Zakup profesjonalnych butów do biegania, nawet w czasie wyprzedaży, to dla wielu z Nas spory wydatek. Jednak, jeśli zamierzamy biegać bezpiecznie ich zakup jest konieczny! Nic więc dziwnego, że każdy kto zainwestuje w odpowiednie obuwie stara się dbać o nie jak najlepiej. Jednak to, że nie bardzo wiemy jak to robić nie jest żadną tajemnicą! Statystyki stworzone przez pewną sieć sklepów pokazały, że ponad 70% początkujących biegaczy zużywa swoje buty do biegania aż o ponad połowę szybciej niż powinna! Dlaczego? W zdecydowanej większości przypadków to wina niewłaściwej pielęgnacji! Chcesz wiedzieć co powinieneś robić, a czego unikać byś mógł cieszyć się Swoimi butami tak długo, jak obiecywał to producent? Oto 10 zasad pielęgnacji obuwia dla biegaczy!

Dobrze wybierz buty!

Może zabrzmieć to banalnie, ale ignorancja czy oszczędność, polegająca często na kupowaniu butów w Sieci, a raczej bez uprzedniego zmierzenia ich, to najczęstszy powód który zmusza Nas do ich wymiany. Dlaczego? Źle dobrana para szybciej będzie się zużywać w nieodpowiedni sposób, a tym samym but przestanie spełniać swoją funkcję. Nierównomierne ścieranie krawędzi początkowo będzie powodować tylko lekki dyskomfort, który z czasem będzie się nasilał. Wraz z upływem czasu buty przestaną amortyzować nierówności terenu, chronić Nasze stawy, a tym samym zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji!

Przed kupieniem butów do biegania sprawdź jaki masz rodzaj stopy (pomoże ci w tym np. test wodny), poczytaj na temat właściwości oferowanych modeli, a przede wszystkim przymierz co najmniej trzy modele butów by przekonać się czym się od siebie różnią! Pamiętaj: buty do biegania muszą być przede wszystkim wygodne! Nie bój się tego sprawdzić! Sprzedawca na pewno nie zdziwi się, jeśli zechcesz przejść czy też przebiec w nich kilka metrów po sklepie!

Jeśli biegasz codziennie ? Zaopatrz się w drugą parę butów!

Każdy kto choć raz miał okazję włożyć buty do biegania wie, że komfort jaki zapewniają jest nieporównywalnie większy od tego, który zapewnia Nam para zwykłych adidasów. Buty do biegania to profesjonalny sprzęt sportowy, do którego stworzenia wykorzystywane są najnowsze technologie. Stąd też tak właśnie powinniśmy je traktować. O ile np. rowerek czy stepper od czas od czasu wymagają zaoliwienia, materiały zapewniające Ci ochronę podczas biegu potrzebują czasu na regenerację. Średni czas regeneracji to 18 godzin ( w zależności od modelu waha się od 12 do aż 24 godzin)! Tak, druga para butów przyda się Nam nie tylko w momencie kiedy np. przemoczymy buty!

Nie pożyczaj swoich butów znajomym!

Nadal często zdarza się, że np. w czasie kiedy z jakiś powodów nie możemy biegać, pożyczamy nasze buty znajomym. Jednak taki gest przyjaźni, może Nas kosztować nową parę butów! Nie rób tego, nawet jeśli jesteś pewny, że osoba której zamierzasz ich użyczyć nosi ten sam rozmiar, ten sam rodzaj stopy czy też nie choruje na grzybicę stóp! W miarę noszenia obuwie dopasowuje się do stopy ich właściciela, a tym samym w chwili kiedy odzyskasz buty może okazać się, że stały się niewygodne! Ze względu na to nie kupuj również modeli używanych! Nie chodzi tylko o względy higieniczne i o argument który wymieniliśmy wcześniej, ale o zużycie systemów amortyzujących! Używane buty, nie będą spełniać swojej funkcji!

Chroń swoje buty przed mrozem i upałem!

Nie dopuszczaj do sytuacji w których Twoje buty muszą zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi! Chodzi tu zarówno o to, byś zimą nie biegał w butach do biegania latem i odwrotnie, jak też o to, byś np. nie suszył ich, czy wietrzył, na ostrym słońcu lub rozgrzanym kaloryferze! Szanse na to, że po takich praktykach Twoje buty przestaną ładnie wyglądać są niewielkie. Nie zapominaj jednak, że w przypadku butów do biegania walory estetyczne mają drugorzędne znaczenie! Wystawiając je na działanie skrajnie niskich czy wysokich temperatur możesz uszkodzić systemy amortyzujące, a więc zniszczyć to, co dla każdego biegacza jest w nich najważniejsze!

Buty nie lubią wody!

Nie ma prostszego sposobu na zniszczenie butów niż ich systematyczne przemaczanie! Woda wpłynie nie tylko na ich wygląd czy zapach, ale w przypadku niektórych modeli może zupełnie zmienić całą ich konstrukcję! Pamiętajmy o tym już w czasie zakupu! Przy okazji, zapytajmy sprzedawcę o to, czy wybrany przez nas model można prać! Nierzadko zdarza się, że ewentualne zabrudzenia powinniśmy usuwać przy pomocy ściereczki, a najbezpieczniejszym sposobem na uniknięcie brzydkiego zapachu naszych butów jest nienaganna higiena stóp i spraye odświeżające! Nie zapominajmy o tym, że woda to również wilgoć, dlatego przed schowaniem butów na czas zimy, upewnijmy się, czy są już suche i czy w miejscu w którym zamierzamy je schować jest odpowiedni przepływ powietrza!

Nie wierz cyfrom! Testuj elastyczność podeszwy!

W większości modeli możemy przebiec co najmniej 1000 kilometrów. Łatwo więc policzyć, że zakładając, że biegamy trzy razy tygodniu po 5 km, nowo kupione buty powinny zapewnić Nam bezpieczeństwo przez ponad rok czyli co 2-3 sezony. Czy to prawda? Niekoniecznie! Na tempo zużywania obuwia wpływa wiele czynników, nie tylko konserwacja i pielęgnacja, ale też nasza waga, podłoże po którym biegamy itp. Jeśli chcesz biegać bezpiecznie, nie ufaj cyfrom, a obserwuj swoje buty! Od czas od czasu sprawdzaj, czy i jak łatwo przychodzi Ci przełamanie go: chwyć za jego końce i delikatnie wygnij w podkówkę (omegę). Jeśli nie sprawia Ci to żadnych problemów ? czas na nową parę!

Używaj butów do biegania tylko do biegania!

Nie traktuj butów do biegania jako uniwersalnego obuwia sportowego. Profesjonalne buty sprawdzą się w czasie gry piłkę czy na aerobiku, ale tylko przez chwilę! Bardzo szybko przekonasz się, że przestały zapewniać Ci komfort w czasie biegania i potrzebujesz nowej pary. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winne są technologie i systemy wykorzystywane w produkowanych obecnie butach. Ich zadaniem jest wspomaganie unikalnej dla każdej dyscypliny sportu pracy stopy. To dzięki nim uprawianie danej dyscypliny sportu jest dla Nas nie tylko bardziej komfortowe, ale też bezpieczniejsze. Stąd też używając butów niezgodnie z przeznaczeniem wiele ryzykujesz!

Nie modyfikuj butów!

Wiele osób, szczególnie te, które źle dobrało buty do biegania stara się je modyfikować przy pomocy wszelkiego rodzaju wkładek i podkładek. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, co chcesz osiągnąć, takie praktyki przełożą się na wytrzymałość buta i tempo jego niszczenia. Samodzielna ingerencja w systemy zapewniające Ci bezpieczeństwo i komfort przynosi efekt odwrotny do zamierzonego! To dlatego zachęcamy Cię byś przymierzył buty przed ich zakupem, a jeśli każą się zbyt duże, zmień je na inny model! Założenie grubszych skarpet, czy podłożenie obcasa nie jest właściwy rozwiązaniem!

Uważaj na to, jak sznurujesz swoje buty!

Właściwe sznurowanie gwarantuje optymalne dopasowanie stopy do buta i utrzymanie jej w odpowiedniej pozycji w czasie treningu. Sznurując buty zbyt luźno sprawiamy, że stopa zaczyna się przemieszczać. Najbardziej widoczną dla nas konsekwencją tego stanu rzeczy są otarcia i odciski, jednak jest też coś, czego nie zauważymy od razu. Kiedy nasza noga czuje się zbyt swobodnie, przemieszcza się w bucie w czasie biegania, systemy amortyzujące są obciążane nierównomiernie i zużywają się szybciej! Podobny efekt uzyskasz jeśli będziesz sznurować buty zbyt ciasno! W ten sposób nie tylko utrudnisz krążenie krwi, ale też spłaszczysz naturalne łuki stopy. Wiążąc buty zbyt ciasno również niekorzystnie wpływasz na biomechanikę stopy i sposób pracy systemów amortyzujących, a tym samym skracasz ich żywotność!

Stosuj się do wskazówek producenta!

Może wydać Ci się to banalne, ale to właśnie niestosowanie się do zaleceń producentów jest najpopularniejszym powodem nazbyt szybkiego zużywania się obuwia. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro wcześniej miało do czynienia z daną firmą, wie na temat swoich nowych butów wszystko co trzeba. Jednak coraz częściej jest to tylko złudzenie! Z sezonu na sezon do produkcji obuwia dla biegaczy używa się coraz nowocześniejszych materiałów, a przez to zmieniają się zasady ich pielęgnacji i konserwacji! Dlatego też gorąco zachęcamy nie tylko do stosowania zasad wymienionych w tym artykule, ale przede wszystkim do dokładnego poznania kupionego przez Nas modelu! Niezbędne, wiarygodne informacje znajdziemy u sprzedawców, a także na stronach producentów!

Zapamiętaj: buty do biegania tylko na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od adidasów, które możemy nosić na co dzień! To profesjonalny sprzęt sportowy o który dla własnego dobra musisz właściwie zadbać! Odpowiednia pielęgnacja nie tyko ustrzeże Cię przed przedwczesnym zakupem nowej pary, ale przede wszystkim, przed wieloma kontuzjami, które to mogą zmusić Cię do zaprzestania treningów. Stosując powyższe rady zwiększysz szanse na to, że bezpiecznie przebiegniesz w swoich butach dokładnie tyle kilometrów, ile zaplanowałeś! Życzymy udanych treningów!