Bieganie przeżywa w ostatnich latach prawdziwy boom. Jogging to zastrzyk energii, sposób na zyskanie szczupłej sylwetki, odreagowanie stresu i ciekawe spędzanie czasu ze znajomymi i rodziną. Polacy liczą pokonane kilometry, uczestnicy maratonów biją kolejne rekordy, a początkujący biegacze załamują ręce stojąc przed pólkami sklepowymi uginającymi się pod dziesiątkami różnych modeli butów do biegania. Które z nich wybrać dla siebie? Oto najważniejsze kryteria wyboru butów do biegania.

Buty do biegania – wybór, który przyprawia o zawrót głowy

Czasy kiedy w jednych tenisówkach chodziło się na siłownię i trenowało bieganie dawno już odeszły do lamusa. Dziś ubranie i obuwie do biegania to prawdziwy przemysł, który dodatkowo podkręcają spektakularne akcje marketingowe z udziałem sław sportowych i celebrytów. Jaki nie byłby powód tej sportowej fascynacji, skutek jest jeden. Próba wyboru butów do biegania podnosi ciśnienie lepiej niż poranny jogging, a poruszanie się wśród sklepowych półek przypomina bieg na orientację. Najlepiej się do wyboru butów do biegania wcześniej przygotować.

Bieganie powinno służyć zdrowiu, dlatego przy doborze obuwia do joggingu należy wziąć pod uwagę sposób stawiania stopy na podłoże. Ta naturalna preferencja jest bardzo dobrze widoczna na zużytym już obuwiu. Przyjrzenie się podeszwom pozwala określić rodzaj stopy, czyli to w jaki sposób amortyzowane są wstrząsy powstające podczas biegania.

Jakie kupić buty do biegania?

I tak jeśli najmocniej pozdzierane są wewnętrzne krawędzie, to mamy do czynienia z pronacją (niskie sklepienie). Jeśli zużycie jest widoczne najbardziej na zewnętrznych krawędziach, to stopa ma tendencje do supinacji (wysokie sklepienie). Przy stopnie neutralnej (średnie sklepienie) ślady zużycia najbardziej koncentrują się na środku buta z przodu i zewnętrznej części pięty.

– Stopa neutralna nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Ruch podczas biegania odbywa się płynnie, bez odchyleń, od pięty po palce. W przypadku stopy supinującej mamy do czynienia z nadmiernym skręceniem stopy na zewnątrz. Przy pronacji stopa nadmiernie kieruje się do wewnątrz, co zwiększa ryzyko kontuzji. – mówi ekspert ze sklepu z obuwiem do biegania oryginalnebuty.pl.

Pojęcia pronacja i supinacja warto sobie przyswoić, bo z myślą o brakach w naturalnej amortyzacji powstają konkretne modele butów, które mają za zadanie maksymalnie ochronić stopę podczas treningu.

biegacze i buty do biegania

Jakie wybrać buty do biegania w terenie i po asfalcie?

Bieganie po asfalcie lub bieganie w terenie w równie istotny sposób determinuje rodzaj obuwia. W terenie nie jest potrzebny but z wyjątkowo zaawansowaną amortyzacją, bo podłoże jest miękkie. Bardziej istotna jest sztywna budowa, która będzie chronić stawy przed kontuzją na zmieniającym się podłożu. – wyjaśnia nasz ekspert (oryginalnebuty.pl).

Uprawianie biegania na łonie natury wymaga jednak solidnej podeszwy, która oprze się kamieniom, patykom, czy korzeniom i zapewni odpowiednią przyczepność. Z tego też powodu buty w teren mają z reguły dobrze rozwinięty bieżnik. Z kolei do biegania po asfalcie potrzebne są buty, które są miękkie i dobrze amortyzują twarde podłoże. Warto też pamiętać, że buty treningowe różnią się parametrami od butów startowych.

Kiedy kupować buty do biegania?

Dobór właściwego rozmiaru butów do biegania jest bardzo istotny. Początkujący biegacze na krótkich dystansach mogą nie dostrzegać, że po intensywnym treningu stopa puchnie. Butów do biegania nie dobiera się więc ?na styk?. Palce powinny mieć swobodę, więc optymalne jest wybranie numeru o jeden rozmiar większego od butów noszonych na co dzień. Tu jednak warto zachować czujność, bo każda marka ma własną rozmiarkówkę. Najlepiej więc buty po prostu przymierzyć udając się do sklepu osobiście i to najlepiej popołudniu, gdy stopy są już zmęczone i lekko obrzmiałe. Buty do biegania najlepiej mierzyć od razu na skarpety biegowe, które są nieco grubsze od zwykłych, więc ten aspekt też trzeba uwzględnić przy wyborze butów.

Gdy zakup dokonywany jest w Internecie niezbędne jest dokładne przestudiowanie rozmiarówki podanej na stronie sklepu, albo wręcz zmierzenie stopy według miarki sklepu.

Sport to zdrowie. Bieganie staje się niemal naszym hobby narodowym. Wystarczy tylko rozejrzeć się rankiem lub wieczorem, ile osób i z jaką radością odbywa swój trening. Dobór odpowiednich akcesoriów treningowych to z pewnością przyjemność porównywalna z biciem własnych rekordów. Jednak wybór butów do biegania to nie tylko moda. Tu liczy się przede wszystkim komfort użytkowania i zdrowie, a także radość i satysfakcja z treningu.