Ciało człowieka pod wieloma względami przypomina skomplikowane, wielofunkcyjne urządzenie, w którym każdy, najdrobniejszy nawet element ma wpływ na jego funkcjonowanie. Elektrolity, czyli składniki mineralne o ładunku elektrycznym, można porównać do takiego właśnie niepozornego ?trybiku?, który każdego dnia bierze udział w wielu kluczowych procesach zachodzących w organizmie.

szklanki z wodą

Gdzie znajdują się elektrolity?

Magnez, fosfor, chlor, potas, wapń i sód, czyli najważniejsze dla człowieka elektrolity, są dostarczane do organizmu wraz z pokarmem i przyjmowanymi płynami. Po wniknięciu do ciała, te cenne składniki mineralne są obecne w określonych stężeniach w płynach ustrojowych, moczu i krwi. Odpowiedni ich poziom jest niezbędny, by w organizmie mogły zachodzić liczne procesy gwarantujące zdrowie i dobre samopoczucie.

Stężenie elektrolitów zależy od stopnia nawodnienia tkanek – warto uświadomić sobie, że ilość wody w ciele człowieka może ulec zmianie, na przykład na skutek stosowania niektórych leków, nadmiernego pocenia się, a także wystąpienia zaburzeń układu nefrologicznego, biegunki lub wymiotów. Z reguły najbardziej dotkliwe dla organizmu są następstwa niedoboru lub nadmiaru wapnia, potasu i sodu.

Elektrolity pod kontrolą

Poziom elektrolitów w ciele człowieka jest monitorowany przez cały szereg hormonów, które w większości przypadków są wytwarzane przez gruczoły nadnerczy oraz nerki. Mechanizm kontroli jest stosunkowo prosty – sensory obecne w wyspecjalizowanych komórkach nerkowych czuwają nad stężeniem wody, potasu i sodu w krwiobiegu, a każde, nawet niewielkie odwodnienie pobudza organizm do reakcji w postaci uczucia pragnienia.

Jak przeciwdziałać odwodnieniu?

Jeśli ignorujemy pierwsze objawy niedoboru wody, czyli pragnienie i suchość w ustach, narażamy się na wystąpienie kolejnych dolegliwości, takich jak zaburzenia koordynacji ruchów, obniżenie sprawności intelektualnej i ogólne osłabienie organizmu. Są to typowe oznaki nieprawidłowości w obrębie gospodarki wodno-elektrolitowej, które w ciężkich postaciach mogą spowodować śpiączkę lub śmierć.

Poważne zaburzenia funkcjonowania organizmu nie pojawiają się – rzecz  jasna – przy niewielkim obniżeniu podaży płynów. Do wystąpienia problemów tego typu konieczna jest nagła utrata wody i elektrolitów, ?wspomagana? przez brak odpowiedniego nawodnienia lub niewłaściwe uzupełnianie strat (np. przyjmowanie napojów o wysokiej osmolarności, które nasilają utratę płynów). Z taką właśnie sytuacją możemy mieć do czynienia na przykład w trakcie ostrego zatrucia pokarmowego, gdy silne wymioty uniemożliwiają spożywanie jedzenia i picia, a co za tym idzie – nawodnienie ciała.

Aby uchronić organizm przed niedoborem płynów i elektrolitów, po wystąpieniu ryzyka odwodnienia należy zastosować skuteczny preparat nawadniający o niskiej osmolarności, który oprócz wody zawiera składniki mineralne w odpowiednich proporcjach. Obecność elektrolitów w napojach tego typu pozwala na szybkie odzyskanie równowagi wodno-elektrolitowej i uniknięcie problemów zdrowotnych wynikających z zaburzenia podstawowych procesów życiowych. Doustne płyny nawadniające są dostępne w różnych wersjach, między innymi jako smakowe napoje dla dzieci (np. ORSALIT DRINK dla dzieci od 3. roku życia).