33. Maraton Warszawski zebrał rekordową ilość chętnych do zmierzenia się z dystansem 42,195 km. Amatorzy i profesjonaliści, w tym biegowa elita, przemierzą nową trasę maratonu już w najbliższą niedzielę. Tegoroczną edycję wydarzenia wzbogaci Bieg Spartan, unikalna akcja charytatywna stworzona z myślą o niepełnosprawnych dzieciach uczestników maratonu oraz specjalna EKOstrefa.

Na tegoroczną edycję maratonu zapisała się rekordowa liczba osób ? do tej pory przyznano aż 4,5 tysiąca numerów startowych, a łącznie zapisanych jest 5,5 tysiąca chętnych. Wśród uczestników wystartuje biegowa elita: czołowi polscy biegacze oraz zawodnicy z Europy i Afryki.

Na trasie biegu będziemy mieli niecodzienną możliwość zobaczenia światowej mieszanki imponujących nazwisk – zarówno lista faworytów mężczyzn, jak i kobiet przedstawia się bardzo okazale. Do rywalizacji o nagrodę specjalną staną między innymi: Błażej Brzeziński, Marcin Chabowski, Michał Kaczmarek, Artura Kozłowski, a także znaczący biegacze z Kenii: Eric Cheboi Yator, Elias Cheboi, John Sammy Kibet i Edwin Kipmutai Kipchom oraz Simon Rugut z Ugandy i Mohammed Temam z Etiopii.

Grupę kobiecą reprezentować będą między innymi: reprezentująca Polskę Olga Kalendarova-Ochal, Ukrainka Svitlana Stanko, Białorusinka Galina Starovoitowa oraz zawodniczki z Afryki, Kenijki: Lilian Chelimo, Rael Jepyator, Pamela Kipchoge, Beatrice Rutto oraz Etiopki Tadelech Birra i Sisay Measso.

Tegoroczna trasa biegu różni się od tych, z którymi zmagali się maratończycy w poprzednich edycjach. Zawodnicy ominą ścisłe centrum Warszawy i będą mieli okazję przebiec główną aleją Łazienek Królewskich. Wystartują z Placu Na Rozdrożu, pobiegną ulicami Mokotowa i Ursynowa oraz wrócą przez Powsin, Wilanów i Sadybę na metę w parku Agrykola.

Dla kończących bieg maratończyków o godz. 13.00 zagra zespół The Electric Lemons.

Co najciekawsze ? będzie to już drugi występ wokalisty tego dnia. Najpierw Przemek Kupidura koncertowo przebiegnie maraton.

W Miasteczku Maratońskim na Agrykoli stanie specjalna EKOstrefa przygotowana przez firmę Lekaro, w której przez cały czas trwania maratońskiego biegu będzie prowadzona zbiórka surowców wtórnych: papieru i plastiku. Każdy, kto przyniesie posegregowane odpady, otrzyma drobny upominek.

W EKOstrefie Lekaro zorganizuje także akcję edukacyjną na temat segregacji odpadów i recyklingu. Na najmłodszych czekają specjalne EKOatrakcje m.in. quizy, testy segregacji i minikonkursy z nagrodami oraz wiele EKOciekawostek. Najodważniejsze maluchy będą mogły zapoznać się z działaniem prawdziwej śmieciarki, a nawet zasiąść za jej kierownicą!

33. Maraton Warszawski to także okazja do zapoczątkowania unikalnej akcji charytatywnej.
Ponad 20 wojowników przebiegnie pełny dystans maratonu w strojach starożytnych Spartan. Wyjątkowy widok uzbrojonych i opancerzonych mężczyzn, pokaz wojskowej musztry ?starożytnych hoplitów? oraz asysta spartańskich kobiet i dzieci to niepowtarzalna szansa na poczucie namiastki atmosfery biegu z czasów starożytnych.

Bieg Spartan ma uhonorować wysiłek i heroiczną walkę niepełnosprawnych dzieci oraz ich rodziców o normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Zachęcamy do kibicowania Spartanom i wsparcia ich akcji przez stronę serwisu domore.pl .
Więcej informacji na temat wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie zawodów.