JAK-BIEGAĆ.PL

Portal początkujących biegaczy
Dzisiaj jest 19 marca 2019, 11:49

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Site Admin

Odpowiednio dobrany sprzęt/ubiór jest bardzo ważny. Co jednak wybrać z szerokiej oferty produktów na rynku? Właśnie o tym w tym dziale powinniście dyskutować.

Polecam zakup dobrych butów. Jest to podstawa, jeśli nie chcemy być po jednej próbie całkiem zniechęceni przez obtarcia (i ogólnie bolące stopy). Najlepiej rozejrzeć się za butami przeznaczonymi właśnie do biegania. Wiele marek proponuje nam takie rozwiązanie, sami na pewno słyszeliście liczne reklamy na ten temat.
P.S. Nie polecam zbyt dużego oszczędzania. W końcu tu chodzi o nasze zdrowie!:)

Osobiście poleciłabym sklep Decathlon. Bardzo duży wybór i podział na konkretne dyscypliny (w tym bieganie). Zgadzam się, że buty to podstawa. Ja zadbałabym także o wygodny ubiór nie krępujący ruchów i wykonany z odpowiedniego materiału, tak aby utrzymać komfort podczas wysiłku.

Biegałam kiedyś i teraz zamierzam do tego wrócić. Jak najbardziej uważam, że dobre buty to podstawa i nie ma co na tym oszczędzać. Sama miałam obtartą stopę do krwi, problemy z kostką - a to wszystko przez nieodpowiednie obuwie. Może polecicie jakieś konkretne modele? Jestem kobietą i nie ukrywam, że poza funkcjonalnością zależy mi na w miarę ładnym wyglądzie butów :D

Widzę, że idealnie trafiłem. Otóż zaczynam biegać i właśnie o odpowiedni strój mi chodzi. Mianowicie co do butów to słyszałem, że są takie ze specjalną podeszwą, która się mocno wygina. Chciałbym się dowiedzieć czy naprawdę są one bardzo dobre do biegania czy tylko przereklamowane. I drugie moje pytanie co do koszulki i spodenek. Podobno są takie specjalne lecz nie wiem gdzie można je dostać, bo w moim mieście ich nie ma. Może ktoś pomóc?

moniakk21 pisze:
Osobiście poleciłabym sklep Decathlon. Bardzo duży wybór i podział na konkretne dyscypliny (w tym bieganie). Zgadzam się, że buty to podstawa. Ja zadbałabym także o wygodny ubiór nie krępujący ruchów i wykonany z odpowiedniego materiału, tak aby utrzymać komfort podczas wysiłku.

A w życiu, ten sklep to jedna wielka chodząca drożyzna :P Kiedyś jak kupowałem buty do siatkówki, to robiłem właśnie rekonesans i koniec końców przebicie butów między decathlonem, a opcją, w której kupiłem wyniosła ponad 100zł. Ja bym ten sklep raczej traktował jako wielką przymierzalnię i testowanie produktów, po czym znaleźć inne miejsce zakupu produktu, nawet przez internet, w końcu buty mamy przymierzone, więc tylko wybrać rozmiar i zamówić ;)

Awatar użytkownika

Co osoba, to teoria.
Wg. mnie butów nigdy, ale to przenigdy, nie powinno się kupować online. Nawet jeśli mamy takie same już wcześniej przymierzone. Na zakup butów do biegania należy poświęcić naprawdę dużo czasu. Ogólnie jest to temat, który można wertować i omawiać, a i tak zawsze będą pytania.
Decathlon/Intersport i inne duże sieciowe sklepy sportowe to dla mnie nie najlepsze miejsce do zakupu butów. Lepiej jest wybrać się do sklepu biegowego (a jest ich teraz mnóstwo) i poprosić o pomoc. Aczkolwiek nie znajdziemy w takich sklepach raczej butów tanich, więc jeśli ktoś dysponuje mniejszym budżetem lub nie chce wydawać za dużo pieniędzy, to Decathlon jest jakąś alternatywą. Należy się zastanowić co jest priorytetem i na co się nastawiamy. W mojej opinii - im mniej doświadczony biegacz, tym lepsze powinien mieć buty. Polecam poszukać w necie wypowiedzi ludzi, którzy biegają od lat, a najlepiej biega się im w butach, które mają "drugie życie". Wracając do wątku: buty to najważniejsza rzecz w bieganiu - oczywiście oprócz chęci i motywacji - więc ich wybór to istotna kwestia. Poniżej kilka spraw, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie:
* buty kupujemy popołudniu, kiedy stopa jest trochę zmęczona
* kupując należy KONIECZNIE przymierzyć oba buty na stopy ubrane w skarpety
* but musi być trochę za duży (a nawet o jeden rozmiar); paluch musi się swobodnie poruszać
* nie należy się krępować czy wstydzić i trzeba się przebiec trochę po sklepie
* odpowiednia amortyzacja - biegacze tężsi muszą mocniej dbać o stawy, stąd amortyzacja musi być większa
* but musi dobrze trzymać się stopy

Istotna jest też kwestia motywacji i znajomości siebie. Jeśli zaczynacie biegać i nie jesteście pewni czy Was to wciągnie, to macie dwa wyjścia:
* kupić tańsze buty, poczuć "bluesa" (lub nie) i potem zastanawiać się nad inwestycją w bardziej specjalistyczne obuwie
* kupić od razu buty z wyższej półki i mieć nadzieję, że bieganie Was wciągnie, aby nie było żal wydanych pieniędzy (dla niektórych zakup drogich butów może być motywatorem ;) )

Ja biegam wyłącznie w sportowych butach i nie preferuję tu żadnej konkretnej marki. Są to zwyczajne "adidasy" :) Do tego jakiś przewiewny t-shirt i krótkie spodenki. Skarpetki to raczej stopki choć przy obecnych chłodach to może lepiej założyć jakieś na kostki. Nie korzystam ze słuchawek bo nie słucham muzyki podczas biegu. Jakoś wolę wiedzieć co się dzieje dookoła mnie. A muzyka tylko by mnie rozpraszała ;)

Ja zamówiłem buty ze sklepu Perfeksport.pl - dużo tańsze niż w sklepie. Polecam zwłaszcza początkującym biegaczom, jak ja. A jak z ubiorem na większe mrozy? Jakiej marki ciuchy polecicie?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]