Na czym polega fenomen biegania nocą? Kto zainspirował ludzi na całym świecie do aktywności fizycznej po zmroku? Jakie niepodważalne zalety cechują nocne biegi? Czy bieganie w nocy ma jakieś minusy? Jak bezpiecznie biegać w nocy? Czy prawdą jest, że nocne biegi są najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych? Czy biegania nocą może odnieść sukces również wśród polskich biegaczy? I przede wszystkim : Czy nocne biegi staną się sposobem na podniesienie milionów Polaków z kanapy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Najpierw jednak przytoczmy kilka wypowiedzi inicjatorów tej akcji. Skąd w ogóle pomysł by biegać właśnie nocą?
Kathy Dolby, koordynatorka nocnych biegów Pacers Running Stores oraz Crystal Twilighter na terenie miasta Arligton, Stan Virginia: W ciągu dnia mamy mnóstwo zajęć do wykonania. Wychodzimy na zakupy, kosimy trawniki, odwozimy nasze dzieci na pozalekcyjne zajęcia…Nocą bez trudu możemy znaleźć odrobinę wolnego czasu na bieganie, nieprawdaż?
Ray Pusgley współorganizator nocnego biegu Potomac River Running na dystansie 5 km zachęca do tej formy aktywności tymi słowami: Państwu także wydaje się, że bieganie nocą zarezerwowane jest wyłącznie dla dorosłych? Udowadniamy, że jest inaczej – Na naszym nocnym biegu latem nie brakuje najmłodszych biegaczy. Letnią nocą biegają całe rodziny!
Mike Spiller twórca biegu Glow for Hope dodaje: Przez dłuższy okres czasu szukaliśmy odpowiedzi na pytanie : Co skłoniłoby młodzież do udziału w biegu na 5 i 10 kilometrów? Odpowiedź nasunęła się sama : Bieganie nocą z odblaskami
Kto jako pierwszy zainspirował biegaczy do biegania nocą? Czy wiecie, że nocne biegi mają już 28 lat!
Burt Hall to on jest inspiratorem setek tysięcy nocnych biegów! Pierwszy zorganizowany 8 kilometrowy bieg nocą, jego nazwa brzmiała Rockville Rotary Twilight Runfes, miał miejsce 28 lat temu w Waszyngtonie. Sam pionier biegania nocą powiedział żartobliwie : Biegam tylko wówczas, gdy ktoś biegnie za mną z nożem!

Kilka słów prawdy o porannym i nocnym bieganiu

Czy między bieganiem rano i bieganiem w nocy, możemy postawić znak równości? Z taką opinią spotkaliśmy się na jednym z for internetowych i absolutnie nie możemy się z nim zgodzić. Kolejny raz zapytamy Was Czy wiecie, że…? Czy wiecie, że do kontuzji związanych z bieganiem najczęściej dochodzi nad ranem? To właśnie bieganie poranne, nie wieczorne czy bieganie nocą, najczęściej kończy się bolesnymi kontuzjami. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest dość oczywisty. Zaraz po przebudzeniu nasze ciało nie jest jeszcze dostatecznie rozciągnięte, by podjąć zaawansowany wysiłek fizyczny. Zestaw ćwiczeń rozciągających dla biegacza prezentujemy w tym artykule. Ich wykonanie przed porannym biegiem jest konieczne! Wieczorem zaś wystarczy, że przez kilka minut potruchtamy. Zapraszamy Cię do przeczytania publikacji na temat kontuzji, które mogą spotkać każdego biegacza i tego początkującego i tego całkiem zaawansowanego. Teraz natomiast przedstawimy dekalog bezpiecznego biegacza nocą.

Kodeks bezpiecznego biegacza nocą – Czyli jak biegać bezpiecznie w nocy?

Bezpieczny bieg nocą to taki, który rzuca się w oczy
Pamiętasz jeszcze wypowiedź Mike Spillera? Bieganie z odblaskami jest niesamowicie interesująca dla młodzieży, My dodamy i niezwykle bezpiecznie dla każdego nocnego biegacza! Zanim wyruszycie w swój pierwszy nocny bieg uświadomić sobie musicie, że znacznie mniej rzucacie się w oczy , wszystkim (kierowcom, przechodniom czy zwierzętom) i sami też widzicie gorzej.
Nasze rady :
– Nocą zawsze biegaj tam, gdzie jest światło! Jesteś pewien, że trasa po której będziesz biec jest dobrze oświetlona? Świecą się na niej wszystkie latarnie? Czy trasę dodatkowo oświetlają np. witryny sklepowe?
– Na nocny bieg ubieraj wyłącznie rzucające się w oczy ubrania.Czy wiesz, że jeśli skorzystasz z tej rady będziesz widoczny dla wszystkich aż o 400 procent mocniej? Inni widzą Cię już z odległości 200 metrów! Wiesz ile czasu kierowca potrzebuje do zatrzymania samochodu nocą? 2,5 sekundy (w ciągu dnia tylko 1,5 )! Gdzie powinny być umieszczone odblaski? Na każdym ramieniu i każdej nodze! To oznacza, że ubrania z odblaskowymi elementami z przodu i z tyłu (na klatce piersiowej oraz plecach) nie powinny Nas interesować? Oczywiście, że powinny, ale w drugiej kolejności!
– Ćwiczenia rozciągające przed wieczornym biegiem wykonuj przy zgaszonym lub chociażby przyciemnionym świetle. To nie żarty! Nasze oczy potrzebują aż 30 minut, aby przystosować się do ciemności.
Grupowe bieganie jest nie tylko modne, ale także bardzo bezpieczne!
Za pośrednictwem naszego portalu możesz umówić się na bieganie nocą w grupie! Napisz, gdzie i kiedy chcesz biegać. Towarzyszy nocnych Marków, na pewno nie zabraknie! Dlaczego bieganie nocą z grupą jest bezpieczne? Dlatego, że w grupie nie tylko czujemy się bezpieczniej, ale też i naprawdę jesteśmy bezpieczniejsi. Napady na grupę biegających osób zdarzają się wyjątkowo rzadko. Co więcej, w przypadku kontuzji, nie będziesz musiał martwić się tym, do kogo możesz zadzwonić o TAKIEJ porze.
Bądź piękna dzięki bieganiu, nocą jednak mądrze ukryj atuty nie tylko swojej urody!
Nikt nie powinien widzieć, że masz na sobie drogie gadżety dla biegacza! Kobiety powinny także, jak najbardziej skryć swoje naturalne wdzięki. Nie uwidaczniajmy swojej wysportowanej kobiecej sylwetki. Jaki strój do biegania wybrać? Przeczytaj o tym w naszym nowym dziale MODA DLA BIEGACZY. Nocne bieganie może okazać się dla Ciebie wybawieniem, jeśli masz alergię na słońce, trądzik czy też przyjmujesz niektóre środki farmaceutyczne.
Słuchaj muzyki ona może podnieść Twoją motywację do biegania, ale tylko tuż przed samym biegiem!
Dlaczego nocnego biegania i słuchania motywującej muzyki, nie można połączyć ze sobą? Specjaliści nie mają wątpliwości, w ten sposób istotnie ograniczamy możliwości zarówno naszego wzroku, jak i słuchu. Nocą słabiej widzimy, o czym napisaliśmy w punkcie pierwszym. Będziemy także gorzej słyszeć, jeśli w uszach będzie grała Nam głośna muzyka!
Nasza rada : Tuż przed wyjściem z domu na nocny trening posłuchaj przez kilka minut muzyki podnoszącej motywację do biegania. Jaka muzyka zmotywuje Cię do wysiłku ? niekoniecznie Twoja ulubiona ! Układając listę utworów skorzystaj z rad dla ? zawodowych kierowców! To nie żart! Wprawdzie wysiłek zwiększa ilość endorfin, ale po zmroku w naturalny sposób zwiększa się też ilość produkowanej przez Twój organizm melatoniny (to ta usypiająca Cię substancja chemiczna). Mp3 z dobrze ułożoną play listą możesz zabrać w trasę – jeśli opadniesz z sił, dobrze jest mieć przy sobie kilka mocniejszych kawałków! Muzyka jest zdrowym dopalaczem!
Poznawaj nowe trasy dla biegaczy tylko za dnia!
Jak biegać bezpiecznie nocą? Jedna z odpowiedzi na to pytania brzmi w następujący sposób : Biegaj tylko po bez wyjątku znanych trasach! O kontuzje znacznie trudniej, kiedy wiemy, że za chwilę czeka na Nas wyjątek w postaci : śliskiej studzienki kanalizacyjnej, uszkodzonej płyty chodnikowej czy dziury w ziemi! Do upadku bolesnego w skutkach (nie zawsze kończy się na kilku siniakach!) może dojść także, gdy niespodziewane (dla Ciebie!) dojdzie do zmiany podłoża. Czy Twoje nogi wiedzą o tym, że za kilkanaście kroków znajdą się na mokrej trawie? Pamiętaj też o tym, by często, ale niekoniecznie systematycznie modyfikować trasy!
Rozgrzej swoje mięśnie przed nocnym biegiem!
W 100% zgadzamy się z Michałem Gronowskim, trenerem personalnym. Nasze mięśnie zawsze potrzebują rozgrzewki! Zanim zaczniesz biegać nocą poświęć kilka minut na rozgrzanie mięśni: wykonaj kilkadziesiąt przysiadów, kilkanaście minut maszeruj lub przez kilka minut biegnij truchtem. UWAGA! Propozycje te są aktualne tylko w przypadku nocnych biegów
Zjedz ostatni posiłek na dwie godziny przed biegiem!
Kiedy nocny biegacz powinien zjeść swój ostatni posiłek? Dokładnie dwie godziny przed rozpoczęciem treningu. Bieganie także nocą z pustym żołądkiem jest bardzo nieodpowiedzialne ? Twój nocny bieg rozpocznie się o godzinie 23? Zjedz coś o godzinie 21! Na pewno nie przytyjesz w boczkach.
Na talerzu rozsądnego biegacza – nocnego biegacza znajdują się wyłącznie wartościowe produkty
Na wspominane w punkcie wyżej 2 godziny przed nocnym biegiem możesz zjeść pełnowartościowy posiłek np. chleb (w żadnym wypadku biały chleb!) z wędliną (powinna zawierać minimum tłuszczu!), banana oraz wypić sok pomidorowy lub marchewkowy (na który masz dzisiaj ochotę?). Chcesz wiedzieć, jak powinna wyglądać kolacja dla biegacza? Z przyjemnością Cię o tym poinformujemy. Otóż powinna ona składać się z ryby np. tuńczyk lub mintaj oraz ryżu (ryżu nie gotujemy w garnku tylko na parze!) oraz soku z dowolnych warzyw. Czy po powrocie z nocnego treningu mogę, coś jeszcze wpuścić do mojego żołądka? Oczywiście! Może to być bananowy koktajl! Już za kilka dni obiecujemy pierwsze publikacje w dziale ZDROWA DIETA DLA BIEGACZA. Pisaliśmy już o śniadaniu na słodko, niebawem zaskoczymy Cię nowymi propozycjami! Martwisz się swoją wydolnością oddechową? Wprowadź do diety sok z buraków! Ten prosty sposób sprawdza się nie tylko w przypadku nurków!
Biegamy oraz śpimy w nocy! I nie tyjemy!
Grupa naukowców z Uniwersytetu Columbia jest pewna, że niedosyt snu może skutkować nadmiarem (całkowicie niechcianych!) kilogramów! Dziennik.pl napisał zaś : Zbyt mała ilość snu doprowadza Nas do objadania się, a w przyszłości do poważnych problemów z tuszą. Opierając się o przeprowadzone badania naukowcy doszli do następującego wniosku. Osoby z deficytem snu mają większy obwód w talii, niż Ci, którzy zawsze są wyspani. Nie wyspałeś się tej nocy? Twój dzisiejszy jadłospis będzie bogatszy nawet o 300 kalorii. Nasycone kwasy tłuszczowe! To one będą wkradać się tego dnia na Twój talerz!
Nocny biegacz mądrze się regeneruje!
Po powrocie z nocnego biegu pamiętamy nie tylko o koktajlu z bananów (przygotujemy miksując ze sobą kilka bananów ? jaki stopień zagęszczenia koktajlu Ci najbardziej odpowiada? I jogurt naturalny bądź mleko ? w tym wypadku także decydują Twoje indywidualne preferencje),ale także o zażyciu kąpieli lodowej! Jak ją przygotować? Nalej do wanny wodę i wrzuć do niej kilka kostek lodu (kostki lodu możesz także umieścić w swoim owocowym koktajlu). Jak długo powinna trwać taka kąpiel? A ile wytrzymasz?! W lodowatej wodzie nie powinniśmy zanurzać się dłużej niż kilka minut ? ten czas całkowicie wystarczy na regeneracje naszych zmęczonych mięśni (nie zapominajmy o tym, dlaczego warto się wysypiać!). Nie wyobrażasz sobie kąpać całego ciała w lodowatej wodzie? Mamy dla Ciebie kilka innych propozycji. Pierwsza ? zrób sobie mini kąpiel lodową! Lód zamiast w wannie umieść w misce. Włóż do miski stopy lub dłonie, na początek wystarczy tylko na kilka sekund! Zainwestuj w żel chłodzący i po prysznicu wetrzyj go w najbardziej narażone na atak zakwasów mięśnie – nie tylko nóg, ale również ramion!