Wprawdzie dla wprawnego biegacza, żadna pogoda nie straszna, ale do zimowych przebieżek warto się dobrze przygotować. Aby bieganie w chłodne dni nie szkodziło zdrowiu, warto wiedzieć jakie ubranie najlepiej się sprawdzi.

Na cebulkę

Zasada ubierania się ?na cebulkę? jest często stosowana u dzieci, jednakże idealnie się sprawdzi również u biegaczy. Założenie 2 podkoszulek, bluzy, dresu i kamizelki jest znacznie praktyczniejsze niż ubranie jednej grubej i ciężkiej kurtki, przede wszystkim dlatego, że nie wielowarstwowy strój mniej ogranicza ruchy. Kiedy jest naprawdę zimno warto również pod dresy kalesony lub rajstopy. Trzeba jednak pamiętać, by założyć na siebie nieco mniej odzieży niż jakbyśmy wybierali się na zwyczajny spacer. Należy pamiętać, że zbyt gruba warstwa odzieży może doprowadzić do przegrzania, a zbyt cienka ? do przemarznięcia.

Przy wyborze odzieży do biegania warto wziąć również pod uwagę zalecenia specjalistów. Ich zdaniem na zimowe bieganie najlepiej wybierać podkoszulki z włókien syntetycznych, ponieważ bawełna przyjmuje pot, który parując wyziębia organizm.

Wiatrowi dziękujemy

Jednym z głównych przeciwników podczas biegania zimową porą jest wiatr. Chłodny podmuch odczuwany na spoconej skórze nie jest niczym przyjemnym, a dodatkowo może spowodować chorobę. Dlatego też warto zadbać o to, by ostatnia warstwa odzieży była nieprzewiewna. Świetnie sprawdzą się tu np. cienkie sportowe kurtki. Należy zadbać również o to, aby podkoszulki były długie i wchodziły w spodnie tak, by nie wiało od spodu. Wybierając strój do biegania należy także postarać się, ażeby choć jedna bluza posiadała kaptur lub wysoki kołnierz, który zabezpieczy szyję.

Nie wolno zapominać o głowie

Człowiek traci przez głowę duże ilości ciepła. Brak czapki może doprowadzić do zapalenia zatok, bólu głowy oraz wielu innych chorób. Nie warto ryzykować również problemów z uszami. Skoro bieganie ma być ?zdrowe? trzeba zadbać zimą o ochronę głowy. Najlepiej na codzienny jogging wybierać czapkę. Jeśli bardzo tego nie lubimy to w dni, kiedy temperatura jest powyżej zera wystarczy opaska na uszy. Jednakże przy temperaturze ujemnej czapka jest konieczna.