Podobno bieganie o świcie to czysta przyjemność, a do tego ładuje akumulatory na cały dzień. Wielu jednak rezygnuje z biegania rankiem, ponieważ trudno jest podnieść się z łóżka. Problem ten dotyka nie tylko początkujących biegaczy amatorów, ale również wytrawnych zawodników. Poniżej kilka rad, które pomogą przyjemnie i sportowo rozpocząć dzień.

Sen to konieczność

Dlatego też nie ma co sobie wmawiać, że oglądając do późna film czy kończąc inne zajęcie po północy uda się wstać o świcie. Ludzki organizm potrzebuje wypoczynku, aby się zregenerować, stąd też należy na sen przeznaczyć przynajmniej 7-8 godzin.

Śpij w ubraniu biegacza

Bez wątpienia czynność ta wielu osobom wydaje się nie najmądrzejsza, toteż zamiast spać w dresie znacznie lepiej jest położyć sobie tuż przy łóżku strój do biegania. Jeśli ubrania będą ułożone dokładnie w takiej kolejności jak je zakładasz, będzie łatwiej się ubrać, nawet wtedy, gdy oczy są jeszcze zamknięte.

Budzik daleko od łóżka

To zasada dla wszystkich, którzy muszą rano wstawać. Warto pamiętać, że budzik postawiony tuż obok łóżka można łatwo wyłączyć i spokojnie spać dalej. Natomiast jeśli budzik dzwoni z drugiego końca pokoju i konieczne jest zrobienie kilku kroków, aby go wyłączyć, szanse na skuteczną pobudkę znacznie rosną.

Plan biegania

Wybierając się na ranne bieganie dobrze jest mieć zaplanowaną trasę i czas przeznaczony na tę aktywność. Dla wielu osób silnym bodźcem motywacyjnym jest określenie dokładnego grafiku treningów. Znacznie łatwiej wstać ze świadomością, że właśnie jest się w trakcie kolejnego modułu i nie można go przerwać.

Partner do biegania

Doskonałym pomysłem na wczesne bieganie jest znalezienie sobie partnera. Jeśli ma się świadomość, że ktoś czeka, wtedy łatwiej wstać z łóżka chociażby z poczucia obowiązku.

Nigdy nie biegaj na czczo

Każdy początkujący biegacz powinien wiedzieć, że bieganie na czczo nie jest najlepszym pomysłem. Podobne zresztą nie powinno się biegać z pełnym żołądkiem. Dlatego też zaraz po wstaniu najlepiej zjeść banana czy niedużą bułkę, a porządne śniadanie zostawić sobie na potem. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Przed bieganiem należy wypić przynajmniej szklankę wody.