Bieganie to przede wszystkim dyscyplina sportu, która wiąże się z pobytem na świeżym powietrzu. Codzienny jogging kojarzy się raczej z przebieżką po parku niż z truchtaniem w domu przed telewizorem na specjalnie do tego przygotowanej bieżni. Wprawdzie zarówno jeden jak i drugi sposób biegania bardzo się różnią, ale inne to nie musi znaczyć gorsze. To czy wolimy park czy bieżnię jest bardzo indywidualną sprawą. Zanim jednak wybierzesz konkretny sposób uprawiania tego sportu, zobacz czym różni się wersja plenerowa od domowej.

Bieżnia domowa wymaga mniej wysiłku

Korzystanie z bieżni domowej jest znacznie prostsze niż biegani chociażby w parku. Biegając w domu nie ma czynników utrudniających takich jak opór powietrza, wiatr czy inne zjawiska atmosferyczne. Bieżnie, po których biegamy w domu są również mniejszym obciążeniem dla stawów niż biegi uliczne, a tym samym o wiele rzadziej dochodzi tu do kontuzji. Ta ostatnia cecha jest bardzo ważna szczególnie dla osób z dużą nadwagą, którym na początek przygody z bieganiem zaleca się trening na bieżni w domu lub siłowni.

Bieganie w domu może być nudne

Biegając w domu nie widzimy jak zmienia się krajobraz czy pory roku, nie czujemy zapachu kwiatów i nie słyszymy śpiewu ptaków. To jest ogromna wada bieżni domowych. Jogging w parku, w lesie czy nawet ulicami miasta pozwala na obserwowanie wszystkiego wokoło, podczas, gdy bieganie w domu daje możliwość zapoznania się jedynie z wyglądem ścian. Stąd też wiele osób trenujących w domu bardzo szybko zaczyna narzekać na nudę tego rodzaju aktywności fizycznej.

Bieżnia nie dla zawodników

Jeśli zamierzasz brać udział w biegach ulicznych, to bieżna domowa nie jest sprzętem dla Ciebie. Zawody organizowane na świeżym powietrzu poza siłą mięśni i wytrzymałością wymagają również umiejętności biegania zarówno w czasie upału jak i chłodu. Biegaczowi w terenie nie powinien przeszkadzać ani wiatr, ani deszcz ani żadne inne zjawiska pogodowe. Tym samym bieżnia domowa nie jest najlepszym narzędziem do treningów przygotowujących do imprez plenerowych. Nie można jednak zapominać, że może być świetnym ich uzupełnieniem.

Dla kogo bieżnia a dla kogo park

Jeśli nie marzysz o przebiegnięciu maratonu, a Twoim głównym celem jest spalenie nadmiernej liczby kalorii bez konieczności pokazywania się w dresie na ulicy ? bieżnia domowa będzie świetnym rozwiązaniem. Jeśli jednak marzy Ci się udział w zawodach sportowych lub biegach ulicznych to najlepiej wybrać trening na świeżym powietrzu.