Większość biegaczy wie, że najważniejszą częścią stroju biegacza są buty. Odpowiednio dobrane i pielęgnowane poprawiają komfort treningów, zapewniają bezpieczeństwo i chronią przed kontuzjami. Bez wątpienia zasługują więc na uwagę i szacunek. Czy jakakolwiek część garderoby biegacza może być dla nich konkurencją, a tym samym powinna budzić równie żywe zainteresowanie zawodników? TAK! Ci, którzy zamierzają biegać nie tylko w tzw. sezonie letnim, ale też jesienią, zimą, a nawet wczesną wiosną powinni zainwestować w dobrą czapkę!
Dlaczego czapka stanowi tak ważną część stroju biegacza?
Dawno już obalono mit mówiący o tym, że to właśnie przez głowę tracimy najwięcej ciepła. Dlaczego więc wciąż na najróżniejsze sposoby zachęca się Nas do noszenia nakrycia głowy? Wszystkiemu winna anatomia! W ludzkiej czaszce znajduje się niewątpliwie jeden z najważniejszych dla człowieka organów, mózg, a prócz niego szereg ważnych dla Naszego zdrowia i dobrego samopoczucia elementów. Jednym z takich właśnie punktów na naszym ciele są niewątpliwie zatoki. Fakt, że to zlokalizowane są one w tak trudnym do ochrony przed przeziębieniem czy przegrzaniem miejscem przez wielu nazywanych jest złośliwością losu. Nie bez powodu do noszenia czapki nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz miał wątpliwą przyjemność doświadczyć skutków ich przeziębienia. Wynikający z tego ból porównany jest do tego, który towarzyszy migrenom. Wg różnych źródeł biegacze są narażeni na ich przeziębienie nawet ośmiokrotnie bardziej, niż inni ludzie. Dlaczego? Wszytki za sprawą zasad aerodynamiki – wystawianie twarzy na zimy wiatr czy mróz w trakcie treningu nie sprzyja Naszym zatokom. Właśnie dlatego potrzebujemy odpowiedniej czapki do biegania!
Jak wybrać czapkę do biegania?
Na pierwszy rzut oka wybranie odpowiedniej czapki jest banalnie proste. W końcu odkąd czapka stałą się elementem stroju bez którego żadna podążająca za najnowszymi trendami osoba nie opuści domu w chłodny dzień w każdym sklepie znajdziemy setki modeli. Niestety, praktycznie żadna z modnych czapek nie sprawdzi się w trakcie joggingu. Dlaczego?
1) Czapka dla biegacza powinna być wykonana z materiału oddychającego, tak by sprawnie odprowadzała powstałe na skutek wysiłku ciepło i nie wywoływała efektu pocenia się.
2) Nakrycie głowy powinno ściśle przylegać do głowy biegacza, tak by nie przesuwało się na oczy czy nie zsuwało z czoła podczas treningu. Dzięki temu nie będzie ograniczało widoczności i nie wymuszała zmiany postawy w trakcie treningu!
3) Dobra czapka zakrywa uszy biegnącego, ale jednocześnie nie odgradza go od świata! Pamiętaj, dla własnego bezpieczeństwa ? w czapce powinieneś dobrze słyszeć co dzieje się wokół Ciebie!
4) Czapkę najlepiej jest kupować samodzielnie ? najprostszym sposobem na stwierdzenie czy dany model jest dla nas dobry jest jej zmierzenie! W trakcie przymierzania nie bójmy się wykonać kilku ruchów szyją ? dobra czapka nie zmieni swego położenia nawet o milimetr, a jednocześnie nie zauważymy dość charakterystycznych sygnałów świadczących o tym, że nazbyt ściśle przylega do Twojej głowy!
5) O naszą czapkę powinniśmy dbać nie mniej niż o Nasze buty! Zapytajmy sprzedawcę między innymi o to w jaki sposób możemy ją czyścić i jak powinniśmy ją przechowywać!
Bieganie z odkryta głową jest nierozsądne, a nawet niebezpieczne! I to nie tylko wtedy, kiedy temperatura spada poniżej zera! Czapkę na trening powinniśmy zakładać kiedy temperatura oscyluje w okolicach 10 stopni Celsjusza! W sklepach znajdziemy wiele modeli kierowanych właśnie do biegaczy. Podobnie jak zwykłe czapki, czyli te które nosimy na co dzień, różnią się nie tylko kolorem, ale np. grubością, materiałem z którego zostały wykonane. Pamiętajmy jednak, że jest to sprzęt sportowy, a tym samym nie zawsze najlepiej jest wybrać tą, która na pierwszy rzut oka wydawać się nam będzie najcieplejsza. Jeśli mamy wątpliwości lub przytłoczy Nas ilość dostępnych modeli nie wstydźmy się prosić o pomoc sprzedawców! Podobnie jak buty, dobra czapka może nam służyć przez długi czas, a zatem jest to ten element stroju, na którym nie warto oszczędzać! W końcu stawką jest Nasze zdrowie!
Najnowsze komentarze