suplementy dietyMówi się, że wszystko jest dla ludzi, ale niezbędny jest po prostu umiar i zachowanie zdrowego rozsądku. Coś w tym jest, szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę to, co ludzie potrafią zrobić ze swoim życiem, jeśli w porę nie zorientują się, że dawno przekroczyli wszelkie normy dotyczące zdrowego ów rozsądku i umiaru.

Przesadzić można w każdym względzie, czego idealnym przykładem są wszelkiego rodzaju używki i wspomagacze, jakie zażywają nawet sportowcy.

Odżywki i suplementy dla sportowców dzielą się na dwa typy ? na te nielegalne, które wspomagają tak silnie, że sportowiec jest w stanie osiągać wręcz nadludzkie rezultaty w dziedzinie jaką reprezentuje oraz na te legalne, czyli takie, które są dozwolone dla każdego i nie szkodzą, o ile oczywiście spożywane są zgodnie z zaleceniami. Oczywiście mimo niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą odżywki nielegalne, wielu sportowców decyduje się na nie, bowiem liczy się dla nich przede wszystkim efekt jaki osiągną po ich spożyciu, a nie to, co stanie się z nimi i ich organizmem później.

Czy sportowcy rzeczywiście potrzebują takich wspomagaczy?

Czy w sporcie nie da się już funkcjonować inaczej?

Postaramy się odpowiedzieć na te pytania jak najlepiej…

Otóż teoretycznie żadne suplementy i odżywki nie są potrzebne ? wystarczy ciężka praca, ćwiczenia i ogromna siła woli. Tak właśnie działali sportowcy kiedy na rynku nie można było nabyć środków wspomagających.

Z punktu widzenia dietetyki sportowcy to ludzie, którzy charakteryzują się specjalnymi potrzebami żywieniowymi, ale niekoniecznie mają oni potrzeby wspomagana się farmakologią. Pewne środki jednak rzeczywiście działają na organizm sportowca bardzo dobrze, nie tyle polepszając jego wyniki w samym sporcie, bo to zależy od jego wysiłku i zdolności, ale znacznie przyspieszając proces regeneracji czy spalanie tkanki tłuszczowej i zastępowanie jej mięśniami. Używanie odżywek w takim celu ma znaczenie i jest bardzo korzystne.

Największy wpływ na wyniki w sporcie wśród osób uprawiających go zawodowo jest jednak nie odżywka czy suplement ale wielkość, skład oraz godziny posiłków, które są przez nich przyjmowane. Dzięki odpowiedniemu żywieniu, sportowiec jest w stanie ciężko trenować, regenerować się i oczywiście adaptować zmniejszając ryzyk kontuzji czy chorób towarzyszących tak dużej aktywności fizycznej. Z tego powodu obok sportowców zawsze znajduje się zaufana kadra dbająca o posiłki i dietetyk, który nad wszystkim czuwa.

Odżywki i suplementy wspomagają ćwiczenia i dążenie do celu, ale nie mogą być traktowane jako zamiennik, którego spożywanie powoduje przyrost siły samej w sobie.

Najlepsze odżywki

Odżywki dla sportowców dzielą się na kilka typów ? są to przede wszystkim odżywki węglowodanowe, mineralne, białkowe i witaminowe, ale bywają i kompleksowe, na przykład węglowodanowo-mineralno-witaminowe, węglowodanowo-witaminowe czy węglowodanowo-bialkowe. Cechą charakterystyczną jest też ich różnokierunkowe działanie ? mogą bowiem przynosić różne efekty, na przykład w postaci lepszej sprawności fizycznej czy odporności psychicznej, co również jest bardzo istotne.

Odżywki opracowywane są w taki sposób, aby tworzyć odpowiednią mieszankę substancji odżywczych i energetycznych, szybko się przyswajając.

Gdzie kupić sprawdzone produkty?

Jest wiele sklepów oferujących tego typu produkty. Także serwisy aukcyjne są pełne produktów, które wspomagają sportowców i osoby aktywne. Niemniej najlepszym wyborem jest wizyta w specjalistycznym sklepie, gdzie sprzedawca (zwykle osoba doświadczona) pomoże w wyborze właściwego produktu, który jest dostosowany do Twoich potrzeb.

Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic zajrzyj do jednego ze sklepów Megapower.pl, gdzie uzyskasz poradę oraz najniższe ceny (takie same jak w Internecie). Sklepy znajdują się na ul. Sobieskiego 22, Al. Niepodległości 152 oraz ul. Wróbla 2.