Deszczowy dzień, w telewizji kolejny odcinek 'Klanu’, a Ty znowu użalasz się nad swoim brzuchem i brakiem kondycji fizycznej. Nadszedł chyba dzień, by rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Ale zaraz! Czy na ścieżkę biegową można wyjść w byle jakim obuwiu?

Twój pierwszy but do biegania.

Dla większości z nas przygoda z bieganiem rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej, gdy 'wuefista’ zmuszał nas do przebiegnięcia trzech okrążeń na bieżni w nieprzyzwoicie krótkim czasie.

Wtedy raczej nie zastanawialiśmy się nad tym, co mamy na nogach. Nikt też nie podważał skuteczności popularnych tenisówek. W wyścigu z kolegami i koleżankami buty te radziły sobie równie dobrze, jak każde inne buty dostępne w tamtych czasach.

Twój pierwszy but biegowy znacznie nie różnił się też od butów w których maratony wygrywali najlepsi polscy, czy kenijscy maratończycy. Pamiętajmy jednak, że było to w czasach, gdy 30 minut przed maratonem szło się na schabowego z ziemniakami i kapustą zasmażaną. Dzisiejszy but biegowy jest lata świetlne przed Twoimi pierwszymi trampkami. Ale jaką to robi różnicę początkującemu biegaczowi?

Bezpieczeństwo butów biegowych.

Jak już zapewne zdążyłeś się dowiedzieć, najczęstszą przyczyną rezygnacji z biegania u początkujących są kontuzje. Kontuzje powodują głównie:

  • Nadmiar ambicji
  • Złe obuwie biegowe
  • Brak rozgrzewki i rozciągania
  • Choroby wrodzone lub nabyte

My skupimy się oczywiście na przyczynie drugiej, czyli źle dobranym butom.

Jak mogą nam zaszkodzić źle dobrane buty?

Jedną z głównych kontuzji powodowanych przez źle dobrane obuwie jest kontuzja ścięgna Achillesa. Początkujący biegacze starają się często przedobrzyć, kupując najbardziej profesjonalne buty biegowe, jakie sklepy mają w ofercie. Buty takie mają często bardzo sztywny zapiętek, który może powodować tarcie lub nienaturalne trzymanie stopy.

Brak amortyzacji w pierwszych butach (szczególnie, gdy biegamy po asfalcie) może powodować bóle kolan podudzia i piszczeli.

Amortyzacja w Twoich pierwszych butach biegowych.

Jeśli masz zamiar biegać po lesie, na miękkiej ściółce lub po łące porośniętej trawą, możesz zapomnieć o amortyzacji w pierwszych butach.

Domyślamy się, że w ciągu pierwszych kilku miesięcy, nie będziesz biegać dalej niż 3-5 kilometrów na jednym treningu. Twoje tempo nie będzie też zabójcze, a przystanki w biegu dosyć częste. Zastanów się zatem, czy potrzebujesz super zamortyzowanego buta za 400 złotych.

Amortyzacja w bucie ma zapobiegać kontuzjom kolan, śródstopia, mięśni ud. Jeśli biegasz po miękkim podłożu, rolę amortyzatora spełnia samo podłoże (czyli choćby leśna ściółka).

Nasza rada jest taka:

Kup pierwsze buty w dowolnym sklepie. Mogą to być tanie buty o wyglądzie buta biegowego. Załóż je na stopę i przejdź się i przebiegnij po sklepie. Jeśli uznasz je za wygodne- kupuj.

Po kilkunastu tygodniach na 99% zdecydujesz, że buty są nieodpowiednie. Wtedy będziesz już wiedzieć, czego dokładnie szukać: czy butów na asfalt, czy do lasu, miękkich czy twardych itd. Nie przejmuj się zatem zbytnio pierwszym zakupem.

Jeśli stać Cię na wydanie 300-400 złotych na pierwszy but i nie obawiasz się straty pieniędzy, udaj się do firmowego sklepu dla biegaczy. Tam zbadasz swoją stopę, poznasz jej typ i wybierzesz najlepszy but spośród kilku zaprezentowanych modeli.  Pamiętaj, że pierwszy but do biegania prawie nigdy nie jest idealnie dopasowany. Każdy z nas to przeszedł i Ty nie będziesz wyjątkiem.

Jesteśmy w sklepie. Mierzymy buty.

Pamiętaj, że wieczorem stopa jest znacznie grubsza niż po przebudzeniu. To dobrze. Właśnie po południu powinieneś dobierać buty. Podczas biegania stopa spuchnie i buty kupione rano mogą nagle stac się zbyt małe.

Buty dobieramy zawsze 0,5 cm do 1 cm większe niż potrzebujemy. Zapobiegnie to pęcherzom i otarciom. Jeśli mamy na sobie cieniutką, biegową skarpetkę to rezerwa 0,5 cm będzie wystarczająca.

Sprawdźmy też, czy sznurowadła nie są przypadkiem wykonane ze sztucznego, śliskiego tworzywa. Nie ma nic bardziej denerwującego, niż ciągle rozwiązujące się sznurowadło.

Biegasz w terenie? Problem z głowy!

but do biegania w terenie

but do biegania w terenie

Jeśli masz zamiar biegać głównie po lesie, zapomnij o typach stopy (pronująca, supinująca itd.). W terenie liczy się gruba podeszwa i dobra stabilizacja buta. Możesz spróbować poszukać butów typowo trialowych (czyli właśnie do biegów w terenie). Ostatnio praktycznie wszystkie firmy mają takie buty w ofercie.

Gdzie kupić pierwsze buty?

Jak wspomniałem wcześniej. Jeśli nie stać Cię na pełnoprawny but biegowy- udaj się do pierwszego lepszego sklepu z obuwiem. Niektórzy biegacze (nawet maratończycy) kupują buty z tzw. 'kosza’ w supermarkecie. My tego nie polecamy chyba, że Twój budżet naprawdę nie pozwala na nic innego.

Udaj się do sklepu biegowego w najbliższej galerii handlowej. Sklepy dedykowane biegaczom ma w Polsce praktycznie każda licząca się marka butów.

Przydatny filmy video