku biegania. Wymień wszystkie korzyści wprowadzenia w życie tego zdrowego nawyku, a następnie powieś ją w widocznym miejscu. Gdy nadejdzie Cię chwila słabości, wróć do tej notatki, żeby przypomnieć sobie, dlaczego warto trenować.

rozciągający się biegacz

Po prostu zacznij

Czujesz, że jesteś gotowy, aby zacząć bieganie? W takim razie nie czekaj dłużej i po prostu wyjdź na pierwszy trening. Zbyt wiele planowania i analizowania każdego możliwego aspektu odciąga Cię od tego, co przecież chcesz robić. Ułóż pobudzającą playlistę, załóż buty, weź do ręki butelkę wody i pokonaj swoją pierwszą barierę. Pamiętaj, z każdym kolejnym razem będzie Ci coraz łatwiej!