Popularność sportu jest także widoczna u nieco bardziej zaawansowanych wiekiem osób, które raz na jakiś czas rozegrają partyjkę na korcie tenisowym. To sport, to zdrowie, to aktywność fizyczna. Czy więc i Twoje dziecko nie mogłoby spróbować swoich sił w tenisie?
Zasadniczo nie jest to takie trudne, czy skomplikowane jak się z początku wydaje. Z początku sport ten był zarezerwowany ? przynajmniej tak większość osób sądziła ? dla bardziej zamożnej klasy społeczeństwa. Oznaczało to tyle, że ten kto nie miał pieniędzy, raczej nie mógł liczyć na karierę w tym sporcie. Do teraz większość uważa, że jest to sport zarezerwowany wyłącznie dla ludzi zamożnych, ale nie jest to do końca prawdą. Statystycznie w naszym kraju w tenisa gra około 10 tysięcy dzieci i młodzieży ? blisko 2,5 tysiąca regularnie startuje w zawodach. Jest coraz lepiej, ponieważ tenis promowany jest także w zajęciach przedszkolnych ? tzw. mini tenis. No dobrze, ale od czego można zacząć grę w tenisa?
dziewczyna z rakietą tenisową Najważniejszym czynnikiem jest dostanie się do dobrego ośrodka szkoleniowego w Polsce. Jest ich kilka, a najlepsze z nich mieszczą się w Poznaniu, Warszawie, Gdyni, Sopocie czy Bytomiu. Niestety w większości są to kluby prywatne, dlatego też oznacza to większe koszty dla rodziców. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie znaleźć coś tańszego lub zupełnie darmowego (są takie miejsca). Kluby prywatne ? te o wyższych standardach ? mają to do siebie, że zawodnicy doskonalą swoje umiejętności na lekach indywidualnych. Podobnie będzie i z Twoim dzieckiem.

Dlaczego jednak dzieci decydują się na przygodę z tenisem? Jest to pytanie trudne, ponieważ większość z nich nie odczuwa specjalnego powołania. Po prostu jest nakłaniana przez rodziców do spróbowania swoich siły w tej dyscyplinie sportowej. Bardzo często rodzice sami uprawiają ten sport lub robili to w przeszłości, dlatego mają z nim miłe skojarzenia. Poza tym tenis uważany jest za czysty, grzeczny i mało kontuzyjny ? coś w tym jest. Motywatorem do gry w tenisa ziemnego mogą być także rówieśnicy, którzy sami trenują tą wciąż zdobywającą popularność dziedzinę sportu.

Kiedy dzieci powinny rozpocząć najwcześniej naukę gry w tenisa?

Wiek zasadniczo nie ma znaczenia, jednak przyjmuje się, że dziecko w wieku 5 lat może być już gotowe do nauki gry w tenisa w prywatnym klubie szkoleniowym ? odbyć indywidualne lekcje. Oczywiście sport ten nie jest przeznaczony dla każdego, dlatego rodzice powinni kierować się wyczuciem, czy ich dziecko aby na pewno posiada odpowiednie predyspozycje mogące pomóc w cotygodniowych treningach. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do najbliższego ośrodka sportowego, gdzie trener zazwyczaj ocenia predyspozycje naszego dziecka i określi, czy może już odbywać lekcje treningu. Trener lub nauczyciel powinien ocenić też poziom jego sprawności.

Początkowy etap nauki nie jest zbyt skomplikowany i zazwyczaj obejmuje wszystkich nowych uczniów klubu. Jeżeli nasze dziecko okaże się być lepsze od innych ? będzie radzić sobie lepiej, sprawniej, skuteczniej ? to nie ulega wątpliwości, że wcześniej czy później trafi do bardziej profesjonalnej sekcji klubowej. Pomoże to mu rozwinąć już nabyte umiejętności, dzięki czemu być może w przyszłości osiągnie sukces rodem Agnieszki Radwańskiej, czy innych międzynarodowych sportowców.

Źródło: http://tenis-rudnicki.pl/trener.html