JAK-BIEGAĆ.PL

Portal początkujących biegaczy
Dzisiaj jest 22 września 2019, 09:58

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość

Ostatnio znalazłam w Internecie informacje o tak zwanej diecie szwajcarskiej, opracowanej specjalnie dla sportowców. W piramidzie tej, kiedy trening jest bardzo intensywny należy uzupełniać przez cały dzień płyny, najlepiej pić wodę i herbatę w ilości 1,5 do 2l dzienne. W pozostałe dni można włączyć dodatkowo soki i napoje izotoniczne. Każde główny posiłek powinien zawierać 1 produkt bogaty w skrobię. Oleje, tłuszcze, orzechy, pestki jeść w umiarkowanych ilościach. Nabiał, mięso, ryby i jaja w dostatecznych ilościach. I oczywiście słodycze, przekąski, słodkie napoje i alkohol również umiarkowanie.
Ktoś z was może stosuje taką dietę? Daje ona jakieś efekty?

Moja znajoma stosowała kiedyś tą dietę. Oczywiście ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów - to nie ulega wątpliwości. Wiem, że koleżanka była bardzo zadowolona, bo nie musiała jakoś bardzo się ograniczać, a i efekty były widoczne, mogę potwierdzić :) Sama nigdy nie miałam do czynienia z dietą szwajcarską, ale wydaje się ona być racjonalna i chyba się nad nią zastanowię.

Jeśli chodzi np. o płyny izotoniczne, to polecam najlepszy, najtańszy, bez konserwantów i sztucznych barwników, domowej roboty płyn, o neutralnym smaku, który każdemu przypadnie do gustu :)
Do 1,5 litra wody MINERALNEJ dodajemy sok wyciśnięty z połówki cytryny i 1 sporą łyżeczkę miodu.
Wodę i miód można dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb. Wody niskozmineralizowane dobre są tylko dla osób ze schorzeniami nerek, wody średniozminrealizowane i wysoko- zmineralizowane - dla każdego (poza ciśnieniowacami, którzy powinni unikać wód wysokosodowych). Unikajcie wód źródlanych (nie zawsze najtańszych, bo np. Żywiec zdrój to woda źródlana) o niskiej zawartości składników mineralnych, bo pijac je można się odwodnić!
Jeśli chodzi o miody, to polecam poczytać sobie, dla kogo jaki miód jest najlepszy. Ja np. używam gryczanego, ze względu na powracającą anemię...

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]