JAK-BIEGAĆ.PL

Portal początkujących biegaczy
Dzisiaj jest 22 września 2019, 10:42

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak jeść?

Chciałabym, aby moje treningi przynosiły efekty. Ale problemem jest żywność. Mianowicie, jeśli chodzi o słodycze i inne posiłki jakie spożywam na co dzień. Przeliczając to co spalam podczas biegania, a to co później jem, wyrównuje się i wychodzi na to samo co było. Zero efektów! A skoro chce się osiągnąć sukces, w tym przypadku, trzeba się ograniczyć między innymi z jedzeniem. Jak temu zapobiec? Co mam jeść? Jak uniknąć słodyczy, skoro to nie takie proste jakby się mogło wydawać? Pomóżcie!

Tytuł: Re: Jak jeść?
Awatar użytkownika

Jak unikać słodyczy? Pomyślmy...
Powiedzieć im 'NIE' - to jedyna i skuteczna metoda. Wszystko siedzi w naszych głowach, na pragnienie słodyczy nie ma lekarstwa, które możesz kupić w aptece (chociaż - podobno - chrom powoduje zmniejszenie łaknienia na słodkie; podobno).
Najgorsze są właśnie takie przekąski, które spożywamy w ciągu dnia. Wielu z nas nawet nie ma pojęcia ile to dodatkowych kalorii. Mówię tutaj o chipsach, orzeszkach, słodyczach, napojach gazowanych - to prawdziwe zło dla zadbanej sylwetki.
Z doświadczenia wiem (a od kwietnia odstawiłam wszystko co wyżej wymieniłam), że im dłużej trwa taka przyjemnościowa abstynencja, tym jest prościej. Organizm szybko zapomina o cukrach :) Porzucenie słodyczy i przekąsek to łatwa sprawa - wystarczy chcieć :)
Chociaż w samym słodkim nie ma nic złego, jeśli nie ma nadużyć. Zjedzenie jednej kostki czekolady (najlepiej gorzkiej - która i tak przecież jest słodka :)) pozytywnie wpływa na organizm i doskonale poprawia samopoczucie. Tylko jedna kostka, a nie jedna czekolada. Dla chcącego nic trudnego. Wszystko jest dla ludzi, ale w umiarze.

Podziwiam ludzi, którzy potrafią zjeść jedną kostkę czekolady i powiedzieć sobie dość. Ja niestety popadam ze skrajności w skrajność: albo wcale nie jem słodyczy przez miesiąc, albo jem codziennie. Muszę odstawić je całkiem i to prawda im dłużej jest się na odwyku od słodkiego tym jest łatwiej. Co do chromu koleżanka go brała i nie miała ochoty na słodycze. Jednak ja nie jestem zwolenniczką faszerowania się lekami/suplementami diety i postawię na swoją silną wolę:)

Awatar użytkownika

Metoda może jedyna i skuteczna, ale wcale nie taka łatwa! Nie zgadzam się, że wystarczy chcieć i że to tylko kwestia nastawienia. Słodycze dla wielu ludzi są trochę jak nałóg. Dużo osób chce ( i nie, nie mam namyśli osób które tylko mówią, że chcą i cały szas narzekają ale nic ze sobą nie robią) ale większość ludzi rodzi się ze słabą wolą, którą trzeba naprawdę przećwiczyć i mija dużo czasu zanim się ją wyrobi. Jasne, powiedzenie sobie zdecydowanego NIE i zaprzestanie cackania się ze sobą, że jeszcze ten jeden raz... tylko dzisiaj, w końcu moja najlepsza kumpela ma urodziny, muszę spróbować tego ciacha... - daje najlepsze efekty i rezultaty, ale jeżeli ktoś ma słabą wolę prędzej czy później polegnie i nie dość że będzie się katował i chodził w bardzo kiepskim humorze przez okres "głodu", to na koniec załamany porażką będzie zatapiał smutki w jeszcze większej ilości słodyczy. Moim zdaniem warto zacząć ograniczać słodycze w diecie powolnymi ale konsekwentnymi kroczkami, tak jak z nikotyną. Wyznaczać sobie kiedy, na ile i na co może sobie pozwolić w ciągu miesiąc. No chyba, że ktoś ma bardzo silną samokontrolę (a są tacy ludzie i im naprawdę warto pozazdrościć).

Awatar użytkownika

Nie uważam, abym miała aż tak niebywałą silną wolę, żeby mi zazdrościć ;) (a chciałoby się!). Natomiast uważam, że najskuteczniejsze są właśnie radykalne odejścia od przyzwyczajeń. Uważam również, że każde uzależnienie czy słabość można przezwyciężyć. Dosłownie każdą, czy to będą słodycze, czy to będzie nikotyna (sama paliłam intensywnie ponad 10 lat paczkę papierosów dziennie i rzuciłam - z dnia na dzień). Do tego jest potrzebna odpowiednia motywacja (którą trzeba ustawić sobie samemu w głowie) i praca, i chęć dążenia do celu oraz pragnienie poczucia satysfakcji, która towarzyszy człowiekowi, gdy zrealizuje swój plan. Jak to się potocznie mówi? "Nikt nie mówił, że będzie łatwo".
Jest tak wiele podejść do tej samej kwestii, jak wiele jest głów: nie neguję tego, że dla kogoś metoda "małych kroczków" może być skuteczniejsza. Ona po prostu nie byłaby dla mnie. Dlatego jestem za radykalnym i stanowczym NIE - jeżeli ktoś chce skończyć jeść słodycze, bo o tym tu mowa, to niech po prostu skończy. Tłumaczenie, że ma się ochotę, że jest ciężko, że "od jutra", że muszę, bo mam gorszy dzień - to wszystko to tylko wymówki. A po nich to dopiero można mieć kiepski humor i odczuwać porażkę.
I powtarzam, że w kostce czekolady naprawdę nie ma nic złego. Jedna kostka gorzkiej czekolady raz w tygodniu - polecam. Wówczas naprawdę czuje się smak czekolady :lol:

Ja tam potrafię sobie odmówić wszystkiego. Mam ochotę to jem ale gdy np. nie chcę wydać całej kasy to nie kupuję. Oszczędność liczy się szczególnie na studiach ;) Ale nigdy nie miałem z tym problemu. Nieważne jak prześladowałby mnie dany smakołyk, to zawsze jestem w stanie odmówić sobie go. Tak już mam.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]