Chcesz rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, ale nie masz zielonego pojęcia, jakie buty wybrać? Zapraszamy do sprawdzenia naszego przewodnika, który pokaże ci, jakie rodzaje butów do biegania możesz znaleźć w sklepach. Dzięki niemu łatwiej dobierzesz te, które spełnią twoje oczekiwania!

Buty treningowe

To zdecydowaniem najbardziej popularne buty do biegania, które znajdziemy w ofercie każdego producenta. Są one przeznaczone głównie do jednostajnych biegów na gładkiej nawierzchni, na przykład na asfalcie czy płytach chodnikowych. Buty te wyróżniają się wysokim poziomem amortyzacji oraz stabilizacji, dlatego zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji. Produkowane są z oddychających materiałów, dobrze odprowadzających wilgoć, dlatego stopa zostaje wtedy przyjemnie sucha.

Buty treningowe to najlepszy wybór dla początkujących ? dodatkowo możemy kupić je w bardzo atrakcyjnych cenach. Gdy szukasz połączenia jakości i nie chcesz przepłacać, sprawdź buty do biegania Asics, które mają dużo pozytywnych opinii od biegaczy.

Buty startowe

Obuwie określane tym mianem jest przeznaczone dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Stosowane jest do startów w zawodach oraz szybkich treningów. Obuwie to cechuje się lekkością, nie ma wielu elementów stabilizujących, ponadto jest mniej trwałe, dlatego powinno być noszone tylko na te specjalne okazje, czyli na zawody.

Głównym celem butów startowych jest poprawa dynamiki biegania, a nie ochrona stawów. Wobec tego nie są one rekomendowane dla początkujących biegaczy, którzy często trenują.

Buty trailowe

To obuwie do biegania przeznaczone do stosowania na wymagających nawierzchniach ? trawie, liściach, piachu, błocie, kamieniach, a także na terenach nachylonych. W przeciwieństwie do zwykłych butów treningowych modele trailowe wyróżniają się inną konstrukcją podeszwy i cholewki, aby zapewnić większą stabilność i bezpieczeństwo.

Buty trailowe do biegania mają bardziej agresywny bieżnik dla lepszej przyczepności. Ich podeszwa jest sztywniejsza, dlatego jest bardziej odporna na uszkodzenia w trakcie biegu po skałach czy kamieniach. Jednocześnie są mniej amortyzowane, ponieważ zbyt duża amortyzacja zmniejsza komfort biegania po nierównym terenie i powyższa ryzyko kontuzji.

Buty naturalne

To interesująca propozycja dla tych, którzy chcą biegać jak najbardziej naturalnie, czyli boso. Buty naturalne są wykonane z elastycznych materiałów oplatających stopy, ale jednocześnie chronią one przed urazami. Są bardzo lekkie i nie mają amortyzatora, ponieważ wspierają one naturalną amortyzację przez mięśnie łydek oraz ścięgno Achillesa. Najczęściej buty naturalne mają też pięć palców, co powoduje, że zapewniają lepszą przyczepność.

Jeżeli szukasz dobrych butów do biegania dla początkującego lub bardziej zaawansowanego biegacza, zajrzyj do sklepu internetowego DoBiegania.pl, w którym czeka na ciebie pełna gama oryginalnego obuwia w atrakcyjnych cenach. Dla nowych klientów przygotowano rabat 40 złotych przy zamówieniu za minimum 200 złotych!