Wybór odpowiednich butów do biegania to jeden z kluczowych etapów na drodze do aktywnego trybu życia. Wiele osób rozpoczynających przygodę z bieganiem szybko odkrywa, że to właśnie ten rodzaj aktywności pociąga ich znacznie bardziej niż godziny spędzone na siłowni czy zajęciach fitness. Aby jednak właściwie podejść do zadania nie wystarczą dobre chęci – odpowiednio dobrane obuwie to przecież nie tylko kwestia komfortu, ale i zdrowia biegacza! Kolana, staw skokowy i wszystkie grupy mięśni, a nawet kręgosłup są podczas biegu narażone na mikro-urazy spowodowane niewłaściwą techniką biegu, ale i źle dobranym obuwiem. Jak zatem dopasować buty do biegania i gdzie szukać tych najlepszych?

Po pierwsze, sprawdź swój typ stopy

Supinacja i pronacja stopy to dwa podstawowe czynniki determinujące ruch stopy – to właśnie one warunkują to, jak stawiamy stopę podczas chodu lub biegu i to one będą w dużej mierze odpowiadały za to, jakie buty biegowe będą dla nas najwygodniejsze.

W standardowym, neutralnym ułożeniu stopy podbicie zbudowane jest tak, że ciężar rozprowadzany jest równomiernie od pięty aż do palców. Przy takim ustawieniu, ze względu na naturalne zamortyzowanie siły uderzenia, kostka powinna odchylać się lekko do środka – podczas biegu ułożenie to pozwala na delikatne ścieranie podeszwy z zewnętrznej części na pięcie i środkowej na śródstopiu, co w naturalny sposób minimalizuje ryzyko kontuzji.

poprawianie buta do biegania

Niestety, wiele osób ma tendencje do zbytniego odchylania stawu skokowego do środka (pronacja) lub na zewnątrz (supinacja) i choć możliwe jest usunięcie problemu poprzez świadome ćwiczenie nogi do ustawiania się pod innym kątem, bez prawidłowych butów trudno będzie o jakiekolwiek rezultaty. Buty biegacza-pronatora będą posiadały więc przede wszystkim wbudowaną twardszą piankę lub mostek po wewnętrznej stronie buta (pod śródstopiem), aby zapobiegać nadmiernemu przeginaniu stopy w tym kierunku. Supinatorom poleca się z kolei buty z dużą amortyzacją i dobrze stabilizującą cholewką. A skoro o amortyzacji mowa?

Dobierz buty odpowiednio do typu nawierzchni

Bieżnia, asfalt, ścieżki leśne – każda powierzchnia inaczej odpowiada na uderzenia zadawane przez stopy biegacza i zupełnie inaczej wpływa na stan zdrowia sportowca. Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, że dostosowanie profilu buta do zachowania konkretnej powierzchni będzie kluczem do utrzymania prawidłowej postawy i zapewnienia odpowiedniej amortyzacji podczas biegu.

I tak biegając głównie po nawierzchniach twardych, a więc wszelkiego rodzaju ścieżkach asfaltowych, kostce brukowej czy betonie warto poszukać butów posiadających większą amortyzację oraz dobrą stabilizację stopy.

Na nieutwardzone ścieżki leśne i górskie znacznie bardziej przydadzą się natomiast buty z mocno wyprofilowaną podeszwą, zapewniające jednocześnie dobrą przyczepność na trasach pokrytych nierównościami. Tu siłę oddawaną przez podłoże amortyzuje już samo to, że jest ono miękkie – znacznie istotniejsze będzie więc zapewnienie stabilności nogi tak, by nierówności na trasie nie przyczyniły się do powstawania kontuzji.

buty do biegania

Waga biegacza, a poziom amortyzacji

Lekarze od dawna powtarzają już, że waga ma znaczący wpływ na obciążenia, na jakie narażone są nasze stawy czy kręgosłup. Podczas biegu efekt ten jest przez organizm jeszcze bardziej odczuwalny i to właśnie prawidłowe dobranie amortyzacji buta może okazać się tu najskuteczniejszym rozwiązaniem. Dość logiczne wydaje się więc stwierdzenie, że im większa waga biegacza, tym większa amortyzacja buta. To jednak nie koniec kwestii wpływających na poziom amortyzacji buta. Okazuje się bowiem, że podobnie do tendencji związanych z pronacją i supinacją, każdy człowiek ma indywidualne podejście do wybijania się z podłoża. Podczas gdy jedni będą odbijać się z pięty i poszukiwać butów z wyższą amortyzacją z tyłu i wyższym offsetem, ci biegający ze śródstopia potrzebują znacznie mniejszego offsetu. Czym jest jednak to tajemnicze zagadnienie? To zwyczajnie różnica wysokości pomiędzy piętą, a palcami, wyraźnie zauważalna już po pierwszym spojrzeniu na dowolny model buta.

Komfortowe buty do biegania

Gdzie szukać właściwych butów? Gdy w grę wchodzi tak wiele istotnych kwestii mogących przesądzić o komforcie biegania i dopasowaniu buta do stopy, poszukując butów do biegania nigdy nie należy ograniczać się do ulubionej marki czy zgodnego z trendami designu buta. Szukamy więc sklepów, takich jak Addnature.pl, gdzie wybór butów do biegania jest naprawdę szeroki i każdy znajdzie wśród nich model dla siebie. Z wskazówkami odnośnie mierzenia stopy i umiejętnego interpretowania własnej postawy, kupowanie butów przez Internet jest w rzeczywistości mniej stresujące, niż konieczność chodzenia po sklepach, w których każdy sprzedawca udzieli innej rady. Warto poświęcić odrobinę czasu i poznać swoje ciało – stopa podziękuje ci za dobrze dobrane buty już podczas pierwszego biegu.