Dieta dorosłej osoby wykonującej lekką pracę powinna dostarczać 2100 ? 2600 kcal. Kiedy zaczynamy uprawiać jakikolwiek sport zapotrzebowanie energetyczne znacznie wzrasta. Podczas intensywnych treningów bywa, że rośnie niemal dwukrotnie. Dlatego niezmiernie ważne jest, by dieta sportowca była dobrze dobrana.

Co powinno znaleźć się na talerzu?

Dieta osoby aktywnej fizycznie powinna być bardzo urozmaicona. Konieczne są produkty węglowodanowe takie jak ryż, makarony czy pieczywo. Warto przy tym wspomnieć, że podobnie jak w każdej innej diecie zalecane są przede wszystkim węglowodany złożone. Niezbędne są także białka, które najlepiej dostarczać organizmowi z jajek, nabiału, chudego mięsa i ryb. Nie można również zapominać o tłuszczach, szczególnie nienasyconych, które występują m.in. w oliwie z oliwek czy tłustych rybach. Uzupełnieniem diety powinny być warzywa i owoce, które dostarczają wielu ważnych składników takich jak błonnik czy witaminy.

Czego na talerzu być nie powinno?

Każdy sportowiec, niezależnie czy trenujący sport zawodowo czy amatorsko powinien stosować zasady obowiązujące wszystkich ludzi chcących się zdrowo odżywiać. Jednym z przykazań zdrowej diety jest ograniczenie pokarmów smażonych, kolejne to zmniejszenie ilości węglowodanów prostych znajdujących się np. w słodyczach.

Kiedy i jak powinno się jeść?

Zdrowa dieta, to jednakże nie tylko to co jemy, ale równie kiedy i jak jemy. Jest to szczególnie ważne dla osób trenujących. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że szybkie i nerwowe spożywanie posiłków może wywołać problemy żołądkowe. Należy również pamiętać, żeby posiłek spożywać 2-4 godzin przed treningiem, gdyż bieganie z pełnym żołądkiem jest po prostu niezdrowe, zresztą bieganie na czczo również nie jest najlepszym pomysłem.

Nie wolno zapomnieć o wodzie

Podczas biegania lub uprawiania jakiegokolwiek innego sportu trzeba koniecznie pamiętać o nawadnianiu organizmu. Najlepiej do tego celu nadają się napoje izotoniczne, które poza dostarczeniem organizmowi wody uzupełniają również witaminy i elektrolity, które tracone są podczas biegu wraz z potem.