Aby zacząć biegać musisz przede wszystkim ocenić swój obecny stan zdrowia i kondycję fizyczną. Jeśli jesteś w wieku powyżej 50 lat lub masz kłopoty z nadwagą – powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Pewne na początku jest tylko jedno- będzie ciężko. Niestety nie znajdziesz tutaj rad, jak bez wysiłku schudnąć 20 kilogramów. Zapewniam Cię jednak, że pierwszy dzień biegania powie Ci dużo o Twojej kondycji fizycznej. Jeśli nie

masz żadnych przeciwwskazań odnośnie biegania, załóż buty i wygodne, sportowe ubranie i po prostu wyjdź z domu. Możesz poszukać miejsca, w którym poczujesz się dyskretniej – parku, lasu, bieżni szkolnej lub po prostu mało ruchliwego chodnika.

Pierwsze kroki:

Rozgrzewka. To bardzo ważny element treningu. O rozgrzewce przeczytasz więcej w innych naszych artykułach. Teraz,

na początku wystarczy, byś przez około 10 minut szedł przed siebie wymachując rękoma, podskakując, wykonując skłony i przysiady. Pewnie pamiętasz rozgrzewkę na lekcjach wychowania fizycznego? Postaraj sobie przypomnieć kilka ćwiczeń sprzed lat. Gdy już poczujesz, że zrobiło Ci się cieplej i mógłbyś spróbować potruchtać chwilkę – do dzieła.

Trucht – próba wytrzymałości biegowej:

Włącz stoper. Jeśli go nie posiadasz- wyznacz sobie jakiś punkt w zasięgu wzroku i spróbuj tam dobiec. Nie ścigasz się z nikim, więc zrób to najwolniej jak potrafisz. Jeśli dobiegniesz do wyznaczonego punktu, nie zatrzymuj się i wróć truchtem w miejsce startu. Spróbuj pokonać jak największą odległość. Dziś przekonasz się, ile pracy będziesz musiał/a włożyć w najbliższych miesiącach w swoje treningi. W najbliższym czasie możesz swoje biegi porównywać do tego pierwszego. Z czasem zobaczysz, że Twoja forma zacznie rosnąć.

Powrót do domu i wybór planu treningowego:

Bieganie to sport, który w minionych latach rozwinął się niesamowicie na całym świecie – także w Polsce, o czym świadczy choćby Twoje zainteresowanie naszym serwisem. Dziś biegacze korzystają z tzw. planów treningowych. Plany te mówią Ci, w jaki dzień i jakiej długości bieg masz wykonać. Plany są różne i powinieneś dopasować plan do swoich możliwości. Plan dla początkujących, który znajdziesz w naszym serwisie sprawi, że po kilku tygodniach będziesz mógł biec przez pół godziny bez przerwy. Tak- Ty! Pamiętaj tylko, by dokładnie przestrzegać planu i dbać o siebie. Ubieraj się odpowiednio do pogody (o odzieży poczytasz w odpowiednim dziale), biegaj w odpowiednich butach (patrz dział SPRZĘT) i może ogranicz spożywanie swoich ukochanych ciastek z kremem.

Powodzenia.