Praktycznie każda aktywność fizyczna może nieść za sobą ryzyko wystąpienia kontuzji kolana, które zazwyczaj wynikają z jego nadmiernego obciążenia czy też przetrenowania. Problem ten najczęściej dotyczy amatorów, którzy bez odpowiedniego przygotowania zaczynają intensywnie ćwiczyć, do czego układ kostny po długim okresie niewielkiego ruchu nie jest przyzwyczajony.

Częstą przyczyną kontuzji kolana jest również jednostajny trening, opierający się na ciągłym powtarzaniu tych samych schematów ćwiczeń. Problemem jest również bagatelizowanie dolegliwości bólowych oraz uczucia dyskomfortu, które z czasem mogą rozwinąć się w poważniejszy uraz, doprowadzając do uszkodzenia stawu kolanowego.

Podstawowe czynności sprawdzające

Po doświadczeniu kontuzji, kiedy jesteśmy już po okresie rekonwalescencji i pragniemy bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej, musimy przestrzegać określonych zasad.

Podstawowym wyznacznikiem tego czy możemy ponownie trenować, jest brak jakiegokolwiek bólu lub uczucia dyskomfortu podczas ruszania kolanem. Czujność powinno budzić wrażenie niestabilności oraz blokowania w stawie kolanowym.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy zakres ruchu kontuzjowanego miejsca odpowiada temu sprzed wystąpienia urazu. Warto również zbadać, czy jakikolwiek nacisk na struktury tkanek miękkich, które otaczają kolano, wywołuje bolesność.

kolana maratończyków

Kolana są bardzo podatne na kontuzje.

 

Jak sprawdzić, czy powrót do treningów jest możliwy?

Kiedy pomyślnie przeszliśmy przez podstawowy etap sprawdzający stan i kondycję naszych kolan, warto wykonać kilka testów czynnościowych. Weryfikują one możliwość bezpiecznego powrotu do aktywności fizycznej. Ich celem jest sprowokowanie wystąpienia ewentualnego bólu w stawie kolanowym. Pozwalają one również ocenić, czy przebyta rehabilitacja zakończyła się sukcesem. Można je wykonać samodzielnie bądź pod okiem fizjoterapeuty.

Przykładowe testy czynnościowe

Aby sprawdzić możliwość powrotu do treningów po kontuzji kolana, należy przeprowadzić kilka zróżnicowanych testów, dzięki którym kompleksowo zbadamy funkcjonowanie stawu kolanowego. Podstawowym sprawdzianem jest wykonanie 30-minutowego marszu w szybkim tempie. Powinien on być urozmaicony pod względem sprawnościowym, czyli obejmować różnorodną powierzchnię – asfalt, chodnik, trawnik – oraz zmiany w ukształtowaniu powierzchni – wejście oraz zejście z pagórka. Podczas marszu można wykorzystać różnorodne przeszkody, na przykład leżące kłody czy też barierki, które należy przejść unosząc wysoko kolano.

Innymi testami sprawdzającymi kondycję stawu kolanowego są utrzymanie równowagi przez około 30 sekund stojąc na jednej nodze oraz wykonanie kilku niepełnych przysiadów również na jednaj nodze, gdzie zgięcie kolana wynosić powinno około 45 stopni. Warto również zrobić kilka przeskoków z jednej nogi na drugą. Jeżeli żadna z tych aktywności nie powoduje dolegliwości bólowych, możemy stopniowo wracać do aktywności fizycznej.

Istotne odżywianie

Pierwsze treningi powinny być jednak mało inwazyjne. Warto wówczas zadbać o efektywną rozgrzewkę i kilkuminutowy odpoczynek bezpośrednio po jej zakończeniu. Można również zakupić opaskę na kolano, która będzie je stabilizowała.

Przy powrocie do aktywności po kontuzji kolana ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w kwasy omega-3, witaminy C, E, luteinę, wapń oraz białko, która sprawia, że staw kolanowy staje się bardziej wytrzymały na ewentualne kontuzje. Można stosować również specjalistyczne preparaty na wzmocnienie stawów np. https://www.apo-discounter.pl/najlepsze-marki-orthomol-c-963_1050.html