Odżywki na masę są bardzo popularne wśród kulturystów, ponieważ oferują maksymalnie przyspieszoną regenerację po intensywnych treningach i pomagają zapewnić wystarczającą ilość kalorii, aby budować spektakularne mięśnie. Na rynku dostępnych jest ogromna liczba suplementów z tej kategorii, dlatego specjaliści z tanie-odzywki.pl podpowiedzą, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Co powinno się znaleźć w składzie suplementu na masę?

Odżywki dla sportowców, w tym suplementy na masę, często zawierają mieszankę białek, tłuszczów i węglowodanów. Ich konkretne ilości mogą się różnić w zależności od produktu, dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jakich rezultatów się oczekuje. Wyższe stężenia białka przyspieszają budowanie mięśni, a tłuszcze i węglowodany dostarczają energii do ćwiczeń.

Typowe źródła białka obejmują białka serwatkowe, kazeinowe, sojowe lub inne pozyskiwane ze strączków. Nie ma standardowych źródeł tłuszczu w suplementach na masę, ale wiele firm wykorzystuje w produkcji len. Węglowodany prawie zawsze pochodzą z dekstrozy, maltodekstryny albo kukurydzy (lub z pewnego rodzaju kombinacji trzech). Jak widać odżywki na masę są więc dostępne także w wersji wegańskiej, co jest niezwykle ważne dla wielu sportowców.

Niektóre suplementy zwiększające masę mogą również zawierać dodatkowe składniki, takie jak BCAA, kreatyna oraz witaminy i minerały.

wkładanie ciężarów na gry

Jak przyjmować suplementy na masę?

Odżywki na masę i proszki białkowe są powszechnym wyborem wśród kulturystów. Kiedy są stosowane jako część zdrowej, zbilansowanej diety, mogą być używane do wspomagania regeneracji i budowy mięśni, a także przybierania na wadze.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że same w sobie nie są w stanie wytworzyć mięśni – muszą być przyjmowane przez osoby, które są aktywne fizycznie, by mogła nastąpić taka zmiana. W połączeniu z dobrą dietą i rutynowymi ćwiczeniami, suplementy na masę mogą pomóc w przyspieszeniu wzrostu mięśni. Osoby, które nie trenują zbyt często, mogą rozważyć zakup odżywek na masę, które będą posiadały mniej tłuszczy i węglowodanów, dzięki czemu mogą uniknąć niekontrolowanego przybierania na wadze.

W porównaniu do standardowych odżywek białkowych, suplementy na masę zawierają znacznie więcej kalorii. Wynika to z obecności w ich składzie węglowodanów i tłuszczów. Jednak tak jak w przypadku mniej kompleksowych odżywek, te również można mieszać z innymi specyfikami, takimi jak chociażby kreatyna.

Odżywki na masę powinny być przyjmowane z rozwagą i z uwzględnieniem planu ćwiczeń. Niektóre osoby mogą po nie sięgać dwa razy dzienne, dla innych natomiast wystarczająca będzie jedna porcja na dwa dni.