Chcesz biegać, a boisz się o swój kręgosłup? I bardzo dobrze! Musisz na niego uważać, bo to najważniejsza część Twojego ciała! Myślisz, że podczas biegania najbardziej obciążone są Twoje nogi? To tylko pozory. Kręgosłup jest również mocno wykorzystywany podczas uprawiania tego sportu. Utrzymuje on wyprostowaną postawę Twojego ciała, a także unosi głowę. To główna oś i podpora ciała ludzi i zwierząt. Musisz więc pamiętać, żeby dbać o niego każdego dnia. Każdy rodzaj treningu (też bieganie), powoduje pracę mięśni, które okalają kręgosłup. Najczęstszym problemem z kręgosłupem jest dyskopatia. Jest to schorzenie krążka międzykręgowego. Według nieoficjalnych statystyk wynika, iż 90% tego schodzenia leczy się metodą nieoperacyjną. Niestety jest to również w większości przypadków pierwszy etap zwyrodnienia kręgosłupa. Najważniejsze jest więc niebagatelizowanie objawów (m.in. rwa kulszowa, drętwienie i mrowienie, objawy rozciągliwe np. objaw Mackiweicza)! Musisz nauczyć się je odróżniać i ewentualnie pójść z nimi do lekarza, który skieruje Cię na dalsze badania w kierunku dyskopatii. Kolejnym bardzo popularnym schorzeniem kręgosłupa jest skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa. To trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, które można podzielić na trzy części: skrzywienie w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poziomej. Półoficjalnie wiemy, że wciąż najwięcej, bo aż 85% skolioz, to skoliozy idiopatyczne czyli te o nieznacznej przyczynie. Nie Ty jeden masz chory kręgosłup! Chyba najbardziej znaną gwiazdą z chorym kręgosłupem jest Doda, która mimo nalegania lekarza, wciąż nosi buty na wysokim obcasie (chyba już z Nas każdy wie, że wysokie obuwie nie jest odpowiednie dla żadnego kręgosłupa!)! Natomiast Kinga Rusin po urazie kręgosłupa ma tendencje do wypadania dysku, co jest dość poważną dolegliwością, z którą musi walczyć (Gwiazda chodzi na rehabilitacje i ma przepisane odpowiednie ćwiczenia przez rehabilitanta, które musi wykonywać codziennie). Jeśli i Ty masz jakieś problemy z kręgosłupem, skontaktuj się z lekarzem, który poprowadzi Cię i pomoże Ci częściowo lub całkowicie się ich pozbyć.
Nie musisz rezygnować z biegania nawet jeśli Twój kręgosłup nie jest zdrowy jak u niemowlaka! Dla kręgosłupa nie jest wskazane bieganie po nierównym i twardym (choć można od czasu do czasu) podłożu. Najlepiej biega się na gruncie miękkim, dzięki temu Twoja oś nie jest aż tak bardzo narażona na kontuzje. Zamierzasz wziąć udział w maratonie lub w biegach ulicznych? To musisz potrenować bieganie na twardym podłożu. Dzięki temu przyzwyczaisz kręgosłup do biegania po różnych nawierzchniach. W tym celu lepiej jest poświęcić więcej czasu na bieganie na miękkiej glebie i tylko od czasu do czasu na twardej. Jeśli masz już jakieś problemy z kręgosłupem, to warto udać się do lekarza sportowego, który zaleci odpowiednie ćwiczenia na wzmocnienie mięśni otaczających kręgosłup, a w razie poważnych problemów skieruje do fizjoterapeuty. Boli Cię kręgosłup tuż po bieganiu? Udaj się na masaż! On całkowicie usunie ból, a Ty będziecie czuć się dużo lepiej. Warto też pamiętać, że na bolący kręgosłup można po prostu odpocząć, albo przykładać w obolałe miejsce zimne kostki lodu. Jeśli to nie pomaga, wtedy należy spróbować wszystkich niżej wymienionych metod.
Oto najlepsze ćwiczenia na mięśnie przykręgosłupowe:
- Połóż się na brzuchu, a następnie unieś prawą rękę i lewą nogę naraz, po kilku sekundach opuść je i unieś lewą rękę i prawą nogę.
- Brzuszki w drugą stronę, czyli leżąc na brzuchu należy podnosić górną część ciała do góry. Ręce powinno się oprzeć na karku.
- Połóż się na plecach, nogi zegnij w kolanach, a następnie unieś biodra do góry.
- Leżąc na plecach ze zgiętymi nogami w kolanach podciągaj kolana do głowy!
Jeśli będziesz wykonywać te ćwiczenia przynajmniej 15-20 minut dziennie, to Twój kręgosłup będzie miał mocniejsze oparcie w mięśniach! Przy większości schorzeń kręgosłupa najważniejsze są treningi wzmacniające i rozciągające. Wystarczy na nie poświęcić kilka minut, żeby czuć się lepiej!
Marzysz o wyprostowanej sylwetce? Twoje ramiona brzydko odginają się do przodu, a podczas siedzenia bez oparcia zaczynasz się garbić? Nie szukaj wytłumaczeń tylko zacznij biegać! To poprawi Twoją postawę, a przy okazji zauważysz, że dużo ładniej siedzisz! Twoje barki już nie będą Twoją udręką!
- Jak biegać z chorym kręgosłupem?
- Przed bieganiem zaopatrz się w wygodne buty z miękką podeszwą.
- Zrezygnuj też z forsownych ćwiczeń, które obciążą Twój kręgosłup.
Biegaj powoli i niezbyt długo, tak żebyś się nie męczył! Jeśli poczujesz zmęczenie to zamiast siadać, po prostu powoli maszeruj. Zacznij biec, gdy będziesz czuć się na siłach. Jeśli założysz sobie, że w 5 minut masz przebiec 1000 metrów i będziesz biegać sprintem, to z pewnością Twój kręgosłup przestanie Cię lubić! Nie kłóć się z nim, bo to on pozwala Ci biegać!
Jeśli dopiero wstałeś od biurka i chcesz zacząć biegać to przede wszystkim nie popełniaj tego błędu i nie próbuj przebiec więcej, niż możesz! Zakładając sobie, że od teraz będziesz biegać myśl raczej o tym, żeby przyzwyczaić swój organizm do takiej zmiany, a nie o tym, żeby od razu biec w maratonie! Kręgosłup początkujących biegaczy jest bardziej narażony na kontuzję, więc lepiej po prostu wyjść i biec przed siebie. Nie zakładaj sobie jak długą trasę musisz przebiec. Lepiej dziś pobiec 1 kilometr, a za miesiąc już dwa lub trzy kilometry. Stopniowo Twój kręgosłup ( i mięśnie) będą przyzwyczajać się do biegania, a Ty nie odczujecie skutków ubocznych tego sportu. Gdy zmęczysz się po 200 metrach to nie próbuj dać z siebie wszystkiego, tylko zacznij maszerować. Dzięki temu odpoczniesz, a Twój kręgosłup nie będzie tak mocno obciążony. Zawsze biegnij z małą butelką wody. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, to z pewnością będziesz bardziej odczuwać zmęczenie i suchość w ustach niż już profesjonalni biegacze.
Właśnie dzisiaj zacząłem swoją przygodę z bieganiem.
Od dziecka bardzo się męczyłem podczas dłuższych biegów.
Za młodu biegałem tylko krótkie dystanse 60 lub 100 metrów. Byłem w nich naprawdę dobry.
Minęło nie wiem kiedy 20 lat i dziś pierwszy raz wyszedłem z domu i zacząłem biegać. Mam na celu przebiec Maraton w Paryżu! I zrobię to na pewno za kilka lat!
Dziś nie wiem skąd to wiedziałem ale postępowałem dokładnie tak jak jest opisane powyżej. To znaczy ze mam dobrego własnego wewnętrznego przewodnika po moim własnym ciele.
Pozdrawiam wszystkich początkujących i do zobaczenia w Paryżu.
P.S.
Nie wiem czemu, może za sprawą leków rozrzedzających moją krew, ale dziś się o wiele mniej męczyłem niż 20 lat temu.
Jurek gratuluję postawy. Ja swoją przygodę z bieganiem zaczęłam 3tyg temu. Wcześniej na sam widok kogoś w biegu czułam się zmęczona. Od dluzszego czasu chodze na fitness wiec kondycje mam poprawną i ktoregoś dnia same nogi mnie poniosły. Teraz czuję się pozytywnie nakręcona i w ratach przebieglam dystans maratonu. Jedni potrzebują na to kilku godzin, ja kilku tygodni. Ale radocha jest! To mnie motywuje i daje sporo uciechy. A Maraton w Paryżu może stanie się i moim celem.
Biegam regularnie od roku, trzy razy w tygodniu. Świetna sprawa i mega mnie wciągnęła. Najfajniejsze jest jak się poprawia swoje wyniki – w senie zwiększania dystansów do przebiegnięcia. Kondycja się poprawia i samopoczucie jest duuużo lepsze.W Krakowie jest trochę tras fajnych do biegania. Do tej pory nie odczuwam kontuzji – raz ból mięśnia w łydce. Ale zrobiłem sobie przerwę na regenerację. Jeżeli chodzi o kondycje kręgosłupa – to pozostawia wiele do życzenia – skończyłem zabiegi rehabilitacyjne oraz serię masaży Life Energy – myślę, że cały ten pakiet wzmocni mój kręgosłup:) Pozdrawiam wszystkich biegaczy.
A co może oznaczać strzykanie w odcinku lędźwiowym po częstym bieganiu? Tak jakby ocierały się o siebie kręgi. Z lekkim bólem promieniującym do nóg.
Jeśli ktoś ma problemy z kręgosłupem, to jest idiotą jeśli zastosuje się do wszechobecnych rad w internecie, aby biegał mimo to, bo bieg to zdrowie! Rady w stylu – zacznij biegać, jak zacznie boleć to przestań albo sprawdź, może nic ci nie będzie, piszą kretyni. Sorry za to co piszę, ale przez takie durne rady ludzie sobie mogą krzywdę zrobić. Z kręgosłupem nie wolno eksperymentować!!! Jeśli wiesz, że masz dyskopatię, zwyrodnienia, zniesioną lordozę czy inne schorzenia to nie biegaj, bo sobie kompletnie rozwalisz kręgosłup. NIE WOLNO biegać przy chorym kręgosłupie. WOLNO niekiedy biegać dopiero po odpowiednim przygotowaniu, czyli takim wzmocnieniu mięśni trzymających kręgosłup, aby go odciążały i eliminowały lub minimalizowały negatywne skutki biegania, ucisk na kręgi, nerwy, pogłębianie się wypuklin itp. Jeśli przeciętny człowiek z np. dyskopatią postanowi nagle, że zaczyna biegać, to już po kilku krokach może doprowadzić się do takiego stanu, że tylko operacja będzie mogła mu pomóc. Jeśli ktoś z chorym kręgosłupem pragnie biegać, wcześniej, dużo wcześniej musi przygotować się do tego poprzez PORZĄDNE wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych odpowiednimi ćwiczeniami.
Zaczalem biegac. Przeczytalem kilka artykulow co i jak. Interwaly spokojnego biegu i marszu. Stopniowo wydluzajac bieg. Po trzech tygodniach zaczal mnie bolec kregoslup w okolicy ledzwiowej i to tak, ze mam problemy z wstawaniem i chodzeniem. Przedtem tez mnie troche bolalo, ale nie tak mocno. No i nigdy w czasie biegu tylko po jakims czasie. Smaruje sie zelem przeciw bolowym, ale nie duzo daje. Przejdzie samo czy mam isc do lekarza? Ktorzy i tak pewnie nie maja miejsc.
Dyskopatia wyklucza bieganie chyba że ktoś chce skończyć na stole operacyjnym. W sieci jest pełno bzdur takich jak powyżej. Ludzie zacznijcie myśleć zamiast opierać się na radach ludzi którzy mają głęboko gdzieś wasze zdrowie. Moda na bieganie jest fajna ale nie zawsze wychodzi na zdrowie.
Mam wielopoziomową dyskopatię z kręgozmykiem i skoliozą
i zamiast na operację to jadę na ultra maraton czyli 100-tka po górach w określonym limicie czasu tylko jest jedno ale – mięśnie przykręgosłupowe muszą być dobrze wzmocnione żeby w ogóle zacząć biegać a to wymaga żelaznej dyscypliny w codziennych czasami żmudnych ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę,
ja przez kilka miesięcy pierw przemaszerowałem ponad 1000km po górach bo nie byłem w stanie biegać ale z czasem to się zaczęło zmieniać pierw były to marszobiegi z przewagą marszów obecnie 10km spokojnie przebiegnę po górach – teraz musiałem trochę zwolnić bo muszę się zregenerować do zawodów ultra.
Więc z dyskopatią można biegać ale trzeba się odpowiednio najlepiej pod okiem specjalisty przygotować.
UN- napisz proszę na in.mobilis.mobili@gmail.com, bardzo potrzebuję się skonsultować w sprawie rehabilitacji i treningu. Ł.
Bieganie może niszczyć stawy i kręgosłup, ale to też zalezy od obuwia w jakim się biega. Buty z dobrą amortyzacją i stabilizacją zabezpieczają przez takimi urazami i kontuzjami, ja mam New Balance biegam w nich od 2 lat i nie czuję żeby mnie bolało, wręcz przeciwnie czuje się dużo lepiej, przede wszystkim podczas biegania pracuje całe ciało
Kilkanaście lat treningu sztuk walk jeszcze dłużej siłownia,ale dopiero gdy zacząłem regularnie biegać (jako zamiennik do treningu sztuk walk) zaczęły się problemy z kręgosłupem i to POWAŻNE!Odradzam stanowczo chyba że chcecie sobie zafundować długotrwałe leczenie.Ortopeda powiedzał mi ,że mam kupić rower i zacząć jeździć bo bieganie nie ma nic wspólnego ze ZDROWIEM!!!
Witam!
Mam 50 lat,dyskopatię lędźwiową i parę innych schorzeń,biegam(truchtem) już ponad 3 lata w wygodnych butach,po stadionie(po bieżni na stadionie) mniej więcej co drugi dzień 1godzinę(20 okrążeń) obecnie – bo zaczynałam od 1 okrążenia- pod nadzorem męża(nauczyciel WF). Dodam, że byłam totalnym,tyjącym w szybkim tempie urzędasem.W ciągu 2 pierwszych lat schudłam 10kg, a moje dolegliwości znacznie się zmniejszyły.Nie wspomnę o przebywaniu na świeżym powietrzu, które poprawiło moje samopoczucie.Polecam Kochani oczywiście pod fachowym nadzorem.Pozdrawiam Wszystkich Biegaczy!Aśka
Na ten temat można też przeczyać tuhttps://www.znanylekarz.pl/blog/stenoza-kanalu-kregowego/
U mnie bieganie pokazało, że mam problemy z kręgosłupem. Wybrałem się do Fizjomedu do fizjoterapeuty – osteopaty. Już po kilku wizytach odczułem wyraźną poprawę, a nawet uważam, że jestem sprawniejszy ruchomo. Dużo sprawniejszy