maraton

Nieważne, czy trenujesz do maratonu, ultramaratonu, czy po prostu poprawiasz swoją kondycję. Niezależnie od tych celów treningowych, każdy z nas chciałby biec szybciej. Jeden chciałby wyprzedzić Haile Gebreselassie w London Marathon, innemu zależy, by biegać szybciej niż gruba sąsiadka w sobotę w parku.

Podstawowa zasada szybszego biegania- trening, który jest zorientowany na szybkość. Nie zmieni Twojej szybkości bicie kolejnych dziesiątek kilometrów w żółwim tempie. Może zabrzmi to dziwnie, ale żeby biegać szybciej trzeba… biegać szybciej.

Nie musisz korzystać z przygotowanych przez specjalistów planów treningowych, choć mogą one czasem pomóc. Często jednak treningi szybkościowe mogą powodować kontuzje u osób z mniejszym „przebiegiem” (cóż za zgrabne określenie).

Postanów, że 30-50% Twoich treningów będzie zawierało elementy szybkościowe. Dodatkowo możesz do każdego swojego treningu dołożyć mocny finisz. Nawet długie niedzielne wybieganie możesz zakończyć finiszem w tempie wyścigowym. Kilometr przed domem przyspiesz, jakbyś biegł do mety. Nie tylko wzmocnisz mięśnie, ścięgna i wydolność organizmu, ale nauczysz go, że po długim wysiłku musi jeszcze finiszować. To zaprocentuje w zawodach- tych na 42 kilometry i tych z grubą sąsiadką.

Jeśli chcesz biegać szybciej, poświęć 1-2 treningi w tygodniu tylko na ćwiczenie szybkości. Biegaj krótkie serie w wysokim zakresie tętna. Postaw sobie cel i małymi krokami zmierzaj do niego. Wyjdź na bieżnię i biegnij 400 metrów swoim normalnym tempem treningowym. Odpocznij chwilę maszerując lub podskakując. Potem pobiegnij te 400 metrów w 10-15 sekund szybciej. W takim tempie trenuj przez dwa tygodnie.

Gdy przyzwyczaisz się do szybkiego tempa- zwiększ je jeszcze trochę. Jeśli osiągniesz pożądane tempo na 400 metrów, wydłużaj dystans do 800m, 2km, 5 km, aż uda Ci się przebiec wymarzony dystans w dobrym tempie.

Pamiętaj, że nie jesteś robocopem czy robocopką, tylko początkującym lub średnio-zaawansowanym biegaczem. Zwiększanie szybkości musi następować stopniowo i być oparte na lekkich ćwiczeniach siłowych (przysiady, wyskoki, pompki). Zestawy ćwiczeń znajdziesz na www.jak-biegac.pl . Życzymy powodzenia w wyścigach z sąsiadką.