Każdy miłośnik sportu (w tym i biegania) przy układaniu zdrowej diety zastanawia się nad poszczególnymi używkami; wiadomo że papierosy czy alkohol są szkodliwe i nie pomagają w treningach. A jak sprawa wygląda z herbatą?

Herbata da Ci energię niezbędną do treningu

Wiadomym jest, że aby uprawiać sport, potrzebujemy sporych zapasów energii. Dlatego potrzebna jest nam zdrowa dieta, uwzględniająca także tłuszcze i białka. Nie powinniśmy też zapomnieć o herbacie: zawiera teinę, czyli odpowiednik kofeiny. Ma jej wystarczająco dużo, aby pobudzić nasz organizm do działania, ponadto herbaciana teina działa o wiele dłużej od jej kawowego zamiennika. Dzięki temu organizm ciągle odczuwa zapotrzebowanie na tłuszcze i sięga do coraz głębszych rezerw.

kobieta trzyma kubek herbaty w dłoniach

Działanie herbaty możemy porównać do treningu interwałowego – przyspiesza przemianę materii i spalanie kalorii. Nie bez powodu herbata jest często bazą różnego rodzaju suplementów dedykowanych sportowcom. Napar możemy pić praktycznie w nieograniczonych ilościach, jednak unikajmy dodawania cukru i słodzików – lepiej pić czysty napar, ewentualnie słodzić miodem.

Jaki rodzaj herbaty powinien pić biegacz?

Dla sportowców zalecane są zwłaszcza dwa gatunki herbaty: zielona oraz czerwona. Pierwsza z nich obniża ciśnienie krwi, zawiera także sporo przeciwutleniaczy, które zapobiegają zapaleniom stawów. Zielona herbata nie bez powodu jest nazywana eliksirem młodości; liczne badania wykazują, że wystarczy pić codziennie 2-3 filiżanki tego naparu, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca, obniżyć cholesterol oraz ciśnienie krwi.

Natomiast czerwona herbata zwana jest także pogromcą tłuszczu ? dlatego koniecznie załączmy ją do swojej diety, jeżeli naszym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Napar zawiera duże ilości garbników, które stymulują pracę żołądka i wydzielanie żółci. Dzięki temu z pokarmu wchłaniane jest zdecydowanie więcej substancji, a tłuszcze mają prostszą budowę – co sprawia, że proces uwalniania z nich energii jest znacznie krótszy. Ponadto czerwona herbata dostarcza nam dużej dawki mikro- i makroelementów oraz soli mineralnych, czyli składników, które traci się wskutek uprawiania sportów.

Na www.herbata.info znajdziesz więcej informacji o różnych gatunkach herbat i ich właściwościach.