Coraz więcej Polaków biega ? przestaje być ważny wiek, wykonywany zawód i zainteresowania. Chęć podjęcia wyzwania, zrzucenia zbędnych kilogramów, czy odstresowania powoduje, że na ścieżkach biegowych spotykamy znacznie więcej amatorów i biegowych profesjonalistów.
Na maratonach i półmaratonach w całym kraju miejsca na listach startowych zapełniają się w kilka godzin. Nieodłącznym elementem startów jest odpowiednio zaplanowany trening pozwalający na dokładną kontrolę postępów i planowanie kolejnych biegowych wyzwań. Dawniej w celu monitorowania czasów wykorzystywano stoper, dziś jednak odchodzi on do lamusa – wyparły go liczne aplikacje biegowe, które wspierają biegacza w osiąganiu kolejnych celów. Aplikacje można zainstalować na każdym smartfonie – w zależności od oczekiwań zmierzy dystans, obliczy ilość spalonych kalorii oraz średnie tempo podczas treningu. Nieważne, czy jesteś początkującym biegaczem czy pokonujesz kilkaset kilometrów miesięcznie – zawsze możesz stanąć przed decyzją którą aplikację wspierającą treningi wybrać spośród dostępnych na rynku. Aby pomóc wam w odpowiedzi na to pytanie, przetestowaliśmy kilka propozycji – poniżej wyniki i nasze obserwacje.
Nie wszystko na raz?
Gdybyśmy mieli opisać wszystkie dostępne aplikacje dla Biegaczy, tekst zająłby co najmniej kilkadziesiąt stron. Wybraliśmy więc kilka, by przetestować je szczegółowo, a z wami podzielić się wnikliwymi obserwacjami.
Testując zwracaliśmy szczególną uwagę na rodzaj parametrów treningowych uwzględnianych w aplikacji. Najważniejszymi wskaźnikami jest pomiar dystansu, czas trwania treningu, a także osiągane tempo. Istotna jest możliwość mierzenia międzyczasów i ilości spalonych podczas treningu kalorii. Niektóre aplikacje pozwalają na wpisywanie spożytych posiłków w celu podsumowania bilansu energetycznego całego dnia.
Sprawdziliśmy, czy aplikacje umożliwiają udostępnianie treningów w serwisach społecznościowych oraz czy umożliwiają zapisywanie mapy biegu, która pozwala później na dokładne prześledzenie trasy i podsumowanie np. ilości podbiegów.
1. Endomondo
Jedna z najpopularniejszych aplikacji biegowych dostępnych w internecie. Konto można założyć rejestrując się za pośrednictwem adresu e-mail bądź wykorzystując założenie konta za pośrednictwem Facebooka.
Po zalogowaniu użytkownik przenoszony jest bezpośrednio do ekranu głównego aplikacji, gdzie może wybrać rodzaj wykonywanej aktywności. Interfejs można dostosować indywidualnie wybierając parametry dostępne na liście. W aplikacji mobilnej po przejściu z ekranu głównego można sprawdzić historię treningów, listę aktywności oraz znajomych.
Trening z apllikacją jest banalnie prosty – wchodzisz, wyszukujesz sygnał GPS i możesz ruszać. Aplikacja umożliwia śledzenie osiągnięć na bieżąco, co pozwala na dokładne wykonanie treningu (niestety określenie na żywo jest tu stosowane nieco na wyrost, ponieważ niekiedy parametry aktualizowane są z kilkunastosekundowym opóźnieniem, co przy bardzo dokładnych planach treningowych może być sporym utrudnieniem). Ważne jest to, że aplikację można zatrzymywać i włączać w czasie biegu – ta czynność nie wpływa na mierzone przez Endomondo parametry. Po zakończonym treningu można sprawdzić dokładne dane na ekranie smartfona oraz na stronie www. Dla wszystkich, którzy lubią dzielić się swoimi osiągnieciami istnieje możliwość udostępnienia informacji o treningu w serwisach społecznościowych.
Podsumowanie:
ZALETY:
– prosty interfejs;
– możliwość korzystania z aplikacji na wszystkich systemach operacyjnych;
WADY:
– niedokładne pomiary odległości lub czasu;
– gubienie sygnały GPS podczas treningów.
Oficjalna strona aplikacji: https://www.endomondo.com/home
2. Runtastic
Zakładając konto w aplikacji użytkownik musi być przygotowany na dwuetapową rejestrację – pierwszy z nich wymaga wpisania adresu e-mail oraz ustalenia hasła umożliwiającego logowanie, drugim jest uzupełnienie informacji na temat wieku, płci, wzrostu oraz wagi.
Aplikacja w podstawowej wersji mierzy czas trwania treningu, przebiegnięty dystans oraz rodzaj aktywności. Istnieje możliwość wybrania typu treningu, jednakże jest to opcja przeznaczona wyłącznie dla wersji premium.
Runtastic umożliwia urozmaicenie biegu i pozwala skorzystać z funkcji biegu fabularnego. To oryginalny pomysł, który powoduje, że trening nie jest biegiem dla samego biegania – za 3-4 zł możemy nabyć 30-40 minutową historię, która powoduje, że przenosimy się do mrocznego świata ucieczki z Alcatraz.
Po zakończonym treningu otrzymujemy informację na temat średniej i maksymalnej prędkości oraz sumę wzniesień i spadków. Każda aktywność zapisywana jest w historii, a podsumowanie treningu można udostępnić również w serwisach społecznościowych.
Podsumowanie:
ZALETY:
– duża ilość mierzonych parametrów dla Windows Phone;
– prosty interfejs;
– zaawansowany serwis internetowy aplikacji;
WADY:
– możliwość korzystania z wersji zaawansowanej strony tylko po opłaceniu abonamentu;
– informacja o wysokościach podczas treningu dostępna jest wyłącznie w wersji płatnej;
– w wersji podstawowej dostępny jest wyłącznie podstawowy tryb treningu.
Oficjalna strona aplikacji: https://www.runtastic.com/pl/
3. RunKeeper
Druga, zaraz po Endomondo aplikacja która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród entuzjastów biegania. Tu już po włączeniu dokonujemy wyboru – możemy przetestować ją zakładając konto lub anonimowo, jednakże w tym wypadku wynik treningu nie zostanie zapisany. Przy założeniu konta niezbędne jest podanie podstawowych danych: wieku, płci, wagi oraz daty urodzenia. Po ich uzupełnieniu jesteśmy przenoszeni do ekranu głównego aplikacji, gdzie możemy skorzystać z zaplanowanej wcześniej na stronie trasy, bądź włączyć transmisję z treningu, co umożliwi znajomym jego obserwację. W końcu nic nie motywuje tak, jak fakt, że inni patrzą na postępy w czasie rzeczywistym!
Podobnie jak w Endomondo istnieje możliwość zatrzymania treningu, a następnie powrót do niego bez utraty danych. To bardzo przydatna funkcja – i co najważniejsze – dostępna w wersji podstawowej.
Po zakończonym treningu istnieje możliwość podzielenia się nim w serwisach społecznościowych, a także wysłania go mailem lub smsem.
Podsumowanie:
ZALETY:
– nieskomplikowany interfejs aplikacji;
– bardzo proste i intuicyjne użytkowanie;
– wiele parametrów mierzonych podczas treningu;
WADY:
– niezachęcająca strona internetowa aplikacji
Oficjalna strona aplikacji: https://runkeeper.com/
Trudno byłoby przetestować wszystkie aplikacje jednocześnie, ale jedno jest pewne – wciąż będziemy korzystać z różnorodnych propozycji, sprawdzając która z nich najlepiej spełnia potrzeby doświadczonego biegacza. Dobór odpowiedniej aplikacji w dużym stopniu zależy od wymagań i oczekiwań – każdy musi znaleźć taką, która okaże się najlepszym połączeniem prostej obsługi i dokładnych danych. Wy również z nich korzystacie? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się z nami, które zaliczacie do swoich ulubionych – z chęcią poddamy je testom!
Najnowsze komentarze