Ćwiczenia w wodzie nie bez powodu uważane są za jedną z najbezpieczniejszych, a zarazem najefektywniejszych form aktywności fizycznej. Dlaczego? Wszystko za sprawą cudownych właściwości tej cieczy! Woda jest ponad 800 krotnie gęstsza od powietrza stwarza warunki idealne zarówno do odpoczynku jak też intensywnego wysiłku. Co ważniejsze, to w dużej mierze od Nas zależy który efekt osiągniemy! Im gwałtowniej będziemy próbować stawić jej opór, tym trudniej będzie Nam to zrobić, a tym samym bardziej się zmęczymy. I odwrotnie! Nic więc dziwnego, że ćwiczenia w wodzie tak chętnie wykorzystywane są przez przygotowujących się do zawodów sportowców. Dziś coraz częściej z ich doświadczeń i dobroczynnego wpływu wody na kondycję fizyczną korzystają też amatorzy. Myli się jednak ten, który sądzi, że w basenie można tylko pływać czy ćwiczyć aqua aerobik! Teraz w modzie jest aqua ? jogging!

Historia aqua joggingu

Za ojca aqua joggingu uważany jest Glenn Mc Waters który to już w roku 1970 jako pierwszy opracował swój własny, autorski program ćwiczeń w głębokiej wodzie. Chcąc powrócić do zdrowia po urazie stopy trener lekkoatletów amerykańskiej piechoty wykorzystał wyporność wody. Dlaczego musiał skorzystać z tej właśnie właściwości cieczy? Ponieważ tylko ta forma aktywności mogła pomóc rehabilitować stopę w sposób bezpieczny – nie dość, że biegnąc w głębokiej wodzie nie musiał on dotykać nią twardych powierzchni, to na dodatek nie musiał zmagać się z ciężarem własnego ciała! Innymi słowy mógł biec, obciążając jedynie sprawne kończyny, nie szkodząc jednocześnie pozostałym! Jednak nie trudno zauważyć, że choć tok rozumowania Mc Watersa był co najmniej słuszny, to jego program treningowy był co najmniej trudny dla osób mniej wysportowanych. Tym samym, zachwyceni osiągniętymi przez niego rezultatami koledzy nieco zmodyfikowali jego pomysł i tak właśnie narodził się znany nam dziś Aquajogger lub Aquatic Fitness Belt.

Główne założenia programu opracowanego przez Glenna Mc Watersa pozostały niezmienne. Aby osiągnąć zamierzony cel biegacz musi być zanurzony po szyję w wodzie i nie dotykać stopami dna. Jedyne co uległo zmianie to fakt, że dziś w utrzymaniu właściwej postawy pomaga ćwiczącym specjalny pas wyporowy. To dzięki niemu utrzymanie właściwej postawy jest dziecinnie proste, a z zalet tej formy aktywności korzystać mogą wszyscy!

Dlaczego aqua jogging stał się tak popularny?

Ćwiczenia w wodzie zawsze cieszyły się dużą popularnością i to nie tylko wśród tych, którzy nie potrafią pływać czy też z braku kondycji nie są w stanie przepłyną dużej odległości. To idealna forma ćwiczeń dla osób które z powodu stanu zdrowia nie mogą lub nawet nie powinny korzystać z innych form aktywności. Na długiej liście jednostek chorobowych znajdziemy nie tylko poważne choroby serca, układu oddechowego czy układu ruchu, a nawet niektóre choroby natury psychicznej. Aqua jogging to również recepta na wiele dolegliwości określanych mianem chorób cywilizacyjnych! W wodzie możemy skutecznie walczyć z bólami kręgosłupa, nadwagą czy ogólnym brakiem kondycji. Pozytywne efekty przyjdą nawet o 40% szybciej niż gdybyśmy sięgnęli po inne dostępne dziś formy ćwiczeń! Ćwiczenia w wodzie trwają zwykle nie dłużej niż 45 minut, a więc stosunkowo krótko. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom! Choć po zakończeniu ćwiczeń możemy czuć niedosyt, o tym jak ciężko pracowaliśmy przekonamy się po opuszczeniu basenu! Nie bez powodu aqua jogging cenią sportowcy przygotowujący się do wszelkiego rodzaju zawodów!

Woda pomaga Nam pokonać własne ciało!

Opór jaki musi pokonać zanurzone w wodzie ciało jest 14 krotnie większy niż na lądzie. Nie czujemy tego, aż do chwili opuszczenia basenu tylko dzięki gęstości wody, za której to sprawą ćwiczący nie musi walczyć np. z własną masą. Jednak nie jest to jedyny powód przez który ćwiczenia w wodzie są tak łatwe i przyjemne! Oto kilka najważniejszych czynników za sprawą których nasze ciało staje się w wodzie znacznie sprawniejsze niż na lądzie:

1) Z oporem wody muszą zmierzyć się Nasze naczynia krwionośne. Dzięki temu serce pracuje wolniej, spada tętno, a tym samym cały układ krwionośny pracuje wydajniej. Zastanawiasz się pewnie dlaczego aqua jogging jest wydajniejszy niż pływanie. Otóż kiedy pływamy, staramy się pokonać opór wody, natomiast ćwicząc aqua jogging wykorzystujemy ów opór do wzmocnienia Naszych mięśni. Na dodatek, z racji tego, że jesteśmy niemalże całkowicie w niej zanurzeni, równomiernie obciążymy całe ciało, a zatem nie faworyzujemy np. kończyn górnych!

2) Środowisko wodne wspomaga nasz układ krążenia również przez to, że wspomaga Nasz system termoregulacji. Tu, nawet podczas intensywnego wysiłku trudno jest o przegrzanie i tym samym przesilenie serca i naczyń. Nie zapominajmy też o braku potu, którego zapach również stymuluje Nasz mózg do zwolnienia tempa i intensywności ćwiczeń!

3) Aqua jogging ma zbawienny wpływ na Nasz układ mięśniowy i kostny. Z jednej strony konieczność stawiania oporu wodzie wymusza na mięśniach większy wysiłek. Z drugiej zaś strony, w wodzie nader trudno jest o kontuzje mechaniczne. Wszystko za sprawą tego, iż Nasz mięśnie i stawy nie dość, że pracują w odciążeniu, to jeszcze dzięki gęstości wody każdy ruch jest przez nią amortyzowany. To właśnie dlatego ćwiczenia w wodzie tak często wykorzystywane są podczas rehabilitacji pacjentów po wszelkiego rodzaju urazach, jak też polecane są pacjentom z nadwagą!

4) Opór wody z którym w takcie trenowania aqua jogging zmierzyć się musi Nasz układ kostny sprzyja jej wzmacnianiu. Z tego to powodu ta forma ćwiczeń polecana jest osobom w każdym wieku! W przypadku dzieci i młodzieży wspomaga zdrowy rozwój kośćca, zaś w przypadku np. dorosłych kobiet i mężczyzn zapobiega rozwojowi osteoporozy! Jeszcze niedawno mówiło się, że ćwiczenia polecane są wszystkim osobom pracujących w warunkach sprzyjających powstawaniu skrzywień kręgosłupa, dziś jednak coraz częściej mówi się, że trenować powinien każdy z Nas!

5) Skołatane nerwy, depresje, nerwice i inne choroby natury psychicznej również są podstawą do wybrania tej właśnie dyscypliny sportu! Dlaczego? Wszystko to za sprawą efektu głaskania tysiącem dłoni czyli sposobu w jaki Nasze ciało odbiera nawet krótkotrwałą kąpiel! Dlatego też aqua jogging polecany jest wszystkim, którzy uważają, że nie ma lepszego sposobu na przemęczenie psychiczne niż zmęczenie fizyczne! Ćwicząc w wodzie efekt terapeutyczny będzie jeszcze lepszy!

Gdzie możemy ćwiczyć aqua jogging?

W Polsce aqua jogging wciąż jest swoistą nowością, a tym samym póki co przegrywa ze znaną nam już aqua gimnastyką. Nie mniej jednak zainteresowanie jest na tyle duże, że w kolejnych pływalniach, a nawet centrach fitness powstają nowe grupy miłośników biegania w wodzie. Jeśli więc chciałbyś zacząć ćwiczyć, śledź uważnie strony lokalnych pływalni i centrów fitness! Odradzamy natomiast zaopatrzenie się w pas, wynajęcie basenu i rozpoczynanie ćwiczeń na własną rękę! Przynajmniej pierwsze treningi lepiej jest odbyć pod czujnym okiem profesjonalnego trenera!