Nie ma nic dziwnego w tym, że wg statystyk to właśnie troska o zdrowie serca jest najczęstszym powodem dla którego zaczynamy biegać. To dla jego zdrowia jesteśmy gotowi zrzucić kilka kilo, ograniczyć ilość spożywanej soli czy potraw smażonych w głębokim tłuszczu. Nic dziwnego! W końcu choroby układu krążenia każdego roku zabijają w Naszym kraju więcej osób w wieku produktywnym niż chociażby pijani kierowcy! Jednak nagła zmiana stylu życia nie zawsze jest dobra dla serca. Niejednokrotnie zaskoczone zbyt nagłą zmianą diety czy zbyt dużą ilością ćwiczeń serce zaczyna dawać Nam subtelne sygnały, świadczące o tym, że wymagamy od niego zbyt wiele wysiłku. Jeśli więc zależy Nam na zdrowiu, powinniśmy nieco zwolnić tempo. Jesteś ciekaw, czy potrafisz odczytać co mówi Ci Twoje serce? Których z dawanych przez nie sygnałów absolutnie nie powinieneś bagatelizować? Jak wspomóc pracę swojego serca w trakcie biegu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!

Czy Twoje serce jest gotowe na trening?

Do tego byśmy przed rozpoczęciem uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportu udali się do lekarza w celu zrobienia badań kontrolnych zachęcają Nas wszyscy. Jednak mało kto bierze sobie tę wskazówkę do serca! Nic dziwnego! W końcu chociażby w świetle wyników ostatnich badań CBOS, aż 57 procent z Nas ocenia swój stan zdrowia jako co najmniej dobry! Niestety, przekonanie to wynika w dużej mierze z faktu iż niewielu z Nas zdaje sobie sprawę z tego, na jak wiele sposobów Nasze ciało informuje Nas o tym, że dzieje się coś złego. O tym, że np. kondycja naszego serca i układu krążenia nie są najlepsze świadczą nie tylko często bagatelizowane przez Nas żylaki, ale także: zimne dłonie i stopy, nadmierna potliwość, opuchlizna podudzi, bóle głowy, niepokój czy stany lękowe. Mimo tego, że wg różnych statystyk tego typu dolegliwości w przeciągu ostatnich 3 miesięcy zauważyło u siebie nawet 74 procent zapytanych o to Polaków, to zachęciły one do odwiedzenia specjalisty tylko 3 procent z nich! Nie lubimy też zwykłych badań profilaktycznych, które to systematycznie robi zaledwie co 5 z Nas! I to mimo tego, że co 2 ankietowany często znajduje się pod wpływem któregoś z powszechnie znanych czynników przyczyniających się do powstawania chorób serca! Czy więc omijanie gabinetu specjalisty przed rozpoczęciem biegania jest rozsądne?

Jak ostrzega Cię Twoje serce?

Badania jednoznacznie pokazują, że wielu z Nas ocenia swój stan zdrowia znacznie lepiej niż powinna. W dużej mierze to właśnie dlatego, szczególnie pierwsze dni treningów bywają dla Naszego ciała niemałym wyzwaniem. Z jakimi objawami przeciążenia układu krążenia początkujący biegacze najczęściej się spotykają? Na pierwszym miejscu dość długiej listy zapytani o to sportowcy amatorzy wymieniają zadyszkę, która wielu osobom towarzyszy nie tylko w czasie treningu! Na drugim miejscu znalazły się problemy z kończynami dolnymi: ból, drętwienie, pieczenie. Zimne dłonie czy stopy, jak też nadmierna potliwość zajęły trzecią pozycję.

Jak możesz wspomóc swoje serce?

Wbrew pozorom wsparcie pracy serca i funkcjonowanie układu krwionośnego wcale nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Nie wymaga od biegacza wielkich wyrzeczeń, a tylko przestrzegania kilku bardzo prostych zasad. Oto 10 najważniejszych z nich:

1) Jeśli swój dzień zaczynasz od kawy czy też pijesz kilka filiżanek czarnego płynu dziennie, pamiętaj aby: każdy kubek kawy zapić dwoma kubkami wody! W ten sposób szybciej wypłuczesz z organizmu nadmiar kofeiny, która w trakcie biegu dodatkowo stymuluje serce.

2) Jeśli wciąż jeszcze palisz ( statystyczny biegacz porzuca nałóg w 3 miesiącu systematycznych treningów!) unikaj biegania rano! Zrezygnuj też z porannej kawy! Połączenie kofeiny i nikotyny, czyli dwóch substancji stymulujących pracę m.in. układu krążenia z wysiłkiem fizycznym, to mieszanka wybuchowa skutecznie utrudniająca wymianę efektywną gazową!

3) Szczególnie jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy żylaków, postaraj się by pierwsze treningi miały miejsce w okresie kiedy temperatura powietrza jest nie wyższa niż ok. 15 stopni Celsjusza! Stąd też ? jeśli dopiero planujesz dołączyć do miłośników biegania ? zacznij jesienią lub wiosną!

4) Zwróć uwagę na swoje skarpetki i buty ? po ich zdjęciu skora stóp nie powinna być czerwona, ani też jasno pokazywać miejsca w którym znajdował się ściągacz skarpetki! Jeśli tak się dzieje ? poszukaj skarpet z luźniejszym ściągaczem i oczywiście ? zmień buty na wygodniejsze!

5) Nie przegrzewaj organizmu ? nawet jeśli Twoim celem jest zrzucenie kilku kg, owijanie się folią czy bieganie w dodatkowej bluzie nie sprzyja spalaniu tłuszczu, a tylko niepotrzebnie obciąża serce! Pamiętaj też o tym, by ubierać się w stroje pozwalające na szybkie odprowadzenie powstałego w skutek wysiłku potu!

6) Kiedy temperatura powietrza spada poniżej 5 stopni Celsjusza koniecznie zadbaj o rękawiczki i czapkę! Pamiętaj też o tym, by przed treningiem zdjąć z palców wszelkie ozdoby ? szczególnie pierścionki czy obrączkę!

7) W trakcie biegu utrzymuj właściwą postawę ciała ? im lepsza praca płuc, tym więcej tlenu ? a co za tym idzie Naszemu sercu lżej jest podołać trudom biegu!

8) Plan treningów i dietę ustalaj w oparciu o gotowe plany treningowe! Jeśli nie wiesz jak zacząć zachęcamy do lektury planu treningowego zamieszczonego na naszym portalu!

9) Nigdy nie bagatelizuj rozgrzewki poprzedzającej każdy Twój trening! Dzięki kilku prostym ćwiczeniom nie tylko rozciągasz mięśnie, ale też poprawiasz ich ukrwienie! Dzięki temu nie tylko unikniesz zakwasów, ale także dasz nieco swemu sercu!

10) Naucz się biegać z pulsometrem, a jeśli mimo wszystko nie chcesz korzystać z tego typu urządzeń, zaopatrz się chociażby w urządzenie do pomiaru ciśnienia!

 

Pamiętaj by powyższe rady traktować jako uniwersalne wskazówki, czyli informacje, które powinien wziąć sobie do serca każdy biegacz! Ich wdrożenie nie zastąpi wizyty u specjalisty, ale zmniejszy wysiłek jakim w trakcie biegania obciążasz swoje serce, a dzięki temu będzie Ci się biegało znacznie lżej, choć wcale nie mniej efektywnie!