Nawet niewielka dawka ruchu, a w szczególności bieganie, to dobry sposób na pozbycie się nadwagi i utrzymanie sylwetki w dobrej formie. Bieganie to nie tylko domena mężczyzn. Coraz częściej do tej dyscypliny sportu przekonują się panie. Jednak, aby bieg stał się przyjemności a nie źródłem licznych kontuzji i urazów w szczególności u początkujących biegaczy, należy wybrać odpowiednie obuwie damskie przeznaczone do tego typu dyscypliny. Obuwie renomowanych firm tj. adidas, Nike lub Reebok.

rozciąganie mięśni

Najważniejsze są buty

Największym bólem dla początkującego biegacza jest wybór nieodpowiednich do tego celu butów. Obuwie biegowe jest najbardziej istotnym elementem stroju. Niewskazane jest biegać w zwykłych tenisówkach, trampkach lub starych butach, ponieważ tego rodzaju obuwie może prowadzić do przemęczenia stóp oraz kontuzji stawów czy nawet kręgosłupa. Kluczem do sukcesu w wyborze odpowiedniego obuwia biegowego jest pronacja. Termin ten opisuje naturalny ruch stopy do wewnątrz podczas pierwszej fazy kontaktu z podłożem. Wynika ona z indywidualnej budowy stawu skokowego. Również przy wyborze obuwia należy wziąć pod uwagę typ podłoża, po którym będziemy biegać, typ i rozmiar stopy, wagę ciała oraz płeć.

maraton

Buty dla pań

Początkująca biegaczka nie ma pojęcia, co oznaczają słowa tj. pronator czy supinator. Natomiast specjaliści od biegania wiedzą, że określaj one cechy biomechaniczne stopy. Buty damskie do biegania powinien nam, przynajmniej za pierwszym razem, dobrać fachowiec w tej dziedzinie. Istotne jest wyszukanie odpowiedniego sklepu z profesjonalną obsługą. Jest kilka ważnych zasad dotyczących nabycia odpowiedniego obuwia. Tak dobrane buty w żaden sposób nie będą nas uciskać. Ważne jest także dobranie obuwia większego o jeden rozmiar. Podczas biegu nasza stopa przesuwa się o kilka milimetrów do przodu. Zbyt małe buty spowodują otarcia i obicia na stopie podczas biegu.

Muszą być także od razu dopasowane do stóp biegacza. Zwracajmy szczególną uwagę na trzymanie pięty. W przeciwnym razie ich ruch może spowodować liczne otarcia i bolesne rany. Co więcej, pamiętajmy, aby kupować buty sprawdzonych firm tj. adidas, Nike czy Reebook oraz w sprawdzonym i posiadającym opinie sklepie.

Artykuł powstał we współpracy z blogerami sklepu hurtowniasportowa.net