Chcesz biegać, a boisz się o swój kręgosłup? I bardzo dobrze! Musisz na niego uważać, bo to najważniejsza część Twojego ciała! Myślisz, że podczas biegania najbardziej obciążone są Twoje nogi? To tylko pozory. Kręgosłup jest również mocno wykorzystywany podczas uprawiania tego sportu. Utrzymuje on wyprostowaną postawę Twojego ciała, a także unosi głowę. To główna oś i podpora ciała ludzi i zwierząt. Musisz więc pamiętać, żeby dbać o niego każdego dnia. Każdy rodzaj treningu (też bieganie), powoduje pracę mięśni, które okalają kręgosłup. Najczęstszym problemem z kręgosłupem jest dyskopatia. Jest to schorzenie krążka międzykręgowego. Według nieoficjalnych statystyk wynika, iż 90% tego schodzenia leczy się metodą nieoperacyjną. Niestety jest to również w większości przypadków pierwszy etap zwyrodnienia kręgosłupa. Najważniejsze jest więc niebagatelizowanie objawów (m.in. rwa kulszowa, drętwienie i mrowienie, objawy rozciągliwe np. objaw Mackiweicza)! Musisz nauczyć się je odróżniać i ewentualnie pójść z nimi do lekarza, który skieruje Cię na dalsze badania w kierunku dyskopatii. Kolejnym bardzo popularnym schorzeniem kręgosłupa jest skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa. To trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, które można podzielić na trzy części: skrzywienie w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poziomej. Półoficjalnie wiemy, że wciąż najwięcej, bo aż 85% skolioz, to skoliozy idiopatyczne czyli te o nieznacznej przyczynie. Nie Ty jeden masz chory kręgosłup! Chyba najbardziej znaną gwiazdą z chorym kręgosłupem jest Doda, która mimo nalegania lekarza, wciąż nosi buty na wysokim obcasie (chyba już z Nas każdy wie, że wysokie obuwie nie jest odpowiednie dla żadnego kręgosłupa!)! Natomiast Kinga Rusin po urazie kręgosłupa ma tendencje do wypadania dysku, co jest dość poważną dolegliwością, z którą musi walczyć (Gwiazda chodzi na rehabilitacje i ma przepisane odpowiednie ćwiczenia przez rehabilitanta, które musi wykonywać codziennie). Jeśli i Ty masz jakieś problemy z kręgosłupem, skontaktuj się z lekarzem, który poprowadzi Cię i pomoże Ci częściowo lub całkowicie się ich pozbyć.

Nie musisz rezygnować z biegania nawet jeśli Twój kręgosłup nie jest zdrowy jak u niemowlaka! Dla kręgosłupa nie jest wskazane bieganie po nierównym i twardym (choć można od czasu do czasu) podłożu. Najlepiej biega się na gruncie miękkim, dzięki temu Twoja oś nie jest aż tak bardzo narażona na kontuzje. Zamierzasz wziąć udział w maratonie lub w biegach ulicznych? To musisz potrenować bieganie na twardym podłożu. Dzięki temu przyzwyczaisz kręgosłup do biegania po różnych nawierzchniach. W tym celu lepiej jest poświęcić więcej czasu na bieganie na miękkiej glebie i tylko od czasu do czasu na twardej. Jeśli masz już jakieś problemy z kręgosłupem, to warto udać się do lekarza sportowego, który zaleci odpowiednie ćwiczenia na wzmocnienie mięśni otaczających kręgosłup, a w razie poważnych problemów skieruje do fizjoterapeuty. Boli Cię kręgosłup tuż po bieganiu? Udaj się na masaż! On całkowicie usunie ból, a Ty będziecie czuć się dużo lepiej. Warto też pamiętać, że na bolący kręgosłup można po prostu odpocząć, albo przykładać w obolałe miejsce zimne kostki lodu. Jeśli to nie pomaga, wtedy należy spróbować wszystkich niżej wymienionych metod.

Oto najlepsze ćwiczenia na mięśnie przykręgosłupowe:

  1. Połóż się na brzuchu, a następnie unieś prawą rękę i lewą nogę naraz, po kilku sekundach opuść je i unieś lewą rękę i prawą nogę.
  2. Brzuszki w drugą stronę, czyli leżąc na brzuchu należy podnosić górną część ciała do góry. Ręce powinno się oprzeć na karku.
  3. Połóż się na plecach, nogi zegnij w kolanach, a następnie unieś biodra do góry.
  4. Leżąc na plecach ze zgiętymi nogami w kolanach podciągaj kolana do głowy!

Jeśli będziesz wykonywać te ćwiczenia przynajmniej 15-20 minut dziennie, to Twój kręgosłup będzie miał mocniejsze oparcie w mięśniach! Przy większości schorzeń kręgosłupa najważniejsze są treningi wzmacniające i rozciągające. Wystarczy na nie poświęcić kilka minut, żeby czuć się lepiej!

Marzysz o wyprostowanej sylwetce? Twoje ramiona brzydko odginają się do przodu, a podczas siedzenia bez oparcia zaczynasz się garbić? Nie szukaj wytłumaczeń tylko zacznij biegać! To poprawi Twoją postawę, a przy okazji zauważysz, że dużo ładniej siedzisz! Twoje barki już nie będą Twoją udręką!

  1. Jak biegać z chorym kręgosłupem?
  2. Przed bieganiem zaopatrz się w wygodne buty z miękką podeszwą.
  3. Zrezygnuj też z forsownych ćwiczeń, które obciążą Twój kręgosłup.

Biegaj powoli i niezbyt długo, tak żebyś się nie męczył! Jeśli poczujesz zmęczenie to zamiast siadać, po prostu powoli maszeruj. Zacznij biec, gdy będziesz czuć się na siłach. Jeśli założysz sobie, że w 5 minut masz przebiec 1000 metrów i będziesz biegać sprintem, to z pewnością Twój kręgosłup przestanie Cię lubić! Nie kłóć się z nim, bo to on pozwala Ci biegać!

Jeśli dopiero wstałeś od biurka i chcesz zacząć biegać to przede wszystkim nie popełniaj tego błędu i nie próbuj przebiec więcej, niż możesz! Zakładając sobie, że od teraz będziesz biegać myśl raczej o tym, żeby przyzwyczaić swój organizm do takiej zmiany, a nie o tym, żeby od razu biec w maratonie! Kręgosłup początkujących biegaczy jest bardziej narażony na kontuzję, więc lepiej po prostu wyjść i biec przed siebie. Nie zakładaj sobie jak długą trasę musisz przebiec. Lepiej dziś pobiec 1 kilometr, a za miesiąc już dwa lub trzy kilometry. Stopniowo Twój kręgosłup ( i mięśnie) będą przyzwyczajać się do biegania, a Ty nie odczujecie skutków ubocznych tego sportu. Gdy zmęczysz się po 200 metrach to nie próbuj dać z siebie wszystkiego, tylko zacznij maszerować. Dzięki temu odpoczniesz, a Twój kręgosłup nie będzie tak mocno obciążony. Zawsze biegnij z małą butelką wody. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, to z pewnością będziesz bardziej odczuwać zmęczenie i suchość w ustach niż już profesjonalni biegacze.