Z bieganiem jest jak z każdą inną dyscypliną sportową ? na wyniki składa się wiele czynników. Tutaj poza regularnymi i dobrze zaplanowanymi treningami, odpowiednią dietą, wytrwałością i szczyptą talentu ważne jest również wyposażenie. A skoro o nim mowa, to najważniejszym akcesorium każdego biegacza są buty i to nie byle jakie ? kolce lekkoatletyczne. Oto wszystko, co powinniście o nich wiedzieć.

Dlaczego dobre buty do biegania są tak ważne?

Każdy biegacz doskonale wie, że największą uwagę należy poświęcić wyborowi butów do biegania. To one przecież decydują nie tylko o komforcie uprawiania tego sportu, ale również o osiąganych wynikach. ? Bieganie to sport, w którym liczy się dynamika, odpowiednia technika, a także przyczepność. W dużej mierze odpowiadają za to odpowiednie buty do biegania. Uwagę na to muszą zatem zwrócić nie tylko biegacze długodystansowi, ale również krótkodystansowcy, dla których to wymyślono buty i kolce lekkoatletyczne. ? mówi doradca z profesjonalnego sklepu sportowego allsports.pl.

sprinterzy

Idealnie dobrane buty do biegania odpowiadają za amortyzację uderzeń, stabilizację stopy, komfort i przyczepność, dlatego właśnie tak wiele poradników dla biegaczy kładzie nacisk na to, by obuwie biegacza było lekkie, o aerodynamicznym kształcie i miało odpowiednią podeszwę.

Co dają kolce lekkoatletyczne?

Absolutnymi królami sprintu są buty i kolce lekkoatletyczne. Są to buty do biegania, które idealnie sprawdzają się na krótkich i średnich dystansach ? od kilkuset metrów do nawet kilku kilometrów. Charakteryzują się tym, że w przedniej części podeszwy mają charakterystyczne kolce ? wkręty, mocowane gwintem. Zazwyczaj jest ich od 6 do 10. ? W kolcach lekkoatletycznych biega się zatem z lądowaniem na przedniej części stopy. To właśnie ulokowane tam wkręty przesądzają o funkcji tych butów. Buty lekkoatletyczne odznaczają się przede wszystkim przyczepnością, na ziemnej lub tartanowej nawierzchni zapewniają dynamiczne odbicie od podłoża przedniej części stopy, eliminują poślizgi. W efekcie bieg jest efektywniejszy, ma szybsze tempo, zawodnicy są mniej narażeni na kontuzje i mogą szybciej pokonywać dany dystans. ? dodaje doradca klienta (allsports.pl)

 

Jak dobrać kolce lekkoatletyczne?

Bez dwóch zdań buty do biegania muszą być idealnie dopasowane, przylegające do stopy i odpowiadające potrzebom każdego zawodnika.  ? A te bywają różne, dlatego też na rynku dostępnych jest wiele rodzajów butów lekkoatletycznych z kolcami. Kryterium wyboru zatem powinien być nie tylko komfort i dopasowanie do stopy, ale także podłoże, do którego są przeznaczone. Można zatem kupić buty z metalowymi kolcami lub takimi wykonanymi z aluminium czy plastiku. Pamiętajmy również, że kolce sprawdzają się zarówno w biegach płaskich, a także płotkarskich ? to także bierze się pod uwagę wybierając buty dla siebie.  Buty używane do biegów długodystansowych nieco różnią się od tych średniodystansowych czy sprinterskich.

Wspomniane różnice widoczne są przede wszystkim w zastosowanych rozwiązaniach ? buty do średnich dystansów mają np. dodatkowy, zabezpieczający piętę materiał, stosuje się w nich mniej kolców niż w butach sprinterskich. W butach lekkoatletycznych do długich dystansów stosuje się natomiast dodatkowy system wentylacyjny.

Warto również zwrócić uwagę na to, że kolce w butach lekkoatletycznych mogą być albo przymocowane do podeszwy na stałe ? fabrycznie, albo też wkręcane. ? Kolce, które są na stałe przymocowane do butów są nieco krótsze od tych, które przeznaczone są do samodzielnego montażu. Poza tym często są one nieco inaczej ustawione, a zatem nie tylko zlokalizowane w okolicach śródstopia, ale także na pięcie.

Buty lekkoatletyczne z kolcami to wyjątkowe obuwie ? są gwarancją stabilności, chronią przed kontuzjami i wpływają na osiągane wyniki. Warto o nich pomyśleć nie tylko na wiosenne i letnie bieganie, ale także przed zimą ? to w końcu one zapewnią maksymalną przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych trasach.