Dieta połączona z wysiłkiem fizycznym to najskuteczniejsza, ponadczasowa recepta na szczupłą sylwetkę. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że zazwyczaj przypominamy sobie o niej dopiero w chwili kiedy przestajemy mieścić się w Nasze ulubione jeansy. Tu właśnie zaczynają się schody. Statystyki jasno pokazują, że Ci z Nas, którzy biegają by schudnąć chociażby przed wakacjami rzadko stosują dietę dla biegaczy. Wolimy łączyć bieganie z dietami modnymi czy też sprawdzonymi wcześniej przez znajomych. Wierzymy, że w połączeniu z joggingiem pozwolą Nam one jeszcze szybciej osiągnąć wymarzony cel. Niestety, rzadko tak się dzieje. Niewiele osób jest dostatecznie zdeterminowanych by wytrzymać w swych postanowieniach dłużej niż kilka dni. Czy to świadczy o tym, że stosowanie popularnych diet wyklucza bieganie? Niekoniecznie! Prezentujemy Wam kilka porad adresowanych do tych, którzy zamierzają schudnąć dzięki bieganiu i mimo zaleceń specjalistów, sięgają po popularne diety odchudzające! Mamy nadzieję, że zamieszczone w tym tekście wskazówki pomogą Wam osiągnąć cel, pomogą wybrać najlepszą dla Was dietę odchudzającą, a może nawet przekonają do tego, by prowadzić zdrowszy tryb życia przez cały rok?

Bieganie a dieta 1000 kalorii

Dieta 1000 kalorii to wciąż jedna z najpopularniejszych diet stosowanych przez osoby które w krótkim czasie chcą pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. I to pomimo tego, że ponad 90 procent osób stosujących w przeciągu pół roku po zakończeniu diety, boryka się z efektem jo-jo, a w czasie jej trwania narzekamy na głód i nie najlepsze samopoczucie! Skąd te negatywne skutki stosowania tej diety? Wszystko za sprawą tego, że tak drastyczne ograniczenie kalorii jest zbyt dużym szokiem dla organizmu! Z tego też powodu osobom ją stosującym wręcz odradza się uprawianie joggingu czy innych, równie efektywnych form aktywności fizycznej. Jeśli jednak nie przekonują Cię słowa specjalistów i dla szczupłej sylwetki gotów jesteś zaryzykować nawet własne zdrowie:

1) Zacznij biegać dopiero w drugim tygodniu stosowania diety. W ten sposób dasz swemu ciału czas na oswojenie się ze zmianami i tym samym nieco zmniejszysz skutki związanego z tym szoku.

2) Biegaj w systemie naprzemiennym, czyli do drugi dzień! W ten sposób nieco zmniejszyć obciążenie organizmu, a jednocześnie nie musisz martwić się o brak efektów! Pamiętaj, w bieganiu najważniejsza jest systematyczność!

3) Nie biegaj rano! W przypadku tej diety czas i intensywność Twojego treningu powinna uwzględniać i być dostosowana do aktywności w ciągu całego dnia! Jeśli Twój dzień był wyjątkowo ciężki, możesz bez większych obaw zwiększyć ilość kalorii lub zrezygnować z biegania na rzecz szybkiego spaceru.

4) Zwróć większą uwagę na jakość swoich posiłków, czyli przyjrzyj się pochodzeniu dostarczanych kalorii. Mówiąc prościej unikaj najpopularniejszego błędu osób stosujących tą dietę: patrz nie tylko na wartość kaloryczną dania, ale też na ilość zawartego w nim białka, węglowodanów i tłuszczów. Pamiętaj: w czasie wysiłku mięśnie potrzebują budulca! Nie rezygnuj z mięsa czy przetworów mlecznych na rzecz warzyw i owoców!

5) Zamiast wody po lub w trakcie treningu pij napoje izotoniczne lub soki warzywne! Przy ich pomocy łatwiej będzie Ci uzupełnić powstające w Twoim organizmie niedobory witamin i minerałów!

Bieganie w trakcie diety niełączenia produktów(dieta dr Haya)

Ta dieta uważana jest za jedną z najrozsądniejszych i najskuteczniejszych diet odchudzających. Często polecana jest osobom, których stan zdrowia nie pozwala na stosowanie innych diet. Stosujące ją osoby w zaledwie 14% przypadków wracają do wagi wyjściowej w przeciągu roku od powrotu do starych nawyków żywieniowych. Wszystko to zasługa tego, że przejście na tą dietę nie jest agresywne, a samo jej stosowanie jest dla Naszego ciała przyjazne. Jeśli zamierzamy wzmocnić jej efekty bieganiem pamiętajmy aby:

1) Nie przesadzić z ilością posiłków zawierających białko! Nie jest prawdą, że stosujący tą dietę biegacze powinni spożywać je częściej niż osoby niećwiczące! To niebezpieczne dla zdrowia nerek!

2) Bieganie nie usprawiedliwia podjadania między posiłkami! Jeśli chcesz osiągnąć zamierzone rezultaty w czasie trwania tej diety powinieneś unikać, szczególnie słodkich, przekąsek!

3) Jeśli chcesz by bieganie wspomogło efekty diety rozłóż posiłki w sposób, który nie będzie Ci utrudniał treningów! Jeśli biegasz, nawet na poprzedzającą jogging kolację możesz śmiało połączyć białka z warzywami!

Bieganie a dieta Dunkana

Plan żywieniowy stworzony przez doktora Dunkana stał się hitem mniej więcej 3 lata temu i do dziś, jak chyba każda tzw. dieta sezonowa, ma swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Częstym problemem stosujących ją osób, szczególnie w pierwszych dniach trwania diety, są zaparcia czy zatrzymanie wody w organizmie. Właśnie dlatego wszystkim osobom ją stosującym wręcz nakazuje się podjęcie systematycznej aktywności fizycznej! Jeśli spośród wielu dyscyplin wybierzesz właśnie bieganie, pamiętaj:

1) Treningi najlepiej zacząć co najmniej 2 tygodnie przed przejściem na dietę! W ten sposób zawczasu poprawisz metabolizm i tym samym w prosty sposób pomożesz swemu ciału przetrwać pierwsze dni diety.

2) Jeśli biegasz od jakiegoś czasu zaparcia nie powinny być twoim problemem. Jeśli jednak stanie się inaczej ? nie forsuj organizmu do czasu, aż nie przystosuje się do zmiany diety czyli do czasu, aż zaczniesz się regularnie wypróżniać! Do tego czasu postaw na rozgrzewkę i ćwiczenia rozciągające, a biegi zastąp spacerami.

3) Zanim rozpoczniesz treningi będąc na tej diecie KONIECZNIE skonsultuj się z lekarzem! Wiele dolegliwości na które uskarżają się stosujące je osoby jest podobna do tych, które zwykle zrzucamy na karb pierwszych dni treningów! Aby uniknąć poważnych konsekwencji banalnych problemów najbezpieczniej jest pozostawać pod opieką specjalisty!

Bieganie a diety tygodniowe/dwutygodniowe

Diety trwające 7-21 dni to dobry sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn nadmiaru wody czy wyeliminowanie wzdęć. Rzadko zdarza się byśmy w czasie ich trwania bilans kalorii był wyższy niż 1000, a nader często na dodatek dostarczamy ich Naszemu ciału głównie przy pomocy warzyw. Nie jest to najlepszy czas na zmuszanie organizmu do podjęcia dodatkowego wysiłku w postaci biegania. Pierwszy tydzień tego typu kuracji powinniśmy raczej poświęcić na obserwację Naszego ciała. W tym okresie bieganie bezpieczniej jest zastąpić szybkimi spacerami. Jeśli jednak zamierzamy biegać:

1) Postarajmy się unikać biegania w trakcie stosowania diet na których spożywać będziemy wyłącznie warzywa i owoce. Mięśnie potrzebują białka, a więc jeśli będąc na takiej diecie zaczniemy intensywnie ćwiczyć szybko osiągniemy zupełnie odwrotne do zamierzonych efekty!

2) Wybierajmy te programy żywieniowe, które nie ograniczają liczby spożywanych przez Nas kalorii. Stawiajmy na takie diety, które pozwalają nam jeść do woli!

3) Starajmy się biegać rano, po porannym wypróżnieniu się. W ten sposób bieganie pomoże nam wytrwać na diecie! Zasada ta dotyczy jednak tylko tych z nas, którzy wybrali dietę na której się nie głodzą lub spożywają co najmniej 1800 kalorii dziennie!

Czy jest coś jeszcze o czym powinniśmy pamiętać kiedy zaczynamy biegać tylko po to by zrzucić kilka kilogramów? Oczywiście! Nawet tych z Nas, którzy zamierzają ćwiczyć tylko do chwili kiedy osiągną wymarzoną wagę obowiązują dokładnie te same zasady którymi powinni kierować się wszyscy biegacze! Nawet jeśli zamierzasz biegać tylko tydzień czy dwa: zainwestuj w dobre buty, dowiedz się jak powinna wglądać dobra rozgrzewka, poznaj najpopularniejsze kontuzje, a także sposoby ich unikania i leczenia. Pamiętaj też o tym, że pierwsze widoczne efekty biegania pojawiają się dopiero po jakiś 3 tygodniach systematycznych treningów! Dlatego też raz jeszcze zachęcamy wszystkie osoby odchudzające się na tzw. szybkich dietach do dokładnego przemyślenia swoich planów! Na naszym portalu znajdziecie wiele porad dla tych, którzy chcą biegać by uzyskać szczupłą sylwetkę w sposób zdrowy i przede wszystkim BEZPIECZNY!